SLUČAJ PLEŠCE

Gradonačelnik Čabra i PGŽ nisu našli rješenje za vrtić koji ne radi. Presudit će – Ministarstvo

Marinko Krmpotić

Foto M. KRMPOTIĆ

Foto M. KRMPOTIĆ

Županija tvrdi da je ovog ljeta u uređenje vrtića uložila više od 30.000 eura te optužuje gradonačelnika Dražovića da je prekršio zakon. On je, pak, nakon svega zatražio mišljenje od nadležnog ministarstva



ČABAR – Djeca predškolske dobi iz goranskog mjestašca Plešce i dalje ne pohađaju novoouređeni vrtić u svom mjestu, kao ni bilo koji drugi. Roditelji se, za sada, snalaze kako znaju i umiju, a što će biti dalje, teško je reći i jedino što je nedvojbeno je da je cijela ova priča velika sramota za sve koji donose odluku ili odluke o predškolskom odgoju.


Podsjetimo, dozvolu za rad vrtića nije dao čabarski gradonačelnik Antonio Dražović, pravdajući to tvrdnjama da tijekom ljeta obavljeni radovi na uređenju prostora vrtića nisu dovoljne kvalitete i stoga on u, po njegovom mišljenju, zakonski neadekvatan prostor ne želi pustiti djecu. Njegov je prijedlog bio, a roditelji ga nisu prihvatili, da djeca putuju u desetak kilometara udaljen Čabar. Glavnim krivcem za sve što se zbiva čabarski je gradonačelnik proglasio Primorsko-goransku županiju, točnije Upravni odel za odgoj i obrazovanje, koji bi, tvrdi Dražović, morao ulagati u objekt vrtića u tom mjestu, kao i u tri druga naselja čabarskog kraja u kojima su vrtići smješteni u prostorima koji su vlasništvo PGŽ-a.


Odbijaju optužbe


Iz spomenutog odjela odbijaju sve optužbe i tvrde da su svoj dio posla vezan uz obnovu prostora vrtića koji se nalazi u Područnoj školi Plešce realizirali te ovog ljeta u radove obnove uložili više od 30.000 eura. Štoviše, u Županiji tvrde da je baš čabarski gradonačelnik, koji se poziva na poštovanje zakona i zbog toga ne dozvoljava ulazak djece u vrtić, sam prekršio zakon. Konkretno, u dopisu koji je 7. rujna Upravni odjel poslao na adresu Dječjeg vrtića Buba Mara stoji da su u postupku nadzora zakonitosti općih akata provedene dodatne provjere i tom je prilikom »utvrđeno da je prethodna suglasnost na statute gradskih ustanova, u konkretnom slučaju na izmjenu Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i radu Dječjeg vrtića Buba Mara, dao gradonačelnik Čabra, što je protivno statutarnim odredbama osnivača kojima je propisano da takve suglasnosti daje Gradsko vijeće Čabra. Iz navedenog proizlazi da je taj postupak izmjene pravilnika proveden nezakonito, odnosno protivno odredbi čl. 41. st. 2. Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Slijedom toga pozivate se da u roku od 15 dana uskladite Izmjenu Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada od 4. srpnja 2023. godine s odredbama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju na način da se postupak donošenja navedene izmjene provede na zakonit način, odnosno davanjem suglasnost Gradskog vijeća« – piše u dopisu odaslanom 7. srpnja, što znači da je 15 zakonom određenih dana prošlo jučer, 22. rujna.


Traži račune




Sjednica Gradskog vijeća vezana uz tu temu nije održana, a gradonačelnik Dražović rekao nam je da je nakon svega zatražio mišljenje od nadležnog ministarstva.


– Mi tvrdimo jedno, Županija drugo. Neka Ministarstvo donese konačnu odluku. Ono što ja znam i što je sigurno je da radovi još nisu gotovi i da se ne zna kad će biti gotovi. I dalje smatram da do sada obavljeni radovi nisu vrijedni spomenutih 30.000 eura, a na moja traženja iz Županije su mi poslali troškovnik. No, meni ne treba troškovnik jer u njega možeš napisati bilo što. Trebaju mi računi koji bi trebali potvrditi ulaganja od 30.000 eura – rekao je Dražović.


U cijelu priču odnedavno je uključen i Grad Delnice. Naime, roditelji djece koja polaze vrtić u Plešcima, a među njima su i djeca iz naselja Hrvatsko koje teritorijalno pripada gradu Delnicama, obratili su se delničkoj gradonačelnici Katarini Mihelčić koja je s njima održala razgovor na temu mogućnosti otvaranja podružnice delničkog dječjeg vrtića u njihovom mjestu. Pitanje o tome postavljeno je i na sjednici Gradskog vijeća Delnica na kojoj je predsjednica Ivana Pečnik Kastner (HDZ) željela znati što Grad Delnice planira učiniti. Gradonačelnica Mihelčić rekla je da ni slučajno ne želi ulaziti u ingerencije druge lokalne samouprave, ali je s roditeljima razgovarala i stoga što je Grad Delnice plaćao dio troškova djece koja su iz Hrvatskog polazila vrtić u Delnicama.


– Smatram da prije svega treba vidjeti jesu li sve do sada donijete odluke u skladu s zakonskim aktima te nakon toga donijeti odluku što dalje. Sa zakonske strane mi u Plešcima možemo kao Grad Delnice osnovati podružnicu našeg Dječjeg vrtića Hlojkica, ali će cijena za roditelje iz Plešca biti veća no što im je do sada bila i to smo im i rekli. No, prije toga treba vidjeti sve druge mogućnosti – rekla je gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić.


PGŽ: Odlučivat će osnivač


Iz županijskog Odjela napominju da o ideji zatvaranja Dječjeg vrtića Plešce ni na koji način nisu bili obaviješteni.
– Da je namjera o zatvaranju vrtića ranije bila poznata ovom Upravnom odjelu, do zatvaranja vrtića vjerojatno ne bi došlo, već bi se na svaki način nastojalo pronaći rješenje da djeca iz Plešca i dalje pohađaju vrtić u svom mjestu. U svakom slučaju, o daljnjoj sudbini područnog odjela odlučivat će u cijelosti osnivač dječjeg vrtića, a ovaj Upravni odjel će u okviru svoje nadležnosti učiniti sve što je potrebno kako bi se zaštitila i realizirala prava i interesi djece iz Plešca – piše u dopisu Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje PGŽ-a.