LJUBITELJI KNJIGE

Riječka Gradska knjižnica preko ljeta je omiljena destinacija čak i za strane turiste. Provjerili smo što se najviše čita

Ervin Pavleković

Ljiljana Bevandić SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Ljiljana Bevandić SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Ima puno više upita stranaca o knjižnici, knjigama i načinu rada. To je svakako simpatično, kazala nam je voditeljica u GKR-u Ljiljana Bevandić te nas izvijestila koji se naslovi iznajmljuju tijekom ljeta.



RIJEKA – Svakodnevne obaveze često mnogima ne dopuštaju da učine nešto za sebe, neku aktivnost, hobi, nešto što vole ili žele. Zasigurno jedna od takvih željenih aktivnosti mnogima jest knjiga u ruci i njezino bezbrižno iščitavanje. Upravo zato ljetni se period, duge ljetne noći i vrući dani, čini kao pravo vrijeme za čitanje knjiga, prvenstveno beletrističkih naslova. Mnogi naši sugrađani zato baš tad pohrle u Gradsku knjižnicu Rijeka, ne bi li našli kakvu zanimljivu knjigu. Među omiljenim su žanrovima, sada već tradicionalno, popularno zvani »krimići« i »ljubići«, no što se točno čita provjerili smo u prostorijama Gradske knjižnice, jer tko bi nam mogao bolje reći što se čita nego naše riječke knjižničarke i knjižničari.


Jednaka posjećenost


Kako nam je rekla voditeljica Ljiljana Bevandić, što se tiče posjećenosti tijekom ljetnih mjeseci, po njezinome sudu i sudu njezinih kolegica koje rade u korisničkim odjelima, ne primjećuje se neka razlika, što znači da GKR bilježi jednaku posjećenost tijekom cijele godine, pa tako i u vrijeme ljetnih žega.


– Svih ovih godina tijekom ljetnog radnog vremena, samo u jednoj smjeni, posjećenost je bila dobra. Uz uobičajene posudbe i vraćanje knjiga, ima, naravno, i onih koji pišu zaostale seminarske radove, završne, diplomske i tome slično. Čini mi se da osim toga, ove godine, s obzirom na to da i Rijeka ima općenito puno više »muvinga«, odnosno cirkulacije ljudi, ima puno više upita stranaca o knjižnici, knjigama i načinu rada. To je svakako simpatično, rekla bih, jer možda to znači i da Rijeka postaje sve više turistički grad, kazala je Bevandić.




U nastavku je istaknula kako se nada da će posjetitelja biti još više nakon nove zgrade GKR-a koja će zasigurno oduševiti sve posjetitelje svojim zanimljivim kutcima i pružiti im osjećaj kao da se nalaze u dnevnom boravku – za sve građane. To bi trebalo, govori, privući i nove korisnike, kao i one koji su u čitateljskom smislu izgubljeni negdje između srednje škole i fakulteta.


Pisci i žanrovi


Što se tiče autora i čitanosti, posve očekivano, na samome vrhu su autori kriminalističkih romana, no i ljubavni romani, a traženi su i određeni hrvatski autori, kao i neki autori književnosti s Istoka, primjerice kineski i korejski.- Od naslova, odnosno autora koji se naviše traže je nova autorica Ashley Audrain s romanom »Sumnja«, zatim Kate Quin i njezina djela »Lovkinja« i »Aliceina mreža«. Naravno, i onima koji još dosad nisu pročitali sve od Nesbøa, Läckberga i ostalih Skandinavaca, zanimljivi su im, tako da se oni i dalje čitaju. Dalje, reći ću od »ljubića«, iako ne volim tu riječ, čita se nova autorica Valerie Perrin s romanom »Svježa voda za cvijeće« koji je jedan od najtraženijih naslova uopće, zatim roman »Palača od papira« autorice Mirande Cowley Heller.


Mala knjižica roza
boje s motivom trešnje

 


Naslov koji je tražen i koji se puno čita, iako se ne radi o novom djelu, je roman »Molim te, pazi na mamu« Kyung-sook Shin, govori Ljiljana Bevandić. Što se tiče ovog korejskog romana koji je iznimno popularan, kaže kako ne zna u koji žanr bi ga svrstala, jer radi se i o psihološkom romanu i o obiteljskom romanu koji će, oni koji ga traže na policama, prepoznati po koricama svijetle roza boje s motivom trešnjina cvijeta u sredini.


