Turneja

Dijalektalni književni dječji festival Goranski cukrac gostovao u dvije zagrebačke škole

Marinko Krmpotić

Predstavljanje goranskih narječja u Zagrebu / Foto GORANSKI CUKRAC

Predstavljanje goranskih narječja u Zagrebu / Foto GORANSKI CUKRAC

Kroz pjesništvo i druge oblike književnosti učenicima šestih razreda OŠ Malešnica i OŠ Jure Kaštelana na Savici goranska su narječja predstavili Davor Grgurić i Natalija Mitrić, a domaćini su ih s oduševljenjem dočekali



DELNICE – Ideje o širenju Dijalektalnog književnog dječjeg festivala Goranski cukrac van Gorskog kotara uspješno su realizirane ove jeseni čime se, ističe Natalija Mitrić, koja je ovaj festival osmislila i pokrenula, ostvaruje želja vezana uz predstavljanje neobičnosti i ljepote goranskih narječja, ali širi i spoznaja o tome kako je baš Gorski kotar u Hrvatskoj jedno od vrlo rijetkih područja na kojem postoje sva tri temeljna hrvatska dijalekta – kajkavski, štokavski i čakavski. U želji da te posebnosti goranskih govora proširi što više »Cukrac« je nedavno, u sklopu projekta Goranski cukrac u gostima, predstavljen kroz pjesništvo i druge oblike književnosti u dvije zagrebačke osnovne škole – OŠ Malešnica i OŠ Jure Kaštelana na Savici.


Učenicima šestih razreda tih škola goranska su narječja predstavili Davor Grgurić i Natalija Mitrić, a zagrebački osnovnoškolci su ih, ističe Natalija Mitrić, oduševili svojom otvorenošću, radoznalošću i željom za učenjem.


Natalija Mitrić i Davor Grgurić


Kahoot kviz


– Na Malešnici nas je ugostila prof. Sanja Bosak i svi njezini šestaši. Razlog zašto su baš šestaši u Zagrebu bili naša publika je taj što šesti razredi u to vrijeme obrađuju hrvatske dijalekte pa smo se odlično uklopili u njihovu nastavu hrvatskog jezika. Drugi susret održan je na Savici, u OŠ Jure Kaštelana. Bili smo gosti prof. Sanji Miloloži i njezinim šestašima. Djeci su se jako svidjeli goranski dijalekti. Davor Grgurić upoznao ih je s delničkim i lokvarskim, a ja s brodmoravičkim dijalektom. Posebno im se svidio dijalektalni kahoot kviz, kroz koji smo se dotakli svih goranskih dijalekata, a u kojem su mogli osvojiti i nagrade – cukrace. No, nisu samo pobjednici kviza dobili slatke nagrade, svi su se na kraju osladili bombonima. To je već pravilo na svim našim susretima. Jesmo li Cukrac ili nismo, našalila se Mitrić.


Turistički efekt



 


– Zagrebački osnovnoškolci primili su nas izvan naših, vrlo optimističnih očekivanja, i dali nam krila za nastavak projekta Goranski cukrac u gostima, odnosno za upoznavanje sve većeg broja hrvatskih osnovaca s goranskim dijalektima, rekla je Natalija Mitrić naglasivši kako ovaj oblik predstavljanja nedvojbeno ima i svojevrsni turistički efekt jer su, primjerice, mali Zagrepčani iskazali želju da dođu vidjeti krajeve u kojima se govori na tako njima neobičan način.

Dijalektalno bogatstvo


Zadovoljstvo je itekako vladalo i kod domaćina. Sanja Bosak, prof., ističe kako je Festival dječje književnosti »Goranski Cukrac« pravo jezično dijalektalno bogatstvo koje baštini narječje goranskoga kraja potičući učenike na dijalektalno stvaralaštvo uz igranje riječima. – Potrebno je podržati ovakve projekte koji su učenicima ne samo zanimljivi već im otvaraju vrata u bogat svijet hrvatskih narječja i govora. Upoznavajući se s dijalektalnom književnošću, nesvjesno raste potreba za saznavanjem riječi koje učenicima možda nisu bliske, ali su im dopadljive, nerijetko i prepoznatljive u »rječničkoj zbirci« djedova i baka. Njima se mogu koristiti bilo stvarajući svoju poeziju, bilo uvodeći ih u svakodnevni govor. Ovaj hvalevrijedan projekt ostavlja temelj za poticanje istraživanja ljepota govornoga blaga i očuvanja jezične ostavštine. Stoga, hvala Nataliji i Davoru, a i mnogima drugima uključenima u ovaj projekt, što velikoga srca prenose našim učenicima ljubav prema narječjima naglašavajući vrijednost prihvaćanja različitosti, rekla je Sanja Bosak, prof.


Oznaka kviza Goranski cukrac


Slijede pripreme


Zagrebačko gostovanje bio je posljednji ovogodišnji festvalski »Cukrac« istup, a sad slijede pripreme za narednu godinu, govori nam Natalija Mitrić.


– Osnovne okvire rada imamo, znamo što ćemo i kad, a sad idemo u pojedinosti i konkretne odluke. Tako ćemo vrlo brzo raspisati literarne natječaje za učenike goranskih škola, isplanirat ćemo nekoliko gostovanja naših književnika, osmisliti još bolji kviz… U svakom slučaju nastavljamo s idejom čuvanja naših lijepih narječja i njihovog predstavljanja što širem krugu ljudi, zaključila je Natalija Mitrić.