Kolijevka Crikveničana

KOTOR ZOVE Trodnevni program otkriva zanimljivu crikveničku povijest

Franjo Deranja

Sklad tradicionalne primorske arhitekture i bogatog raslinja pruža jedinstven doživljaj za svakoga tko se ovamo uputi, a odakle se pruža jedinstven pogled na Podvelebitski odnosno Velebitski kanal i Vinodolsku dolinu



Danas počinje bogat program pod nazivom »Kotor zove« u sklopu 27 susjedstava projekta Europska prijestolnica kulture – Rijeka 2020. Tri crikveničke ustanove u kulturi – Centar za kulturu »Dr. Ivan Kostrenčić«, Gradska knjižnica i Muzej Grada Crikvenice – za EPK su osmislile originalni program »Kotor zove« i to s ciljem predstavljanja široj kulturnoj javnosti ovog zaštićenog i prirodnog brdskog područja u zaleđu grada Crikvenice od kuda su i potekli prvi Crikveničani.


Naime, Prva naselja nisu nastajala uz more, nego malo podalje mora, i to iz više razloga. Prvenstveno su to bili strateški razlozi, a i Rimljani su dotad vladali uzmorjem i komunikacijama morem. Tek su kasnije prvi žitelji priobalja zaposjeli prve položaje do mora i počeli se prehranjivati ribarstvom.


Interpretacijske šetnje


Kotor je, dakle, kolijevka starih Crikveničana, a danas se, nakon godina zapuštenosti, taj »grozd« starih kamenih kuća postupno i obnavlja. Jedan od motiva je i turizam. Mnogi su turisti proteklih godina otkrili Kotor i tu rado odsjedaju, premda se do tog odredišta na uzvisini iznad Crikvenice može doći jedino pješice! Sklad tradicionalne primorske arhitekture i bogatog raslinja pruža jedinstven doživljaj za svakoga tko se ovamo uputi, a dodatnu vrijednost čine staze i puteljci tim predjelom odakle se pruža jedinstven pogled na Podvelebitski odnosno Velebitski kanal i Vinodolsku dolinu. Upravo taj položaj bio je zasigurno i glavnim razlogom da je taj predio i naseljen još u crikveničkoj pretpovijesti.
Zbog svega toga, Kotor će do ponedjeljka, 14. rujna, biti u fokusu brojnih događanja što će biti održana na tom povijesnom lokalitetu ili pak u prostorima Gradske knjižnice i u dvorani »Zora«. Poslijepodnevni sati ovog vikenda bit će u znaku interpretacijskih šetnji ovim krajolikom, a današnji je dan rezerviran za upoznavanje s baštinom, posebice s prirodnim značajkama Kotora, a to će za posjetitelje učiniti biolog Marko Randić iz Javne ustanove Priroda te Alen Čekada, zaljubljenik u lokve, prave oaze bioraznolikosti u tom vodom osiromašenom kršu.


Vremenska kapsula




Nedjelja će proteći pod vodstvom arheologa Ranka Starca koji će posjetitelje provesti kroz kulturnu baštinu Kotora, posebice crkveno nasljeđe, gdje je prema predaji bilo čak šest crkava. Predviđen je i posjet privatnoj etnozbirci u obnovljenoj obiteljskoj kući Šarar u Kotoru. Okupljanje sudionika danas i sutra predviđeno je za 16 sati ispred Gradske sportske dvorane, a prijevoz će biti organiziran do predjela Japnenice.


U ponedjeljak ujutro bit će u Kotoru posebno svečano budući da su jutarnji sati predviđeni za protokolarni dio programa, što uključuje preuzimanje »vremenske kapsule«, šetnju po mjestu i druženje, a završnica programa »Kotor zove« bit će navečer u Gradskoj knjižnici. Naime, program će završiti izložbom radova akademske slikarice Libuše Kirac pod nazivom »Kotor calling 2020.« – i u dvorani Zora gdje će biti predstavljena knjiga Tee Matejčić Jerić pod nazivom »Ljubav ka dura«, te održano predavanje Andree Manzoni iz Konzervatorskog odjela u Rijeci pod nazivom »Kotor, kako obnoviti našu baštinu?«.


Dakle, Kotor zove – javi se!