Gradsko vijeće Crikvenica

PC Vinodol definitivno ugašen: Trebao je služiti poduzetnicima, ali je samo gomilao gubitke

Robert Šimonović

U cijelom postojanju PC-a dugom 16 godina bila su samo dva poduzetnika koji su koristili europska sredstva



Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća Crikvenice crikvenički vijećnici usvojili su svih 14 točaka dnevnoga reda, a najdulju i najburniju raspravu izazvala je točka vezana za provedbu postupka gašenja Poduzetničkog centra Vinodol.


Iako su o navedenoj točki crikvenički vijećnici raspravljali gotovo sat vremena i na taj joj način posvetili gotovo trećinu vremena ukupnog trajanja sjednice, s devet glasova »za« članova HDZ-ove koalicije i članova Trećeg bloka te četiri suzdržana glasa vijećnika iz redova koalicije SDP-a i PGS-a, i crikvenički vijećnici, kao uostalom i novljanski vijećnici te vijećnici Vinodolske općine ranije ovog mjeseca, u konačnici su dali »zeleno svjetlo« za gašenje poduzetničke potporne institucije koja je na području crikveničko-vinodolske rivijere djelovala 16 godina.


Kako je pojasnila pročelnica Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Jasna Perhat, PC Vinodol trenutno nema niti jednog zaposlenog djelatnika, kumulativni gubitak od oko 300.000 kuna (40.000 eura) prešao je iznos temeljnog kapitala, a interes poduzetnika za uslugama PC-a Vinodol s godinama je u padu.




Vijećnica Iva Karlić (SDP) rekla je da na temelju zaprimljenih materijala nije moguće sagledati cijelo poslovanje Centra i donijeti ovako važnu odluku.


Poligon za podobne


– Vidljivo je da problemi nisu od jučer i da su gubici nastali dodatnim zapošljavanjem jednog djelatnika, što ne čudi kad znamo da je institucija služila kao poligon za zapošljavanje podobnih, da su nenaplativa potraživanja od strane firmi koje još uvijek posluju nejasna…


Nadalje, ostaje nejasno što je Nadzorni odbor radio svih ovih godina kad je Centar iskazivao gubitak, a u vrijeme epidemije COVID-a čak i povećavao broj zaposlenih.


Isključiva odgovornost je na Nazdornom odboru u kojem sjede pročelnici upravnih odjela za financije, dok u Skupštini sjede gradonačelnici, odnosno zamjenica gradonačelnika. Nije smjelo doći do ovakve situacije – zaključila je Iva Karlić.


– Poduzetnički centar nema niti jednog zaposlenog, stoga, da nam je bila namjera nekog uhljebljivati, onda ovakva odluka danas ne bi niti bila na dnevnom redu, nego bismo PC Vinodol i dalje održavali na životu.


Smatrali smo da je nakon više od 10 godina nerazumno i nerazborito i dalje ulagati javni novac u Društvo koje ne proizvodi dobit – rekla je zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović (HDZ) te pojasnila da je tendencija sufinanciranja rada takvog društva od strane gradova Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine trebala ići u smjeru osamostaljivanja takvog društva, ali se to nije dogodilo.


– Na području našega grada nemamo velikih poduzetnika koji bi se prijavljivali na europska sredstva. U cijelom postojanju PC-a bila su samo dva poduzetnika koji su koristili europska sredstva.


Svi poduzetnici će i dalje imati podršku, i to kroz naš Odsjek za turizam, gospodarstvo i projekte u kojem ćemo zaposliti još jednu osobu, a kojoj će primarni zadatak biti pomoć i potpora poduzetnicima – pojasnila je zamjenica gradonačelnika.


Korak unazad


Nezavisna vijećnica Trećeg bloka Dina Domijan primijetila je da su poduzetnici ti koji pune proračun, stoga je zaključila da usvajanje ovakve odluke predstavlja korak unazad po pitanju poduzetništva.


