PRIPREME ZA LJETO

“Božanski boj” ili povezivanje baštinom uz Peruna i Velesa. Mošćenička Draga pokrenula značajan investicijski ciklus

Aleksandra Kućel Ilić



Ljetna sezona je pred vratima, a tijekom priprema za što uspješniji prihvat turista, ali i za što kvalitetniji život samih mještana, Općina Mošćenička Draga je ušla u značajan investicijski ciklus. U Općini Mošćenička Draga odvijaju se razni vrijedni projekti koji polako, ali sigurno oblikuju njezinu budućnost i ostvaruju zacrtane vizije razvoja ove perspektivne jedinice lokalne samouprave. Neke od inicijativa, poput uređenja interpretacijskih centara i tematskih igrališta već su realizirane, dok će druge, poput uređenja crkvice u Mošćenicama koja će biti obogaćena galerijskim prostorom i preuređenja Dopolavora, to uskoro postati – najavili su iz Općine Mošćenička Draga u kojoj očekuju jako dobru turističku sezonu.


– Tijekom proteklih nekoliko mjeseci u tijeku su brojni radovi i investicije. Radi se o opskrbi vodom za naselja Gornji Kraj, Prem i Sv. Petar (istočna strana), te kanalizaciji Sv. Petar (istočna strana), izgradnji javnih sanitarnih čvorova Mošćenice i Brseč, radovima na preuređenju Dopolavora u Mošćenicama, gdje je upravo započela i obnova crkvice sv. Sebastijana. Također, bliži se kraj značajnoj investiciji, gradnji ulaza na buduću pristupnu cestu za Sv. Ivan u režiji Hrvatskih cesta (raskrižje, ulaz i pedesetak metara ceste). Do sezone bi radovi trebali biti okončani. Mole se mještani za strpljenje i toleranciju – iskopi i sve ono što oni ostavljaju iza sebe ne mogu se izbjeći ako se misli posao privesti kraju – poručio je načelnik Općine Mošćenička Draga Riccardo Staraj po čijim riječima će ulaz s državne ceste D66 biti realiziran od strane Hrvatskih cesta uz ulaganje vrijedno 750.000 eura. Cesta će u idućoj fazi radova koji će krenuti tijekom predstojeće jeseni i zime dobiti svoj nastavak prema Sv. Ivanu, najavio je.


Arhiva NL


Mitološki svijet


Obalna šetnica, svima omiljeni Lungomare koji tijekom ljeta koriste kupači, a tijekom cijele godine šetači, također je djelomično saniran za sezonu i sve će biti na vrijeme spremno za toplije dane. Radi se o značajnim pomacima za općinu koja broji šestero zaposlenika, a na tom putu razvoja direktno i indirektno pomažu joj i mnoge vrijedne udruge te pojedinci. Brojni se projekti financiraju iz nacionalnih i europskih fondova, dok se ostali financiraju iz općinskog proračuna.


Foto Milan Đekić




Nema budućnosti bez ulaganja u kvalitetne uvjete za odrastanje najmlađih, pa se zadnjih godina puno ulaže i u što bolje prostorne uvjete za njihovo osnovnoškolsko obrazovanje. Kako je najavio načelnik Staraj, približava se treća, zadnja faza obnove područne Osnovne škole Eugena Kumičića u Mošćeničkoj Dragi koja ima bogatu povijest i postoji od daleke 1914. godine.


– Za zadnju, treću fazu obnove osnovne škole sufinanciranje od strane PGŽ-a će iznositi 165.000 eura, natječaj je otvoren, a radovi kreću krajem školske godine i moraju biti gotovi do početka nove školske godine, do rujna. Obnovit će se kompletno fasada, prozori, oluk i dio krova. Podsjećamo da je u školi u prethodne dvije godine novouređen kompletan interijer, nabavljena je nova potrebna oprema i uređen okoliš. Ovim činom će biti u potpunosti obnovljena osnovna škola u Mošćeničkoj Dragi – istaknuo je Staraj.


