Dani bakalara

Bakalar nije samo za gulaš ili “na bijelo”: Evo što spremaju u poznatom restoranu Rivica na Krku

Mladen Trinajstić

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Osmišljena su ove godine tri menija: bazni »marendin«, srednji s tri jela te »degustacijski« u kojemu je čak sedam slijedova delicija



NJIVICE – Šta je Božić bez bakalara, reći će mnogi koji ovih dana guštaju u svim čarima ove blagdanske delicije, toliko karakteristične za ovaj dio godine. Iako porijeklom iz dalekih i ledenih sjevernih mora, ta se riba odavna udomaćila na našim stolovima i malo tko nije ili neće ovih dana njome omastiti brk, unatoč činjenici da je, kao uostalom i kod većine ostalih prehrambenih proizvoda, cijena i te (sušene) ribe ove godine »otišla u nebo«.


Tri menija


Tradicija ne znači uvijek i bogatstvo ponude, pa su tako u nas, kad je bakalar u pitanju, u onoj »sveprisutnoj« ponudi najčešće tek dva ili tri načina pripreme toga specijaliteta. A da tome ne mora biti tako svjedoči primjer njivičkog restorana Rivica u kojem se i ovih dana, već trideset i treću godinu zaredom, u ovo doba godine održavaju sad već tradicionalni »Dani bakalara«. Višedesetljetna kulinarska tradicija kojom su četiri generacije obitelji Lesica spomenuti restoran izdigle do razine svojevrsne gastronomske institucije, ogleda se tako i u ovom događanju koje svake godine u Njivice privlači brojne ljubitelje uživanja u s morem povezanim specijalitetima. Sad već kultna gastromanifestacija započela je u prvim danima prosinca te će, kako nam je rekao Dražen Lesica, već dugo zaštitno lice tog otočnoga hrama dobre hrane, potrajati do Badnjaka.


Dražen Lesica / foto: M. TRINAJSTIĆ


– I ove smo se godine u ponudi pripremljenoj za tu prigodu bazirali na tri menija, onom najmanjem u obliku svojesvrsnog »marendina«, srednjemu s tri jela od bakalara, te onom koji bih nazvao najkompletnijim i degustacijskim, s čak sedam slijedova delicija kojima, smatram, pokazujemo svu raskoš i raznovrsnost načina na koji se ta u nas za ovo doba godine udomaćena riba sjevernih mora može spravljati, baštineći pritom našu tradiciju, ali istovremeno prikazujući i neke »drukčije« načine njezine priprave, ističe naš sugovornik.




​Lesica pritom nije zaboravio napomenuti da se u Rivici i ovaj put inzistira na najkvalitetnijoj »sirovini«, bakalaru vrhunske kvalitete u dobavi kojeg otočni kulinarski znalac, čuvar duge i bogate obiteljske tradicije restoraterstva, koristi već uhodane dobavne kanale, prokušane dobavljače koje je tijekom dugogodišnje prakse pripravljanja bakalara imao zadovoljstvo i osobno upoznati.


Kreativne kreacije


– Ove godine u ponudi imamo jela spravljena od suhog, ali i svježeg bakalara, bez onog usoljenoga koji smo u prošlim sezonama također znali uspješno koristiti. Od tradicionalnih načina pripreme bakalara i ove su godine u ponudi delicije poput bakalara na bijelo, na kremu, na pikant, s krumpirom, na brudet, kao i gulaš, uz što, naravno, nudimo i neke kreativnije gastrokreacije koje sami osmišljavamo. U red takvih, primjerice, uvrstio bih kobasicu od bakalara koja je, sljubljena s broskovom, baš izvrsno prihvaćena. Isto vrijedi i za nekoliko tanjura od svježega bakalara poput »morskog vala«, uz koji kreiramo tzv. pjenicu od mora. U svakom slučaju, ljubitelji bakalara i ovog adventa u svim njegovim čarima u Rivici mogu svakodnevno guštati u vremenu od 12 do 22 sata, vikendom i uz živu glazbu, kaže nam naš sugovornik i više no zadovoljan što se nakon godina obilježenih pandemijskim ozračjem i ograničenjima, »situacija« sad ipak vratila u normalu.


– Vjerujem da ćemo u idućim danima svjedočiti sve življoj i veselijoj atmosferi, tako nam svima potrebnoj i dragocjenoj nakon ovih godina prisilne »suzdržanosti« koju smo, nadam se, sad definitivno ostavili za sobom, zaključio je Lesica.



