DAN GRADA MALOG LOŠINJA

Laureat Balenović podsjetio na zlatno doba podvodnog ribolova

Bojan Purić

Nekadašnji reprezentativac, šef kriznog štaba burne 1991. i publicist Dubravko Balenović primio je Nagradu za životno djelo, 57 godina vjeran austrijski gost Alfred Lindlmayer počasni je građanin, a nagrade Grada dobili su Lučano Nikolić i vlč. Matej Polonijo



MALI LOŠINJ – Nekad istaknuti reprezentativac u podvodnom ribolovu, šef općinskog kriznog štaba u burnoj 1991. godini, pa onda i publicist, Dubravko Balenović primio je Nagradu za životno djelo Grada Malog Lošinja. Kako je sam kazao primajući priznanje, tijelo ga izdaje, ali ga to ne ometa u pisanju – nakon nedavnog prijevoda putopisa Alberta Fortisa iz XVIII. stoljeća, a potom i autobiografskih zapisa »Moje posljednje ronjenje«, sada radi na knjizi o povijesti lošinjskog pomorstva.


Za govornicom se prisjetio pionirskih dana lošinjskih novogodišnjih natjecanja u podvodnom ribolovu, u čemu je sudjelovao s ocem Zvonkom i bratom Vladom, kazavši da su ta natjecanja proslavila Lošinj i pomogla u zamahu lošinjskog turizma, a nakon toga prešao je na temu ratne 1991. godine, kada je kao predsjednik Izvršnog vijeća Općine Cres-Lošinj po dužnosti bio i šef kriznoga štaba, prisjetivši se dobre suradnje sa šefom lošinjske policije Frankom Kučićem i smirivanja »usijanih glava s obje strane«, u situaciji kada je tada već otvoreno neprijateljska JNA držala uporište na Lošinju, što je detaljno opisano u Balenovićevoj autobiografiji.


Vjerni gost počasni građanin


Balenovića je za najviše priznanje Grada predložio lošinjski HDZ.




Alfred Lindlmayer iz Leobena (Austrija) proglašen je počasnim građaninom Malog Lošinja. Sa suprugom Helgom dugogodišnji je posjetitelj otoka, nakupivši sada već 57 godina lošinjskog turističkog »staža«. Nije prisustvovao svečanosti, pa je priznanje preuzela Mariza Mustać, u čijem apartmanu Lindlmayeri ljetuju, kao nastavak kontinuiteta započetog još 1963. godine, kada su ovi Austrijanci brodom »Kosta Racin« doplovili u Mali Lošinj i igrom slučaja izabrali smještaj u domaćinstvu bračnog para Krpešić, čija je Mariza Mustać unuka. Lindlmayera za je visoko priznanje predložila Turistička zajednica Lošinja.


Dodijeljene su dvije nagrade Grada – jednu je dobio Lučano Nikolić, a drugu Matej Polonijo. Nikolić od članova lošinjskog Kazališta »Josip A. Kraljić« (JAK) ima najdulji staž, još od dječačkih dana u crkvenim prikazanjima, preko srednjoškolske dramske družine do četiri desetljeća u JAK-u, koji ga je i službeno predložio za priznanje, na ideju Dragice Stojanović. Također je dugogodišnji redovni sudionik karnevala u Malom Lošinju, pjeva u ovdašnjem crkvenom zboru i eksponatima sudjeluju u izložbama povodom Noći muzeja u Lošinjskom muzeju. Polonijo je svećenik koji već 33 godine djeluje u raznim mjestima na Lošinju, a predložile su ga dvije udruge – Klub pomoraca Lošinj i Katedra Čakavskog sabora Cres-Lošinj.


Mandat poput voćke


Dodijeljene su i četiri plakete s grbom Grada. Za sportske pothvate nagrađen je triatlonac Damir Kocijan, za osmišljavanje dječje svečane pjesme o Lošinju plaketu je dobila Martina Kalac, za rad u epidemiološkoj službi liječnica Senka Stojanović, a Marina Đukanović i Saša Fegić zajedno za promociju Lošinja jedriličarskim pothvatom – oplovljavanjem svijeta jedrilicom »Hir 3« s polaznom i dolaznom točkom u Malom Lošinju, pri čemu je Fegić cijelo vrijeme bio u ekspediciji, a Đukanović u dvije etape.


Osim dodjela priznanja, na svečanoj sjednici Gradskog vijeća su prigodne govori održali predsjednik Elvis Živković i gradonačelnica Ana Kučić. Kako je četverogodišnji mandat ovog saziva Gradskog vijeća pri kraju, Živković je kazao da će se tek nakon pune četiri godine moći donijeti pravi sud o radu Vijeća, ilustriravši to pričom o ocu koji je svoja četiri sina poslao da u različita godišnja doba pogledaju zasađenu voćku i nakon godinu dana izvijeste što su vidjeli. Usporedio je četiri godine mandata s različitim stanjima voćke, a kraj mandata doživljava kao vrijeme u kojem će voćka izgledati najbolje. Ne imenujući ih, kritizirao je »pojedince koji obezvređuju sve što je učinjeno« i »služe se neistinama kako bi ostvarili svoje interese, ne propitujući što su sami učinili«.


Kučić pozvala na odgovornost, dijalog i zajedništvo


Gradonačelnica Ana Kučić u svom se govoru osvrnula na izazovnu 2020. godinu u kojoj su morale biti donošene brze odluke, kazavši da je u pogledu pandemije najizazovnije vrijeme tek pred nama i da je zato potrebna odgovornost, hrabrost, dijalog, zajedništvo, zahvalnost i solidarnost, a alternativa je »egoizam partikularnih interesa i napast povratka u prošlost, s rizikom stavljanja na tešku kušnju mirnog suživota i razvoja idućih generacija«.


Niz priznanja na više lokacija


Ovogodišnja svečana sjednica održana je u užem krugu prisutnih u Muzeju Apoksiomena, a ostatak programa izdvojen je na druga mjesta, pa su tako prijepodne u Lošinjskom muzeju uručena priznanja najistaknutijim učenicima lošinjske osnovne i srednje škole – dobili su ih osnovke Leona Banković, Marija Sklepić i Karla Saganić, te srednjoškolci Alen Komadina, Paola Marija Cesarić, Josipa Poljak, Alen Kararić i Marta Krešimira Babić.


Nakon toga, program je nastavljen na ljetnoj pozornici Gradske knjižnice i čitaonice, gdje je dodijeljen niz priznanja svim sudionicima u provođenju aktualnih javnozdravstvenih mjera, a potom i tvrtkama i pojedincima koji su u opremanju medicinskog i drugog uključenog osoblja sudjelovali sponzorstvima i donacijama.