Činka-Pal Time

Profesorice i učenici opatijske škole imaju najbolje recepte za palačinke, objavili su ih

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Foto Aleksandra Kućel Ilić

Autorice projekta su profesorice Nevena Kezele, Ljiljana Mikinac i Majda Šimunić, a učenici su prezentirali i dvije mini-publikacije iz projekta Aromatična ulja, a riječ je o pripremi ulja ružmarina i lovora



Samo zato što smo mi u stanju napraviti veliki nered, to ne znači da trebamo prestati peći palačinke za roditelje ili ostale koje volimo. Prije ili kasnije već ćemo uspjeti… Nemoj prestati peći palačinke… Nastavi voljeti… Ove su rečenice kratak uvodnik u knjižicu recepata “Činka – Pal Time” čiji je sadržaj promoviran u opatijskoj Ugostiteljskoj školi.


Njezine su autorice i voditeljice projekta već uigrani profesorski tim u sastavu Nevena Kezele, Ljiljana Mikinac i Majda Šimunić, a želja im je bila u suradnji s učenicima ove srednje škole, učenicima osnovnih škola približiti ovo popularno jelo koje je omiljeno i velikima i malima i koje se može pripremati na tisuću načina.


Foto Aleksandra Kućel Ilić




– Svjesne sve veće važnosti umjerene i zdrave prehrane, osmislile smo za vas ovu knjigu. Kako griješimo u prehrani? Najčešće uzimamo velike količine hrane, loše kombiniramo namirnice, preskačemo obroke i nismo dovoljno tjelesno aktivni. Mogu li omiljena jela biti i zdrava? Naravno, ukoliko koristimo prave namirnice.


Zdravije namirnice


Primjerice, palačinke mogu biti vrlo zdrave i hranjive. Mogu se pripremiti na bezbroj različitih načina: za svaki glavni obrok ili međuobrok, za različita slavlja i prigode.


Za vas smo pripremili puno toga i nadamo se da ćete se okušati u pripremi nekog od naših recepata. Ono što je bitno je da smo klasične namirnice zamijenili zdravijim.


Foto Aleksandra Kućel Ilić


U recepturama stoji bademovo mlijeko, koje se može zamijeniti i sojinim ili rižinim mlijekom. Od brašna smo odabrale pirovo brašno, ali možete koristiti i zobeno, rižino, heljdino…


Od sladora ćete u receptima naći smeđi šećer, javorov sirup i med – poručile su tri opatijske profesorice, a sve nazočne je jučer u podne pozdravila i ravnateljica Ugostiteljske škole Sibila Roth.


Dio ove maštovite “palačinka priče” mogao se degustirati, a vješte učenice su u pratnji mentora pripremale svježe palačinke na kokosovom ulju, pa se primamljiv miris širio po cijelom katu škole.


– Isprobavali smo i isprobavali najrazličitije kombinacije zdravih sastojaka, dok nismo dobili kombinacije koje se svima sviđaju i koje djeca osnovnoškolskog uzrasta mogu napraviti sama – rekla je profesorica Majda Šimunić.


Aromatična ulja


Uz palačinka party, učenici su prezentirali i dvije mini-publikacije iz projekta Aromatična ulja. Ovdje je riječ o pripremi ulja ružmarina i ulja lovora, pa se uz podatke o blagodatima ovih aromatičnih biljaka, može saznati i recepte kako ih pripremiti.


Foto Aleksandra Kućel Ilić


Nije loše znati da se ulje ružmarina osim što daje bogat okus jelima koristi i za oslobađanje od stresa, da uklanja tjeskobu i popravlja pamćenje, ublažava bolove, poboljšava cirkulaciju, jača imunitet, pomaže kod infekcija, osvježava dah, te njeguje vlasište i potiče rast kose.


Ulje lovora se također osim u pripremi jela koristi i za pomoć pri normalnom funkcioniranju probavnog sustava, kod uboda insekata, kod rana, psorijaze, prištića, te jača imunološki sustav, potiče mentalnu aktivnost i ublažava problem proširenih vena i bolnih zglobova.