Marta Fazlić

Nonina kuharica spomenik je jednostavnoj i skromnoj otočnoj spizi

Bojan Purić

Marta Fazlić / Foto Bojan Purić

Marta Fazlić / Foto Bojan Purić

Treće, dopunjeno izdanje obogaćeno je poglavljem o vrtu-povrtnjaku i time zaokruženo kao spomenik otočnom načinu prehrane.



»Želim vas motivirati da kuhate za svoje, za obitelj i prijatelje i da se družite uz hranu. Slavimo zavičaj, prenosimo poštovanje prema otocima i moru i naši će gosti to prepoznati i znati cijeniti«, poručila je Marta Fazlić na predstavljanju trećeg, dopunjenog izdanja svoje »Nonine otočne kuharice«.


U odnosu na izdanja iz 1994. i 2003. godine, ovo je obogaćeno poglavljem o vrtu-povrtnjaku i time zaokruženo kao spomenik skromnom, jednostavnom otočnom načinu prehrane, koji se uvelike izgubio kraj brzih rješenja industrijske, rafinirane hrane.


Literarni je spomenik i učvršćivanju međusobnih veza unutar obitelji za kuhinjskim stolom, ali i otočnom govoru, kojim se autorica ustrajno bavila vodeći emisiju »Frižimenula« na lošinjskoj radiopostaji kojoj je bila na čelu do odlaska u mirovinu, prije pola godine.


Ekološka poruka




Pred posjetiteljima na ljetnoj pozornici Gradske knjižnice i čitaonice Mali Lošinj, osim autorice, o knjizi su govorili autor pogovora, gastronomski kritičar Radovan Marčić, jedna od recenzenata Jelena Basta te Dragan Ogurlić uime riječke nakladničke kuće Val, koja je objavila ovo izdanje Nonine otočne kuharice.



Marčić je, ističući da je gastronomija kultura, Martu Fazlić proglasio kulturološkom činjenicom, preporučio je lošinjskim ugostiteljima da pri oblikovanju svojih ponuda konzultiraju ovu knjigu, a posebno je istaknuo da »spiza drži familiju«, odnosno da bez obzira na privatne i poslovne probleme, treba nastojati održati naviku okupljanja obitelji oko stola.


Jelena Basta iz Instituta Plavi svijet istaknula je ekološku poruku knjige, a za autoricu zaključila da živi ekologiju i time daje svoj doprinos, koji bi svatko trebao dati da se »spasi barem ovo malo što je ostalo«.


Zašavši u vode osobnog doživljaja, rekla je da su joj čitajući knjigu navirala sjećanja na bezbrižne obiteljske izlete u djetinjstvu.


Zavičajna knjiga


Dragan Ogurlić prisjetio se autoričine radišnosti iz dana kada su dijelili studentske klupe na Filozofskom fakultetu, a Noninu otočnu kuharicu ocijenio je »zavičajnom knjigom par excellence«, pohvalivši upotrebu, uz standardni hrvatski jezik, mnogo dijalekta, otočne čakavštine (autorica je dijelom svojih korijena iz Stivana na otoku Cresu, op.a.).


Ogurlić je naročito pohvalio fotografsko-grafički rad Sandra Taribe i lektorice Nike Fazlić, autoričine kćeri, a ovo izdanje vidi i kao dokaz da se i izvan Zagreba objavljuju relevantne knjige, iako Ministarstvo kulture i medija nakladnicima iz Rijeke i PGŽ-a dodjeluje manje od jedan posto iz predviđenog fonda.


Iako nisu prisustvovali predstavljanju, recenzenti knjige još su Ivana Vitasović Kosić i Enis Zebić.


Na predstavljanju knjige govorila je i lošinjska gradonačelnica Ana Kučić, za riječ se javila i Vesna Juranić-Koharović, a program je vodio Dalibor Cvitković.


U mislima i na fotografiji, »prisustvovala« je i autoričina nona, Marija Maver rođ. Soldičić (1895. – 1986.), na čijoj je svakodnevnoj praksi temeljena ova kuharica.