Gastronomija

Od ukiseljenih vrhova čička do pupoljaka maslačka. Goranski ručak vraća na tanjure neka zaboravljena jela

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Poznati chefovi Zdravko Tomšić i Stiven Vunić pokazali su goranskim ugostiteljima svoje viđenje goranske kuhinje



STARA SUŠICA – S ciljem razvoja gastronomije Gorskoga kotara, Turistička zajednica Kvarnera u dvorcu Stara Sušica jučer je priredila susret s lokalnim goranskim ugostiteljima i okrugli stol pod nazivom »Gorski kotar kroz namirnicu, baštinu i Gorane«. Cilj susreta i druženja koje je održano u okviru pokrenutog pilot-projekta »Razvoj gastronomije u Gorskom kotaru« je okupiti ugostitelje te razgovarati o mogućnostima razvoja gastronomije te povezivanja i stvaranja koordinirane skupine ugostitelja koji će zajednički raditi na projektima u gastronomiji. Kao rezultat prijepodnevnog druženja nastao je pokazni tematski »goranski ručak« koji su pripremili poznati chefovi Zdravko Tomšić i Stiven Vunić želeći pokazati svoje viđenje goranske kuhinje.


– Pilot-projekt sastavni je dio našeg upravljanja gastronomijom na području cijele županije, a odlučili smo krenuti upravo u Gorskom kotaru jer smo obilaskom ugostiteljskih objekata vidjeli da postoji iznimno velik potencijal za daljnji razvoj gastronomije, rekla je direktorica TZ-a Kvarnera Irena Peršić Živadinov. Gorski kotar je, kaže, regija koja ima turizam tijekom svih godišnjih doba te u svakom dijelu godine postoji određena ponuda, odnosno ono što privlači goste u samu destinaciju, dok je gastronomija veliki adut i vrijednost županije u čiji se razvoj puno ulaže.


Pet slijedova


– Ideja je da sve ono dobro što imamo ujedinimo, a s druge strane da dobijemo temelj koji možemo promovirati i tu različitost koja krasi našu županiju lakše plasirati i prezentirati gostima, zaključila je Peršić Živadinov, dodajući da se slične radionice planiraju odraditi i u drugim regijama županije.




Chef Zdravko Tomšić kazao je da Gorski kotar ima specifičnu, autentičnu kuhinju, prepoznatljivu po domaćim namirnicama poput divljači i gljiva, ali isto tako i niz izgubljenih i zaboravljenih namirnica i jela, među kojima je nabrojio ukiseljene vrhove čička, pupoljke maslačka, drenjule i brojno aromatično bilje te jelo grenadir-marš koje se nekada često pripremalo.


– Ideja je bila goranskim ugostiteljima prezentirati tradicijsko kuhanje koristeći domaće, lako nabavljive namirnice s kojima smo se poigrali. Namirnice su pripremljene na goranski način, a koristili smo i aromatično bilje koje je u dobrom dijelu karakteristika autohtone kuhinje Gorskog kotara, rekao je Tomšić.


Goranskim je ugostiteljima tako jučer predstavljeno pet slijedova s dva paralelna jela, a marinirana pastrva sa salatom od jabuke i celera, pašteta od divljači ili juha od kiselog kupusa i graha ili flaširanci od divljači i salata od jaja, samo su neka od jela. U suštini, navedeni je »goranski ručak« trebao poslužiti kao motivacija goranskim ugostiteljima za razgovor o pripremi, tehnikama i preciznosti okusa i načinu promišljanja sezonskih namirnica koje u ovo doba godine poslužuju u svojim restoranima.


Studijsko putovanje


Marinko Kauzlarić, vlasnik hotela Bitoraj iz Fužina i jedan od petnaest ugostitelja koji su se odazvali jučerašnjem okruglom stolu, ideju o ujedinjavanju goranskih ugostitelja ocijenio je pozitivnom.


– Dugogodišnje razmišljanje o ujedinjenju ili okupljanju goranskih ugostitelja i svih onih uključenih u gastronomiju konačno je krenulo. Gorski kotar postao je prepoznatljiv i dobro posjećen, a upravo ono što nam nedostaje, jest standardizacija i stvaranje identiteta vraćanjem starih goranskih zaboravljenih jela. To će sigurno otvoriti nova tržišta, povećati ponudu i zadovoljiti naše stalne goste i posjetitelje regije, rekao je Kauzlarić.


– Ipak, za napraviti neki standard i proširiti ponudu, potrebna je struka koja će nam dati smjernice kako bi našu gastronomiju razvijali na onim jelima i okusima po kojima je Gorski kotar i ranije bio prepoznatljiv, dodao je.


Upravo stoga goranski će ugostitelji već sljedećega tjedna otputovati na studijsko putovanje u slovensku Korušku kako bi učili iz iskustva i dobre prakse ugostitelja te vidjeli na koji su način unaprijedili gastronomiju, a u nastavku projekta TZ-a Kvarnera organizirat će radionicu o kartama jela i pića.