Proljeće 2024. godine u Mošćeničkoj Dragi će se uz ostalo pamtiti i po završnoj prezentaciji projekta »Povežimo se baštinom« i kako je navedeno tom prigodom, projekt se sastojao od otvaranja tri interpretacijska centra i tri tematska igrališta na području Brseča, Mošćenica i Trebišća, sufinanciranih iz Urbane aglomeracije Rijeka. Završna prezentacija uključila je pješačku turu na Trebišća za četrdesetak izletnika među kojima su bili organizatori iz Ekomuzeja, TZ-a i Općine Mošćenička Draga, partneri aglomeracije, sve institucije uključene u projekt, predstavici općina i gradova riječkog prstena te udruga i ostalih dionika u projektu. U samome mjestu dočekala ih je kazališna družina Perunika koja je uprizorila mitološki svijet starih Slavena.


Iz pretkršćanske starine


Načelnik Riccardo Staraj sudjelovao je u predstavi kao narator, a glazbom, pjesmom i riječju su dočaravanju pogleda u prošlost doprinos dali Marko Žele i Emanuela Ela Lazarić. U Trebišću je otvoren Interpretacijski centar Kuća stabla svijeta, a otvorenje su uz načelnika Staraja uveličali i predsjednik Ekomuzeja Robert Mohović, Natali Iskra koja je u Općini Mošćenička Draga radila na projektima Povežimo se baštinom, Mitski park i Culturerecovery, te Iris Bruketa iz PGŽ-a.



– Rekao bih da se radi o jedinstvenom interpretacijskom centru kojeg se ne bi posramili niti veći europski gradovi. Publiku su oduševili kvaliteta postave, priča, dizajn, suvremeni pristup, živopisna atmosfera i neka posve nova mitološka dimenzija. Nakon gotovo 20 godina rada, nevjerojatno je kakav smo proizvod dobili – bio je zadovoljan nakon otvorenja Kuće stabla svijeta draški načelnik Staraj. Kada govori o »mitskoj priči na obroncima Učke«, uvijek se prisjeti vrijedne ekipe na čelu s pokojnim prof. Veseljkom Velčićem koji je 2006. godine bio na čelu Katedre Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga, a pod čijim je vodstvom uz puno žara, zalaganja i dobrih ideja započelo intenzivno istraživanje ove zanimljive priče na Kvarneru koja je dobila i znanstvenu podlogu ukoričenu u knjizi akademika Radoslava Katičića »Božanski boj«. Ta je knjiga koja je promovirana u Mošćeicama osvojila nagradu DHK-a Judita, za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini u 2008. godini. Otkrivena je i publici približena priča iz pretkršćanske starine o sukobu dvojice bogova, Peruna i Velesa, u grotlu mošćeničkog potoka gdje se odvijala borba podzemlja i nadzemlja, bogova koji su živjeli u oprečnim sferama, a sve zato da bi priroda imala svoju ravnotežu i cikluse.


Kuća stabla svijeta


– Ispoštovali smo zadane rokove i sve je dovršeno do kraja prošle godine, a sada su i sužbeno otvoreni Interpretacijski centar Kuća stabla svijeta i tematsko dječje igralište u Trebišću, Interpretacijski centar Etnografska zbirka Mošćenice (dio priče je i mošćenički toš) te tematsko dječje igralište Mošćenice, kao i Interpretacijski centar Rodna kuća Eugena Kumičića u Brseču i tematsko dječje igralište, istaknuo je Staraj. Dodao je da se ovim centrima treba pribrojiti još i ranije otvoreni Interpretacijski centar Kuća od mora u središtu Mošćeničke Drage, kao i Interpretacijski centar »Viktor Car Emin« u Kraju.


Arhiva NL


– Želimo da se svi centri i igrališta što više posjećuju i koriste, da budu privlačni i ljudima koji ovdje žive, jednako kao i turistima i da svjedoče o posebnostima i bogatstvu našeg podneblja – zaključio je Riccardo Staraj.