Zahvat na obali

Malološinjski vijećnici dali dopuštenje. Gradit će se sunčalište na zapadnom dijelu Čikata

Bojan Purić

Riječ je o potezu približno od vile Diana do pontona koji koristi Jedriličarski klub Jugo, u neposrednoj blizini glavne, pijeskom prekrivene plaže



MALI LOŠINJ – Na još jednom dijelu lošinjske uvale Čikat tvrtka Jadranka namjerava ući u zahvat na obali. Riječ je o potezu približno od vile Diana do pontona koji koristi Jedriličarski klub Jugo, u neposrednoj blizini glavne, pijeskom prekrivene plaže, a otprilike nasuprot hotelu Bellevue. Prijedlog suglasnosti na idejno rješenje za potrebe ishođenja koncesije za izgradnju i gospodarsko korištenje plaže bio je točka dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća Malog Lošinja, a Jadranka taj prostor želi povezati s nedalekim hotelom Helios, koji je u valu rekonstrukcija, odnosno građenja hotela iz temelja prije nekoliko godina ostao »nedirnut« te služi prvenstveno za smještaj osoblja tvrtke. Idejno rješenje zagrebačkog arhitekta Andrije Rusana predviđa terasasto sunčalište u potezu dugom 95 metara. Kupalište, temeljem zakona, neće moći biti zatvoreno za javnost, a gospodarski dio odnosi se na naplatu ležaljki i suncobrana.


Prostor za plivalište


Na sjednici je prijedlog amandman dala gradonačelnica Ana Kučić (HDZ), tako da se u projekt ugradi odgovarajući prostor za plivalište Vaterpolo kluba Lošinj, čiji je objekt u prostoru u kojemu Jadranka namjerava intervenirati. To bi, prema najavama, bilo nešto dalje od sadašnje pozicije plivališta, bliže privezištu.


Nakon rasprave, za suglasnost je glasalo dvanaestero od ukupno trinaestero vijećnika, jedino je suzdržan bio Mario Okmažić iz Akcije mladih, koji je u raspravi upitao koliko je javnih savjetovanja organizirano na ovu temu, ostavši bez odgovora. Rekao je da podržava partnerstvo Grada i Jadranke, ali da ono bude u ravnopravnim odnosima.




– Jadranka je »gospodar« Lošinja, govorila je da će kroz investicije donijeti radna mjesta, no to se nije dogodilo, a mnogi zaposlenici su izbačeni i zapošljavaju se radnici s azijskog tržišta – rekao je Okmažić. Gradonačelnica Ana Kučić je, govoreći o projektu, rekla da je Jadranka najprije željela zahvatiti i glavnu, pješčanu plažu, no da je ona ostala »u javnoj funkciji«.


Prvi rebalans


Još je na ovoj sjednici usvojen prvi rebalans ovogodišnjega proračuna Grada, s osam glasova podrške, četiri protiv i jednim suzdržanim. Time je prihodovna strana spuštena s 18,9 milijuna na 18,02 milijuna eura, a rashodovna s 18,38 milijuna na 17,63 milijuna eura. U raspravi se najviše govorilo o svojedobnoj prodaji stare osnovnoškolske zgrade u Zagrebačkoj ulici križevačkom Radniku, od čega je, uz prodaju druge osnovnoškolske zgrade, na Brdini, trebala biti izgrađena nova školska sportska dvorana. Vijećnik HSLS-a Rudolf Ivković doveo je u pitanje, i zatražio dokaze, da je šest milijuna kuna od prodaje zgrade uopće sjelo na račun Grada, Željko Jović (SDP) je mišljenja da je tih šest milijuna već trebalo biti potrošeno za prve korake gradnje sportske dvorane, a Mario Okmažić (AM) da je zbog inflacije već nepovratno nestao dio tog iznosa.


U aktualnom satu, između ostalog, opozicijski je vijećnik Mario Franković (nestranački, s liste kombinirane s SDP-om), govorio o svom prijedlogu mjera pomoći financijski najugroženijem dijelu stanovništva, s ciljem lakšeg nošenja s poraslim troškovima života, odnosno inflacijom. Rudolf Ivković ponovo je zatražio objavu uvjeta i iznosa angažmana gradskog savjetnika Emila Priskića.


Mario Okmažić (AM) prigovorio je zbog problema s trajektnom povezanošću, pri čemu domaće stanovništvo ljeti mora satima čekati na ukrcaj, a zimski red plovidbe biva uveden dok još ima mnogo turista. Gradonačelnica Ana Kučić odgovorila je da je, u suradnji s Gradom Cresom, zatraženo od Jadrolinije da tzv. »niska sezona« bude kroz cijelu zimu, a da »visoka sezona« traje od 1. lipnja do 1. listopada.


Zoran Jaeger postat će počasni građanin


Opozicija je prigovorila zbog toga što će svečana sjednica u povodu Dana grada biti održana dva dana uoči samog Dana, tj. 9. studenoga, a ne 11. studenoga. Iako uz primjedbe opozicije da je procedura kasnila i, u slučaju drugačije odluke Vijeća, mogla dovesti do debakla svečane sjednice, jednoglasno su prihvaćeni prijedlozi za javna priznanja, tako da će na prijedlog Pučkog otvorenog učilišta Mali Lošinj počasnim građaninom biti proglašen Zoran Jaeger (dugogodišnji organizator jazz-festivala u Malom Lošinju), nagradu za životno djelo dobit će Lidija Kosmos (istraživačica i autorica djela o povijesti Lošinja, odnedavno umirovljena profesorica u Srednjoj školi Ambroza Haračića koja je i dala prijedlog), a nagradu Grada umjetnik Hamo Čavrk, višegodišnji suradnik Lošinjskog muzeja koji je dao prijedlog.