Klub informatičara

Nagrada Faust Vrančić: Prepoznat rad krčkog rasadnika IT genijalaca

Mladen Trinajstić

Predstavnici KIOK-a nakon uručenja vrijedne nagrade - Gordan Nekić, prof. Boris Bolšec i Marijan Jurešić / Foto KIOK

Predstavnici KIOK-a nakon uručenja vrijedne nagrade - Gordan Nekić, prof. Boris Bolšec i Marijan Jurešić / Foto KIOK

Zahvaljujući učenju i vježbanju u klubu, krčki učenici su od 2001. do danas sudjelovali na brojnim informatičkim natjecanjima, osvajajući brojne nagrade i priznanja, a polaznici ljetnih kampova iz cijele Hrvatske tu su »brusili« znanja za oglede s kojih su se nerijetko vraćali s medaljama



KRK – Klub informatičara otoka Krka, među otočnim pokolnicima »kompjutoraštva« poznat pod akronimom KIOK, dobitnik je godišnje državne nagrade tehničke kulture Faust Vrančić za 2021. godinu. Vrijednu nagradu i zasluženo priznanje, na prigodnoj svečanosti koja je početkom ovog tjedna upriličena u Zagrebu, u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja, u ime svojih kolegica i kolega uključenih u KIOK preuzeo aktualni tajnik te ujedno i pokretač tog udruženja – Boris Bolšec, profesor informatike u krčkoj Osnovnoj školi »Fran Krsto Frankopan«. Prof. Bolšecu koji je istu nagradu, tada kao pojedinac, primio još 2004. godine, u ovoj su prigodi društvo još radili i predsjednik KIOK-a Gordan Nekić te Marijan Jurešić, član Izvršnog odbora.


Odredište darovitih


– Svi smo svjesni da se u školama unutar nastavnih programa teško mogu pratiti želje i potrebe darovitih djevojaka i mladića čija su znanja i vještine nerijetko ispred, ili bolje rečeno iznad programa koji se pred njih stavljaju u redovnom kurikulumu. Upravo smo s tim i takvim ciljem prije 20 godina ustrojili KIOK, rekao je Bolšec uvjeren da su natjecateljski rezultati, a još više vrhunska profesionalna ostvarenja koja su u međuvremenu ostvarili mnogi od članova KIOK-a, ali i Ljetnih kampova (od kojih su mnogi danas vrhunski programeri), najbolja i najopipljivija potvrda smislenosti djelovanja tog udruženja.

 


Ljetni kampovi




U obrazloženju nagrade stoji da je Klub informatičara otoka Krka, osnovan još u prosincu 2001. godine, od prvih dana svog djelovanja okupljao za informatiku zainteresirane otočne osnovce i srednjoškolce. Cilj kluba nagrađenog za iznimna postignuća u tehničkoj kulturi bilo je i ostalo unapređivanje informatičarskih znanja i vještina među otočnim učenicima. Zahvaljujući učenju i vježbanju u klubu, krčki učenici su od 2001. godine do danas sudjelovali na brojnim državnim informatičkim natjecanjima, osvajajući pritom nagrade i priznanja upravo pod bojama svog KIOK-a. Klub je inače u široj javnosti posebno prepoznat po činjenici da je dosad čak 16 puta bio suorganizatorom i domaćinom godišnjih Ljetnih kampova mladih informatičara Hrvatske – višednevnih edukacijskih druženja tijekom kojih, u vrijeme ljetnih praznika, u Krk sad već »pod redovno« pristižu najtalentiraniji i najuspješniji mladi informatičari iz cijele Hrvatske. Kamp u čijoj organizaciji KIOK-u pomoć pruža krčka škola i Grad Krk, mladim informatičarskim i robotičarskim talentima iz cijele Hrvatske redovitio služi kao priprema za njihovo sudjelovanje u državnim i međunardnim natjecanjima i olimpijadama s kojih su se mladi informatičarski talenti kući nerijetko vraćali s medaljama oko vrata.


Edukacija umirovljenika


Osim u angažmanu s mladim generacijama otočanki i otočana, Klub informatičara otoka Krka poznat je i po svom radu na promicanju informatike i približavanju njena korištenja među pripadnicima starijih dobnih skupina, posebice umirovljenicima. Upravo su njih vrijedni KIOK-ovci u sklopu informatičkih tečajeva nerijetko učili osnovama rada na računalu i korištenja sveprisutnih komunikacijskih alata.

 


Međugeneracijske veze


Članovi KIOK-a, posebno mentori uključeni u rad s mladima, godinama prate i promiču znanja iz područja STEM-a pa su otočni osnovci već neko vrijeme izuzetno predani, ali i uspješni sudionici robotičarskih radionica i natjecanja, među kojima i Robotrke na prstenac i Croatia Makers lige. Posebnost i vrijednost upostavljenog načina rada KIOK-a na kojeg nam je u nemalom broju naših razgovora uvijek iznova pozornost skretao upravo prof. Bolšec, ogleda se u činjenici da je zahvaljujući ondje stvorenoj i »odnjegovanoj« međugeneracijskoj povezanosti mentora i sudionika edukacijskih programa, među samim mladim informatičarima izgrađena praksa zahvaljujući kojoj oni stariji učenici redovito postaju mentori mlađim kolegama, polaznicima KIOK-ovih programa. Dvadesetogodišnji uspješan rad tog udruženja, osim sjajnih uspjeha njegovih članova na raznim smotrama i natjecanjima, zorno potvrđuju brojne nagrade i priznanja kojima je taj klub proglašavan najuspješnijim sudionikom Državnih natjecanja iz informatike, odnosno najboljim takvim udruženjem u Hrvatskoj.


 KIOK-ovi ljetni kampovi mladih informatičara Hrvatske uvijek dobro posjećeni / Snimio Mladen Trinajstić

KIOK-ovi ljetni kampovi mladih informatičara Hrvatske uvijek dobro posjećeni / Snimio Mladen Trinajstić



Osim KIOK-a, godišnjom državnom nagradom za tehničku kulturu Faust Vrančić u ovoj prigodi još su nagrađeni i Fotoklub Split, Modelarski klub Sveti Petar iz Makarske, osječka tvrtka Tinker Labs te Zajednica tehničke kulture Splitsko-dalmatinske županije. Osim krčkog kluba, s našeg područja istom su nagradom u kategoriji zaslužnih pojedinaca ovog puta još ovjenčani i prof. Rifat Ramčić iz Zajednice tehničke kulture PGŽ-a te Olivera Stanić iz Centra tehničke kulture Rijeka.