Svečana akademija

“Memorijal mira” u Mrkoplju: Idejom mirotvorstva pretvorimo kolone izbjeglica u kolone mira

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

U tragičnom maršu na Matić poljani pred osam desetljeća stradali su borci XIII Primorsko-goranske brigade



Mrkopaljski “Memorijal mira”, nekadašnji “Memorijal 26. smrznutih partizana”, preživio je komunizam, socijalizam i demokraciju, kao što je sve te društvene sustave preživio i njegov idejni tvorac, ugledni mrkopaljski mirotvorac Franjo Starčević kojeg ni jedan sustav nije baš volio.


Memorijal mira je sve to preživio možda i stoga jer među žrtvama rata nikad nije činio razlike i klanjao se svim žrtvama – rekao je u nadahnutoj pozdravnoj riječi gostima i sudionicima današnje svečane Akademije “Memorijala mira” načelnik Mrkoplja Josip Brozović.


Dodao je kako se pred osamdeset godina ginulo na Matić poljani, pred trideset na ratištima Hrvatske, a ovih dana slušamo i gledamo ratne užase iz Ukrajine i pojasa Gaze gdje nestaje cijela jedna nacija.




– Baš zbog svega toga ideja mirotvorstva, koju naglašava ovaj Memorijal, iznimno je važna i tek kroz njeno prihvaćanje mogli bismo doći do toga da već nekoliko godina vidljive kolone emigranata postanu ne kolone izbjeglica, već kolone mira – rekao je Brozović u svom obraćanju nazočnima.


Jedinstvo i tradicija


U ime organizatora, Saveza antifašista i antifašističkih boraca Primorsko-goranske županije, prigodne je riječi okupljenima uputio Dinko Tamarut, predsjednik SABA PGŽ, podsjetivši kako se ove 2024. godine slave dvije značajne obljetnice – 80 godina od tragičnog marša preko Matić poljane te 62 godina od početka Memorijala – te naglasivši nužnost jedinstva iskazanu u borbi za slobodu i tijekom Drugog svjetskog rata i tijekom Domovinskog rata.



– O tom jedinstvu i toj tradiciji mi nastojimo svjedočiti kroz rad naših 18 udruga na području Primorsko-goranske županije, a posljednjih godina to činimo i kroz projekt Škole mira koji je svojevrsni nastavak ideje koju je u Mrkoplju začeo tijekom prvih godina Domovinskog rata Franjo Starčević.


Kroz rad i izlete s učenicima osnovnih i srednjih škola naše Županije mi nastojimo podučiti mlade prošlosti i pokazati im što je bio fašizam kako bi shvatili ono što mi znamo, a to je da je antifašizam naša prošlost, sadašnjost i budućnost – rekao je Tamarut.


Antifašistički ratovi


Riječi pozdrava u ime Primorsko-goranske županije kao pokrovitelja memorijalnih svečanosti javnosti je uputio župan Zlatko Komadina rekavši kako je potpuno logično da PGŽ bude pokrovitelj jer su u tom tragičnom maršu pred osam desetljeća stradali borci XIII Primorsko-goranske brigade.


– Da nije bilo Tita i partizana, Hrvatska ne bi bila u današnjim granicama, a te su granice obranjene u Domovinskom ratu. Oba su ta rata bili antifašistički ratovi – zaključio je primorsko-goranski župan lZatko Komadina.



O pojedinostima vezanim uz tragični marš govorila je voditeljica priredbe Slavica Kljaić spomenuvši 52 km dug marš nakon kojeg je 26 boraca ostalo smrznuto na Matić poljani, a njih 150 doživjelo je teške ozebline nakon kojih im je zdravlje bilo ozbiljno ugroženo.


Sjećanje na tu davnu prošlost ovom je prigodom praćeno i prigodnim programom tijekom kojeg je nastupio mladi tamburaški sastav “Sungerski Lug” pod vodstvom Marina Tadejevića, Dječji zbor Osnovne škole Mrkopalj pod vodstvom Petre Tonković, recitatori te škole koje su za nastup pripremile nastavnice Zora Kružić i Božena Blašković te sestre Marie i Pauline Tuhtan koje su izvele kratki piano/violina program.


Zimski uspon na Bjelolasicu


Uvod u svečanu akademiju bilo je polaganje vijenaca uz spomenike poginulima na Matić poljani, kao i onima u Domovinskom ratu.


Memorijalne svečanosti u subotu će biti nastavljene i zaključene 25. zimskim usponom na Bjelolasicu, a tradicionalne sportske priredbe – skijaško-trkačka utrka za Hrvatski pokal te poznati Maraton mira – otkazane su zbog toga što ove zime nema dovoljno snijega za organizaciju tih natjecanja.


Uz Primorsko-goransku županiju kao pokrovitelja ovogodišnjih memorijalnih svečanosti, organizaciju potpisuju još i Općina Mrkopalj, Savez antifašističkih boraca i antifašista PGŽ, Sporsko društvo “Bjelolasica” Mrkopalj, Hrvatsko planinartsko društvo “Bijele stijene”, Komunalno društvo “Mrzle Drage” d.o.o. Mrkopalj, TIC Mrkopalj, HGSS Delnice te Osnovna škola Mrkopalj.