– Prijedlog ovakve odluke je jasan i očekivan, s obzirom na gubitke i predviđanje daljnih gubitaka, ali ostaje nejasno što se događalo s Poduzetničkim centrom Vinodol, odnosno što je do ovoga dovelo.


S obzirom na materijale, može se zaključiti da je do 2019. godine tamo sve odlično funkcioniralo i da je Društvo poslovalo s dobiti.


U izvješću o realiziranim projektima za 2019. godinu navodi se da je stotinjak poduzetnika koristilo usluge Centra, ali je unatoč tome gubitak te godine iznosio 37.959 kuna, što je pokriveno dobitkom iz prethodnog razdoblja u iznosu od 20.370 kuna.


Te godine došlo je i do promjene direktora i od tada kola kreću nizbrdo. Godine 2020. gubitak iznosi 179.978 kuna, a do danas on prelazi iznos temeljnog kapitala od oko 300.000 kuna.


Prvo mi je na pamet pala pandemija, ali u dokumentima stoji da su prihodi od prodaje porasli u 2020. godini.


Posebno zbunjujuće je da je 2020. godine 112.305 kuna otišlo na troškove izrade i izvođenja projekata, koji se 2019. godine u izvještajima uopće ne spominju.


Na što se odnose ovi troškovi? Smatrate li da su članovi Uprave vodili poslove s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika?


Jesu li članovi Odbora djelovali u interesu Društva? Jesu li poduzetnici imali više štete ili koristi kroz sve ove godine poslovanja Centra? – bila su neka od pitanja koja je postavila vijećnica Dina Domijan.


Sam sebi svrha


Vijećnik Trećeg bloka Ivan Smojver ustvrdio je i da vijećnici nisu čuli mišljenja Odbora za gospodarstvo, Odbora za destinacijski menadžment i Udruženja obrtnika grada Crikvenice i Vinodolske općine po pitanju gašenja PC-a Vinodol.


Vijećnik Igor Ivančić (PGS) je kazao da svi oni misle da treba postojati takva ustanova, ali je pitanje tko je odgovoran za stanje Centra koji je sebi samome bio svrha.


– Od više poduzetnika sam dobio informaciju da se posljednjih nekoliko godina nisu niti javljali na telefone, niti odgovarali na mailove. Tko će odgovarati za sve te javne novce utrošene u Centar koji nije radio ništa ili je radio jako malo? – pitao je Ivančić.


– Deplasirano je govoriti o tome da nisu radili ništa jer je ovo Vijeće usvajalo sva njihova izvješća o radu. Radili su u opsegu u kojem su mogli, s obzirom na broj zaposlenih – odgovorila je zamjenica gradonačelnika.


Predsjednica Gradskog vijeća Vesna Car Samsa na kraju je zaključila da je evidentno da bi daljnim radom Centar nastavio stvarati gubitke.


– Ove su točke usvojili vijećnici Vinodolske općine i Novog Vinodolskog, stoga ako donesemo odluku da nismo za gašenje Centra, teret troškova sanacije će ostati na nama, što nije prihvatljivo.


Ipak, ostaje otvoreno pitanje odgovornosti, odnosno zašto su se gubici dogodili i zašto se nije na vrijeme reagiralo – pojasnila je svoj stav i stav Trećeg bloka predsjednica Gradskog vijeća.


Promjene u sastavu Vijeća


Prva ovogodišnja sjednica Gradskog vijeća Crikvenice donijela je promjene i u samom sastavu Vijeća.


Kako se moglo saznati iz izvješća Mandatne komisije, iz osobnih razloga nezavisna vijećnica Sonja Polonijo stavila je svoj mandat u mirovanje, a zamijenio ju je Gordan Raguž.


Iz osobnih razloga mandat je u mirovanje stavio i vijećnik Mario Kružić (SDP), kojeg je zamijenio Viktor Jurić.