Kako privući ljude?

Sve manji broj stanovnika “ubija” Gorski kotar. Mufić: ‘Treba nam svježa krv i doseljavanje mladih’

Marinko Krmpotić

"To se može jedino ako ovdje nađu dobro plaćena radna mjesta", kaže gradonačelnik Dražen Mufić



VRBOVSKO – Iako su donedavno važećim indeksom razvijenosti nezadovoljni bili čelnici svih goranskih općina i gradova, novi indeks razvijenosti kod goranskih čelnika još nije, dojam je, izazvao uočljivije reakcije. Po tom novom indeksu razvijenosti najrazvijenije goranske sredine su Delnice i Fužine koje su od osam postojećih skupina razvijenosti, svrstane u visoku šestu skupinu. U petoj su Skrad i Ravna Gora, četvrta su Čabar, Lokve i Mrkopalj, treća Vrbovsko te druga skupina Brod Moravice. Za detaljniji komentar prvi nam se obratio gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić koji ističe kako bi Vrbovsko, čiji je indeks starenja među najgorima, kad bi imalo indeks starenja kakav imaju, primjerice, Delnice i Čabar, bilo u petoj skupini, dakle bili bi puno bolji. No, u svojoj srži, smatra gradonačelnik Mufić, indeks je točan, a ono što nije dobro je da bi taj indeks razvijenosti, sukladno zakonskim odredbama, trebao biti rađen svake tri godine, što nažalost nije ispoštovano.


Nepopravljiva šteta


– Naime, prethodni indeks napravljen je 2017. godine, što znači da je proteklo dvostruko više vremena od planiranog, a to znači da nije praćeno ono što se zaista događalo. Jer, pravovremenom izmjenom indeksa razvijenosti, a to znači svake tri godine, mi bismo mogli u tom trogodišnjem razdoblju točno dijagnosticirati one probleme koji su najočitiji te ih nastojati i riješiti. Ovako, zbog nepoštovanja te vremenske odrednice, mi dolazimo u situaciju da je često napravljena gotovo pa nepopravljiva šteta. Konkretno, u slučaju Gada Vrbovskog je to što prihodi, kao i u većini drugih goranskih sredina, nisu veliki pa smo stoga i pali u nižu skupinu za razliku od, primjerice, Delnica i Fužina gdje su prihodi znatno veći od naših.


No, i kad uspoređujemo odrednice indeksa našeg područja s drugima, uočavamo kako postoje slučajevi da su u osmoj skupini, dakle najboljoj, prihodi jednaki našima u trećoj, koja je među slabijima. U tim sredinama opći indeks raste jer imaju puno mladih ljudi, odnosno kriteriji vezani uz kretanje stanovništva, a to znači starost, su im jako, jako dobri. Po meni je sad tu bitno pitanje kojem bi se država trebala okrenuti to da se dobro procijeni što dalje raditi te nikako ne imati jednake mjere za sva područja. Odnosno, treba činiti sve da se u onim lokalnim samoupravama gdje je očita visoka starost stanovništva i negativna demografska kretanja, čini sve da se nizom mjera takvo stanje mijenja. Najbitnija mjera u takvim slučajevima po meni je zapošljavanje i tu nam država, naravno uz naš veliki trud i doprinos, mora bitno pomoći. A to je moguće poreznim i sličnim olakšicama koje bi mogle motivirati ljude da se zapošljavaju na ovakvim područjima. Dakle, treba privući što više ljudi u ovakve krajeve, a sami to ne možemo jer jednostavno Gorski kotar nema tu reproduktivnu snagu da to riješi. Treba nam, dakle, svježa krv, doseljavanje kroz koje će rasti broj stanovnika, a to se može jedino ako ovdje nađu dobro plaćena radna mjesta – govori Mufić koji posebno ističe kako mu nimalo nije drago što je Vrbovsko palo u nižu skupinu.


Kvalitetnija demografska politika




– Ne slažem se s onima koji zazivaju »silazak« u slabiju skupinu i mislim da nisu u pravu oni koji takav pad pozdravljaju jer će im onda, misle, država dati više i imat će pravo na veću pomoć. Nije mi drago ni što je PGŽ pao u niži razred i siguran sam da se to ne bi dogodilo da su slušali upravo nas Gorane koji godinama tražimo drukčji pristup i ozbiljnu te puno kvalitetniju demografsku politiku. Županija izdvoji neka sredstva za nas i tu se stane. Nema plana ni programa ulaganja vezanih uz razvoj, ponajprije uz radna mjesta i popravak demografskog stanja. Da je toga bilo, ne bi Županija pala u nižu skupinu, a u nju je pala uvelike baš zbog brojki s goranskog područja u koje, ponavljam to, ne ulažu ni kako ni koliko treba – smatra gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić.


Pad broja stanovnika i komunalna infrastruktura


Ja već godinama upozoravam kako ćemo baš zbog pada broja stanovnika doći u situaciju da će nam kvalitetno izgrađena komunalna infrastruktura postati preskupa za sve manji broj stanovnika. To se već počelo događati, ali to u konačnici ne mora biti ništa loše jer svima koji žele doći živjeti i raditi na naše područje itekako jamčimo visku razinu komunalnog standarda – rekao je gradonačelnik Mufić, dodavši da su analizi novog indeksa razvijenosti u Gradu Vrbovskom pristupili vrlo ozbiljno te napravili vrlo detaljnu analizu koja svakako može biti temelj za daljnje aktivnosti i prijedloge prema nadležnim državnim institucijama.