Općina Mrkopalj dobila 155.000 eura

U Sungeru za nekoliko godina – Institut za održivi razvoj BIOaza

Marinko Krmpotić

Stara škola u Sungeru bit će srušena / Foto M. KRMPOTIĆ

Stara škola u Sungeru bit će srušena / Foto M. KRMPOTIĆ

S Odsjekom za biologiju Sveučilišta »Josip Juraj Strossmayer« u Osijeku osmišljen je projekt stvaranja Instituta kojem je cilj povećanje znanja o klimatskim promjenama, ekosustavima i očuvanju okoliša



 


MRKOPALJ – Općina Mrkopalj dobila je 155.000 eura koji će biti namijenjeni za rušenje stare školske zgrade u Sungeru te izgradnju novog objekta u kojem će svoje prostore za rad naći, između ostalih, i studenti Sveučilišta »Josip Juraj Strossmayer« iz Osijeka. Vijest o pozitivnim zbivanijima vezanim za zgradu stare škole u Sungeru obradovala je posljednih dana u Mrkoplju mnoge, a konkretnije pojedinosti iznio nam je načelnik Mrkoplja Josip Brozović.


Josip Brozović, načelnik Mrkoplja / Foto M. KRMPOTIĆ


Potpisivanje ugovora


– Riječ je o objektu stare škole u Sungeru koji nam je Primorsko-goranska županija, kao vlasnik tih objekata, darovala na upravljanje i korištenje. Budući da je riječ o ruševnom objektu, mi smo, promišljajući što i kako, naišli na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova koji je bio vezan za finaciranje projektne i tehničke dokumentacije. S obzirom na to da smo puna dva desetljeća ranije surađivali s Odsjekom za biologiju Sveučilišta »Josip Juraj Strossmayer« u Osijeku koji je godinama koristio ovaj prostor i dolazio na terensku nastavu, mi smo s njima odlučili osmisliti projekt stvaranja Instituta za održivi razvoj BIOaza. Cilj rada te institucije bio bi povećanje znanja o klimatskim promjenama, ekosustavima i očuvanju okoliša na ovom, ali i ostalim dijelovima županije.


Na mjestu bivše kuglane trebao bi biti izgrađen objekt vezan za rad Škole mira / Foto Marinko KRMPOTIĆ


Uređenje hostela u bivšoj kuglani



 


Iz sredstava Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u Mrkoplju se još nadaju sredstvima vezanim za uređenje hostela u bivšoj kuglani koja će, poput stare škole u Sungeru, biti srušena te napravljena nova u kojoj bi djelovala Škola mira.


– Riječ je o projektu čija je vrijednost procijenjena na dva i pol milijuna eura. Novi objekt imao bi i smještajni kapacitet od dvadesetak kreveta te prostor za rad institucije koja bi okupljala mlade. Vjerujem da smo prikupili dovoljan broj bodova, nadamo se uspješnoj kandidaturi, a rezultate ćemo znati za tri mjeseca, rekao je Brozović.

Tim natječajem mogli smo osigurati sredstva za izradu projektno-tehničke dokumentacije te izgradnju i opremanje tog Instituta. Aktivnosti oko kandidature počele su u veljači prošle godine i evo nakon godinu dana stigla je odluka koja nas je jako obradovala jer u njoj piše da za tzv. prihvatljive troškove izrade potrebne dokumentacije imamo pravo na 173.000 eura, a bespovratno nam je odobreno 90 posto, odnosno 155.000 eura. Do kraja ovog mjeseca očekujemo potpisivanje ugovora s ministarstvom te nakon toga sve ostale aktivnosti – raspisivanje natječaja za izradu dokumentacije te potom i sam proces izgradnje novog objekta.


Eko zeleni projekt


To je, po meni, projekt visoke dodatne vrijednosti jer će u budućem objektu biti laboratoriji i sva prateća oprema, bit će organizirana nastava i znanstvene radionice, zamišljene su u projektu i šetnice kroz Sungerski lug koje će nuditi i susrete s rijetkim biljnim vrstama… Dakle, jedan poptuno eko zeleni projekt u koji smo ušli s našim prijateljima i suradnicima s osječkog sveučilišta koji već dvadeset godina redovno dolaze u Sunger. Drago mi je zbog njih, ali i općenito Slavonije, koja je u sličnom položaju kao i Gorski kotar – govori načelnik Brozović, koji na pitanje o rokovima realizacije zamišljenog kaže:


– Maksimalni rokovi su 24 mjeseca. Vjerujem da će projektno-tehnička dokumentacija biti gotova za, primjerice, godinu dana, nakon čega se kreće u radove na terenu, a to znači rušenje postojećeg i izgradnju novog objekta. Nadamo se da ćemo do 2027. godine imati na mjestu sadašnje stare škole novi objekt – Institut za održivi razvoj BIOaza, zaključio je načelnik Brozović.