Prijepori oko terena

Muke po boćanju: Jog u Iki žele Opatijci, a ključeve drže – Lovranci

Marina Kirigin

Foto Marina Kirigin

Foto Marina Kirigin

Predsjednik BK Opatija Zoran Škrokov tvrdi da je Grad Opatija uložio 300.000 kuna u uređenje natkrivenog boćališta u Iki, a opatijski boćari nemaju pristup tom terenu, već ga koriste boćari Lovrana



Na području Liburnije u proteklih pet godina ugasilo se šest boćarskih klubova. Situacija je vrlo teška, boćanje umire. Gradske vlasti se prema nama ponašaju maćehinski, a isto tako se odnose i prema vlastitoj sportskoj infrastrukturi.


Naime, dok četiri preostala opatijska boćarska kluba (Poljane, Veprinac, Pobri i Opatija) nemaju gdje trenirati kada je loše vrijeme i kiša, ključeve boćarskog dom u Iki, u koji je Grad Opatija prije 12 godina uložio 300.000 kuna, drže boćari Lovrana.


Boćalište je to koje je dano na upravljanje Boćarskom klubu Ika koji se u međuvremenu ugasio.




Zbog navedenog obratio sam se Gradu Opatiji i tražio da nam zapravo omoguće da povremeno opatijski boćarski klubovi mogu koristiti jogove u Iki, odnosno da opatijski boćarski klubovi imaju prednost u korištenju opatijske sportske infrastrukture pred ostalim klubovima iz drugih JLS-a – riječi su to Zorana Škrokova, predsjednika Boćarskog kluba Opatija, koji je nezadovoljan odgovorom Grada Opatije pomoć potražio i na posljednjoj Skupštini Sportskog saveza Grada Opatije, na kojoj mu je predsjednik krovne sportske organizacije Dragutin Galina odgovorio da nažalost oni po tom pitanju ne mogu ništa učiniti jer Sportski savez ne upravlja opatijskom sportskom infrastrukturom.


Za primjer je navedeno i da gradska tvrtka Opatija 21 upravlja sportskom dvoranom »Marino Cvetković«, da je Nogometnom klubu Opatija Grad dao na upravljanje nogometno igralište te BK Ika mjesno boćalište.


Loptica SSGO-u


Iz odgovora Grada Opatije predsjedniku BK Opatija može se iščitati da Grad predlaže da Škrokov sam riješi probleme i međusobne odnose među sportskim klubovima te lopticu prebacuje na SSGO, u čiji djelokrug rada ne spada i upravljanje gradskim sportskim objektima.


– Grad Opatija neće se miješati u međusobne odnose između sportskih organizacija, niti donositi odluke koje se odnose na organizaciju i korištenje sportskih objekata. Isto je prepušteno sportskoj organizaciji kojoj je sportski objekt dodijeljen na korištenje…


Pozivamo vas da sva pitanja koja se odnose na korištenje sportskog objekta BK Ika riješite sporazumnim načinom i u sportskom duhu te, ukoliko ne postignete dogovor, međusobno dogovorite novi način korištenja sportskog objekta na način da se zadovolje sve potrebe različitih sportskih organizacija.


U slučaju da ni time ne postignete međusobni sporazum, kao i ranije upućujemo vas da sa svojom zamolbom upoznate i pozovete na djelovanje Sportski savez Grada Opatije koji je osnovan između ostalog i s ciljem usklađivanja aktivnosti i programa sporta svojih članica – stoji u odgovoru gradonačelnika Opatije Ive Dujmića.


BK Ika nije ugašen


Do predsjednika Boćarskog kluba Ika Nevesina Širole nije bilo moguće doći kako bismo dobili informaciju o tome je li klub ugašen i jesu li ključeve boćališta u Iki zaista predali Lovrancima. Ipak, na web stranicama SSGO-a istaknut je broj telefona za upis novih članova u BK Ika, a na koji se javio član Nadzornog odbora kluba Dušan Kadmen.


Kadmen je rekao da klub nije ugašen, da su postojali problemi više tehničke prirode, da je došlo do raskola i svađa, međutim, da će danas (2. listopada) u 18 sati održati izvanrednu skupštinu kluba na kojoj će biti izabrano novo vodstvo. Na pitanje o tome jesu li ključeve boćališta predali lovranskim boćarima, Kadmen nije precizno odgovorio.


– Tu igraju svi koji sebi odrede termin. Nikome nije zabranjeno. Ovaj klub je oduvijek bio mjesto okupljanja, a ne raskola. Klub u Iki je napravljen volonterskim radom mještana pa njime zaslužuju upravljati Ikari – rekao je Kadmen.


Škrokov dao ostavku u stegovnoj komisiji SSGO-a


Škrokov, očito isrcpljen zbog pokušaja da osigura što adekvatnije uvjete za razvoj boćanja u Opatiji, ali i nakon silnih prepiski koje nisu urodile plodom, svoje negodovanje na situaciju izrazio je na Skupštini SSGO-a na kojoj je, upravo kako bi naglasio ovu problematiku koja se ne rješava, dao ostavku na mjesto predsjednika stegovne komisije SSGO-a.


Lovranci koriste jog od 2008. godine i održavaju ga


Oni koji se sada bune, sjete se na boćariju u Iki samo kada kiša pada, jedno tri puta na godinu. Tada njima nastaje problem – rekao je Anton Bučević, predsjednik Boćarskog kluba Lovran. Naveo je da lovranski boćari jog u Iki koriste od 2008. godine te da cijelo to vrijeme taj prostor i održavaju, da su donijeli i pijesak, napravili ogradu, nabavili topove za grijanje za zimu.


Tamo im, kaže, stoji i njihova oprema u vrijednosti od oko 15.000 kuna. Na pitanje jesu li potpisali kakav ugovor s onima koji upravljaju objektom, Bučević kaže da nisu, »ali se vidi tko uređuje i održava«.


– Članovi BK Ika već su stariji ljudi. BK Ika nije dobio ove godine 8.000 kuna za natjecanje pa je predsjednik kluba odlučio otići jer je rekao da više neće trošiti svoj novac. Zato je Uprava kluba stavila natjecateljsku sezonu u mirovanje.


Hrvatska boćarska liga u kojoj Lovran nastupa ne može se odgoditi zbog vremenskih neprilika, dok se županijske lige mogu. Do sada nikad nije bilo problema oko korištenja, a problem je napravio Škrokov po političkoj liniji. Za BK Lovran lako, ako treba, uzet ćemo iz kase 200 kuna za termin na Podvežici i odigrati tamo, ali vjerujte, bez nas će to sve propasti – zaključio je Bučević.