Prihvatljive cijene


– Cijene bakalara, kao uostalom i svega ostalog, u posljednje su vrijeme počele ludovati, zbog čega je bilo neizbježno korigirati i cijene naših menija, a koje su unatoč svemu tome, vjerujem, još uvijek ostale u okvirima onog što se može nazvati prihvatljivim, pa i povoljnim. Onaj bazni meni tako se nudi po cijeni od 95 kuna, srednji je pak 150, dok onaj degustacijski, sa sedam slijedova, stoji 360 kuna po osobi. Naravno, u svim se jelima može uživati i zasebno, pa tako dobar dio naših gostiju voli naručiti ono što ih se protekli put najviše dojmilo, a što se nudi po cijeni od četredesetak pa do otprilike 150 kuna, pojašnjava Lesica.


Otkriva i da su po običaju najtraženija ona najklasičnija, u nas najudomaćenija jela poput bakalara na bijelo, kao i onog na žlicu, odnosno na »gulaš na bijelo«, s krumpirom.


– Ovo nije jedini primjer nastojanja obogaćivanja tradicionalne gastronomske ponude našeg restorana. Naša ponuda u ove zimske, blagdanske dane bazira se i na drugim sezonskim namirnicama pa smo tako poznati i po sezonskoj ponudi janjetine, šparoga, liganja i svega ostalog što u smislu lokalne gastronomije karakterizira pojedina godišnja doba, zaključuje ovaj uvijek razgovorljivi otočni kulinarski znalac.


Najtraženiji su uvijek “klasici” pa tako i bakalar “na gulaš na bijelo”, s krumpirom, kaže nam Dražen Lesica (MLADEN TRINAJSTIÆ, 12.12.2022)


Gastronomsko slavlje prihvatili i drugi

– Odmah nakon što se prvi dobar glas o toj našoj ponudi, odnosno gastromanifestciji proširio u javnosti, zaredali su se pozivi naših kolega iz Istre i Dalmacije s upitima bismo li im zamjerili ako bi se i sami upustili u takvu vrst predblagdanske ponude. Naravno da nikad nismo imali ništa protiv toga, dapače. Cilj nam je i bio potaknuti korištenje i vrednovanje te u našim krajevima tradicionalne namirnice koja je u našim domovima od davnina bila prisutna, ali i koja se istovremeno dotad gotovo i nije mogla naći na jelovnicima ugostiteljskih objekata, objašnjava Lesica.


– Dani bakalara, kao »naše dijete«, gastronomsko su slavlje koje je, gledajući sva ta desetljeća njegova trajanja, raslo, razvijalo se i mijenjalo pa je tako od prvih inačica, temljenih na samo dva, tri temeljna recepta, koji uzgred rečeno i danas najbolje »pale«, evoluiralo do višetjedne manifestacije u kojoj se, u obliku buffet ponude, u nas moglo kušati i po tridesetak raznih recepata, odnosno načina priprave te ukusne, ali i nutritivno iznimno vrijedne ribe, kaže naš sugovornik.

 


Sljubljen i s guščjom jetrom, i sa svinjskim raguom

– Dane bakalara slijedeći našu tradiciju promoviranja sezonskih namirnica prvi put smo prije više od tri desetljeća pokrenuli kao »Dan bakalara«, koji smo organizirali na sam badnjak, prisjeća se Lesica.


– Slijedom odličnih reakcija ljubitelja dobrog ića i pića, već 1989. godine u predbožićno vrijeme, Dani bakalara »rođeni« su kao višednevna, tad trodnevna gastro, ali i enološka manifestacija. Posljednjih desetak godina za Dane bakalara, koji su se pretvorili u višetjedno događanje, kreiramo menije kojima pokušavamo čuvati tradiciju načina spravljanja te ribe u našim krajevima, ali i istovremeno dajući i jedan profesionalni, rekao bih i originalni »twist« temeljen na suvremenim gastrotrendovima, objašnjava naš sugovornik.


Predstavio nam je i da se proteklih godina u kuhinji tog poznatog njivičkog restorana tako »rodila« već spomenuta kobasica od bakalara, ali jednako tako i bakalar sljubljen s guščjom jetrom, kao i prije koju godinu također promovirani »morski prasac« – tanjur u kojem je bakalar spretno i sretno bio povezan s raguom od svinjske kobasice.


– Svake godine osmislimo nešto novo, a nešto pak ostavimo u »pričuvi« za neke buduće dane bakalara, završio je naš sugovornik.