Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva

KONFERENCIJA U NOVOM VINODOLSKOM Zaustaviti negativne demografske trendove

Robert Šimonović

S jučerašnjeg skupa u Novom Vinodolskom / Snimio Sergej DRECHSLER

S jučerašnjeg skupa u Novom Vinodolskom / Snimio Sergej DRECHSLER

Problem loših demografskih trendova u Hrvatskoj nije od jučer i ne može se riješiti sutra. Bit ćemo sretni ako u narednih 5-6 godina usporimo i zaustavimo pad broja stanovnika, kazao je župan Zlatko Komadina



 


NOVI VINODOLSKI – Konferencija »Demografija u fokusu: Istraživanje lokalnih i regionalnih perspektiva«, u organizaciji Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, suorganizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta i suradnji s Gradom Novim Vinodolskim, održana je jučer u novljanskoj Gradskoj vijećnici. Nakon trinaest održanih konferencija diljem Republike Hrvatske u okviru prvog ciklusa, početka drugog ciklusa u Osijeku te nastavka u Prelogu, riječ je o trećoj konferenciji drugog ciklusa čiji su sudionici bili predstavnici jedinica lokalne i regionalne samouprave Ličko-senjske, Primorsko-goranske te Istarske županije, kao i studenti Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Kako ističu iz Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, cilj ovih konferencija jest stvoriti sveobuhvatnu sliku demografskih prilika, identificirati smjerove demografskog razvoja te razviti strategije upravljanja demografskim izazovima.


Briga za mlade


Konferenciju u Novom Vinodolskom otvorili su gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković, župan PGŽ-a Zlatko Komadina, prorektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Hrvoje Štefančić te državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić. U uvodnom obraćanju gradonačelnik Cvitković je kazao kako Grad Novi Vinodolski poseban naglasak stavlja upravo na brigu o djeci, mladima i mladim obiteljima, navodeći posljednja istraživanja portala gradonačelnik.hr prema kojima je Novi Vinodolski na drugom mjestu u Hrvatskoj po izdvajanju sredstava iz proračuna u 2022. godini po glavi stanovnika (per capita) za stavku »Obitelj i djeca«.


Cilj konferencije je stvoriti sveobuhvatnu sliku demografskih prilika / Foto SERGEJ DRECHSLER




– Novčane naknade za novorođenčad 2021. smo podigli s pet na deset tisuća kuna za svako dijete, a plan je da one s vremenom rastu još više. Proširili smo i dogradili Dječji vrtić Fijolica, nemamo liste za čekanje na upis djece, na što smo jako ponosni. Financiramo program produženog boravka, već godinama kontinuirano financiramo nabavu svih radnih materijala u osnovnoj školi, povećali smo stipendije za izvrsnost, deficitarna zanimanja i socijalne stipendije. Sudjelujemo i u sufinanciranju prijevoza učenika i studenata. Osiguran je besplatan vrtić i asistent za svako dijete s teškoćama u dječjem vrtiću, sufinanciraju se i troškovi dodatne stručne pomoći i programa, između ostalog naveo je Cvitković.


Hrvoje Štefančić kazao je kako Hrvatsko katoličko sveučilište nastoji njegovati i razvijati interdisciplinarni pristup u istraživanju složenih pojava u hrvatskom društvu, a takva pojava je i sadašnje demografsko stanje u Republici Hrvatskoj.


– Stručnjaci mnogih struka upozoravaju na nepovoljne trendove ukupnog negativnog prirodnog kretanja stanovništva, sve starije populacije, unutarnjih migracija iz manjih sredina prema većim gradovima te ubrzanog i alarmantnog iseljavanja, kako pojedinaca, tako i cijelih obitelji. Ovih godina svi zajedno živimo promjene ovih kretanja, između ostalog, i u vidu nedostatka radne snage te povezanog i značajnog useljavanja stranaca, često iz vrlo dalekih zemalja. Rješavanje ovih teških problema zahtjeva dovoljno vremena i sustavnu primjenu mjera demografske politike. Potrebne su mjere demografske politike u kojima se raspoloživi resursi koriste efikasno i primjereno situaciji na terenu, uvažavajući posebnosti onih sredina u kojima bi se trebali primjenjivati, rekao je Štefančić.


Suradnja


Zlatko Komadina rekao je da je Primorsko-goranska županija među prvima za raspravu na Županijskoj skupštini pripremila stručnu demografsku studiju koju je izradila skupina predvođena profesorom Stjepanom Štercom, budući da je zadnji popis stanovništva pokazao da je Hrvatska izgubila 9,64 posto stanovništva, a PGŽ čak 10,39 posto.


– Željeli smo dobiti kvalitetnu podlogu za izradu konkretnog akcijskog plana kojima bi bile obuhvaćene demografske mjere koje se trebaju donijeti od državne razine, preko županija, sve do gradova i općina. Zaustavljanje negativnih demografskih trendova mora biti prioritet svih naših politika. Problem loših demografskih trendova u Hrvatskoj nije od jučer i ne može se riješiti sutra. Problemi su krenuli 90-ih godina prošlog stoljeća i bit ćemo sretni ako u narednih 5-6 godina promijenimo trendove, usporimo i zaustavimo pad broja stanovnika, kazao je Komadina.


Željka Josić smatra da je za demografsku revitalizaciju potrebna još čvršća suradnja nacionalnih, regionalnih i lokalnih vlasti.


– Valja naglasiti da su nam lokalne i regionalne jedinice samouprave glavni partneri u ovoj borbi. Demografske politike, populacijska politika i sve one koje su važne za opstojnost ove države i naroda bitne su jedino u partnerstvu sa svim dionicima. Iskustva iz lokalnih sredina su bitna i nama na nacionalnoj razini, velik dio javnih poziva kreiramo upravo zato što čujemo što nam vi govorite. Ovaj problem ne poznaje političke granice, niti naša osobna opredjeljenja. Moramo shvatiti da moramo surađivati ako želimo bolju budućnost. Tu nam je važan i svaki pojedinac i zato mi je drago da konferenciji prisustvuju i brojni studenti s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, jer budućnost leži upravo na mladima, kazala je Josić.


 



Snimio Sergej DRECHSLER