OŠTRA PROZIVKA

Direktor otvoreno o stanju u čabarskom komunalnom društvu: ‘Čabranku je 20 godina uništavala politika’

Marinko Krmpotić

Gotovo ništa nije rađeno po pravilima struke, već po odredbama politike. S takvim nasljeđem bilo je jako teško raditi, kaže Vitković



ČABAR – »Ležimo na vodi, a nemamo je!«, jedna je od dojmljivijih rečenica koje smo čuli tijekom izlaganja Mladena Stjepana Vitkovića, direktora KD-a Čabranka, koje na području Grada Čabra vodi brigu o vodoopskrbi i odvodnji. Govoreći o radu u posljednje dvije godine, točnije od 2019. kada je preuzeo mjesto direktora, Vitković je istaknuo kako je počeo s dugom od 4,5 milijuna kuna, a već 2020. godine ostvaren je dobitak oko pola milijuna kuna:


»To je dobro, ali ja nisam zadovoljan. Ponajprije stoga što sam kroz analizu dosadašnjeg rada i uvide na terenu itekako shvatio da je KD Čabranka, da se tako izrazim, dvadesetak godina »zabijana« u zemlju nestručnim radom i lošim namjerama. To je u konačnici u trenutku mog preuzimanja značilo da sam stao na čelo poduzeća u kojem je stanje s opremom bilo užasavajuće pa, primjerce, čabarski biodisk nije radio punih 16 godina, točnije od trenutka kad je postavljen pa do 2019. godine, kad sam preuzeo ovu funkciju. Slično je bilo i na svim drugim područjima rada. Vladala je potpuna zapuštenost pa se, primjerice, više od deset godina nije kosio okoliš oko svih vodosprema ovog područja! Poslovi koji su tih godina realizirani nisu odgovarali potrebama vodoopskrbnog sustava pa su, primjerice, umjesto cijevi promjera 200 cm, postavljane one od 120 cm. A plaćeno je, naravno, za one od 200 cm! Ilegalnih priključaka bilo je more, a kad bi se išlo u neki projekt, cijene su dizane u nebo. Tako je, na primjer, za rješenje sustava vodoopskrbe i odvodnje naselja Gerovski kraj bilo predviđeno izdvajanje 3,9 milijuna kuna. Toliko je, navodno, vrijedio projekt. A mi smo sve to riješili sa – 170.000 kuna! Za Kozji vrh projekt predviđa 4 milijuna kuna, a mi ga možemo riješiti za 2 milijuna kuna!


Obaviještene institucije


Reklo bi se – pametnome dosta. I djeci je jasno što se događalo. Netko je namjerno nabijao cijene da bi se ostvarivali osobni profiti i zarade. Gotovo ništa nije rađeno po pravilima struke, već po odredbama politike, i to što je tih godina napravljeno Čabranki i Čabru, za mene je brutalno. U ovom poslu ne smije biti politike. Ne smije se netko zbog političkih veza bogatiti kroz ekstraprofite i očigledan kriminal«, bio je direktan i jasan Vitković koji je dao naslutiti kako je o nekima od tih kriminalnih poteza obavijestio i odgovarajuće institucije. U takvim uvjetima i s takvim nasljeđem, istaknuo je, bilo je jako teško raditi, a to teško stanje vezano uz vraćanje ranije napravljenih dugova trajat će još neko vrijeme.




»Mi sigurno možemo dalje i možemo puno bolje. Ako bi Grad Čabar pokazao razumijevanje te nam za ovu i iduće dvije godine osigurao godišnje po 500.000 kuna iz gradskog proračuna, uvjeren sam kako bismo stanje s vodoopskrbom i odvodnjom doveli na puno višu razinu od sadašnje. Jamac za to je naš sadašnji rad tijekom kojeg smo one najgore promašaje riješili, ostvarili suradnju s Hrvatskim vodama koje na našem području planiraju kvalitetne projekte, a budući da smo u dvije godine od njih dobili 2,1 milijun kuna za realizaciju raznih poslova, jasno je da u našem poslovanju vide kvalitetne temelje«, rekao je Vitković.


Stari i novi dugovi


Gradski vijećnici nisu baš s posebnim oduševljenjem prihvatili ideju o novoj potpori Čabranki iz gradskog proračuna, a najviše ih je zanimalo kako to da je Čabranka iznova više od 600.000 kuna dužna HEP-u za struju. Do toga je došlo, pojasnio je Vitković, stoga što je Grad bio dužan na 2,1 milijun sredstava dati svoj dio od 20 posto. Grad je to učinio, ali umjesto za te projekte, novci su, zbog tadašnje blokade računa Čabranke, iskorišteni za plaćanje starih dugova iz 2014. godine. To je, pak, dovelo do toga da Čabranka nije mogla redovno plaćati struju pa je izgubila pravo na jeftinu tarifu, a plaćanjem najskuplje tarife napravljeni su novi dugovi koji sada dosežu više od 600.000 kuna. Po Vitkoviću struju je, budući da to nije mogla činiti Čabranka, trebao plaćati Grad. Gradonačelnik Antonio Dražović smatra kako to nije bila, niti jest briga Grada, a to razilaženje u stavovima nije zanimalo HEP koji je umjesto niže tarife »lupio« višu pa je Čabranka, umjesto dogovorenih 29.000 kuna, mjesečno plaćala i po sedamdeset tisuća kuna!


I tako je, nažalost, stvoren dug koji i nije trebao biti stvoren. Što će biti dalje, tek će se vidjeti. Izvještaj vijećnicima nije donio nikakvo glasovanje, jer to i nije bio cilj. No, uskoro će se vjerojatno zahtjev KD-a Čabranka za financijskom potporom naći pred vijećnicima koji će morati vidjeti što i kako dalje. Činjenica je da je KD Čabranka gradsko poduzeće i o njemu Grad kao osnivač mora voditi brigu. Činjenica je i to da je od dolaska Vitkovića zaista učinjeno puno, a planira se još i više. No, isto je tako činjenica da je »incident« s povećanjem cijene struje bio nepotreban. Što se prije riješi taj »elektro-rašomon«, stanje će biti bolje.


Radnici plaćali tuđe pogreške


Ono što se više nikako ne bi smjelo dogoditi, rekao je Vitković, je razdoblje u kojem zaposlenici Čabranke dva i pol mjeseca nisu primili plaću zbog blokade firme: “Nitko od nas nije stao s radom, a radilo se krvavo i tijekom neljudskih vremenskih uvjeta te na lokacijama koje zahtijevaju izniman napor. Nažalost, baš mi koji smo sada u KD-u Čabranka, plaćamo nečije tuđe ogromne pogreške i kriminalne radnje”, rekao je direktor Vitković.