– U tom se romanu svi prave da paze na mamu, no na mamu zapravo nitko ne pazi. Radi se o jednoj obimom nevelikoj knjižici koju svakako treba pročitati, i zato što se radi o korejskome romanu i zato što malo znamo o svemu tome, to jest njihovoj tradiciji i njihovoj kulturi, pojašnjava Bevandić.

Od domaćih su autora, kaže, čitani Mira Furlan, Ivica Prtenjača, Vedrana Rudan i riječki autor Zoran Žmirić.


– Što se tiče hrvatske književnosti koja je, nažalost, vrlo zanemarena, najviše se traži Mira Furlan s djelom »Voli me više od svega na svijetu«, što je trenutno i najtraženiji naslov. Također, zbog svih nagrada koje dobiva, čita se i Ivica Prtenjača, najviše naslov »Sine, idemo kući«, a potraga za njime je veća no ikad. Ono što moram posebno naglasiti jest riječki autor koji je sve čitaniji i čiji veliki fan i sama postajem, Zoran Žmirić, koji je posebno čitan, posebice njegov izniman roman »Hotel Wartburg«. Tko god je rođen u Rijeci, zna o čemu Žmirić priča; on to radi na jedan tako lagan način da svatko od nas misli da može pisati. No probaj, pa da vidimo hoćeš li uspjeti u tome, napominje voditeljica.


Velik interes


Iako je talijanska autorica Ferrante cijelo vrijeme čitana, mislila je, kaže, da je potražnja za njezinim djelima već prošlost, no velik interes i dalje se nastavlja. Od opusa Ferrante u čitateljskom je fokusu i dalje serija romana »Genijalna prijateljica«, a traži se i njezin posljednji preveden roman »Mračna kći« po kojem je snimljen i film s Oliviom Colman u glavnoj ulozi, za koju je bila i nominirana za nagradu Oscar u kategoriji glavne ženske uloge. Također je čitana, dodaje, i Lucinda Riley koja je hit.


– Autorica Lucinda Riley također je čitana, posebice serijal »Sedam sestara«, a posljednji roman »U sjeni masline« također je naišao na neočekivan odjek i veliki je hit, napominje Bevandić.



Naravno, osim ovih autora, govori nam voditeljica, čitani su i drugi autori, no svi spomenuti su ipak najtraženiji. Također, romani i autori koji su čitani i imaju najviše posudbi, što možemo vidjeti i pretraživanjem mrežnih stranica knjižnice u odjeljku »Najčitanije u posljednjih 30 dana«, su »Male žene« Louise May Alcott, »Bezimena« Elisabeth Herrmann, »Djevojka iz močvare« Delie Owens, »Baršunasti anđeo« Jude Deveraux, »Dama u jezeru« Laure Lippman, »Gregorov dnevnik: točka na i« Jeffa Kinneyja i drugi.


Uz to, zanimljivi su i čitani novi naslovi poput romana »Posuđeno vrijeme« Defne Suman, »Normalni ljudi« Sally Rooney, a jedan od najnovijih naslova koji je tražen je i korejski roman »Dobri sin« autorice You-jeong Jeong koji je naš novinar Marinko Krmpotić ocijenio kao dobar psihološki roman »koji moćno, uvjerljivo i dojmljivo ulazi u svijet psihopata«. Taj se roman, doznajemo, trenutno ne može naći na policama Filodrammatice jer su svi primjerci posuđeni, no može se, kao i svi ostali naslovi do kojih riječki čitatelji ne mogu odmah doći, rezervirati.


Što zapne za oko


Prilikom posudbe ljetnoga štiva sreli smo i Ivonu Raukar, inače studenticu Hrvatskoga jezika i književnosti na riječkome Filozofskom fakultetu, koja je ljetno vrijeme, uz studentski posao, no bez studentskih obaveza i bez lektire koju inače ima, iskoristila za čitanje svega onoga što tijekom godine ne stigne.


– Tijekom godine čitam »tešku« literaturu i klasike, stoga u ljetnome periodu uzimam nešto ležernije naslove, primjerice »krimiće«. U odabiru se vodim principom »što mi zapne za oko«, odnosno prvo pogledam izdvojene najčitanije knjige u Filodrammatici, također znam pogledati i listu na mrežnim stranicama knjižnice, a knjige posudim i na temelju nečije preporuke. Sada sam uzela roman »Triptih« Karin Slaughter koji je jedan portal ocijenio kao jedan od najboljih »krimića«, zatim prozu »Što sam mislila da znam« Shannon Takaoke i »bestseller« »Na ledu« Alice Reynolds, kazala je studentica Ivona.