Visoka gledanost

Igor Grković o hit kvizovima: ‘Superpotjera je kviz znanja u kojem te previše razmišljanja može koštati’

Marko Dobrecović

Foto: RENATO BRANĐOLICA/HRT

Foto: RENATO BRANĐOLICA/HRT

Razgovor s urednikom HRT-ovih kvizova Potjera i Superpotjera



Razgovarali smo s urednikom Potjere i Superpotjere Igorom Grkovićem, koji već godinama stoji iza uspješne Potjere, a uoči nove sezone Superpotjere govori da je prva sezona tog kviza bila pravi pogodak i da je svatko htio biti dio nje.


Prva sezona Superpotjere imala je visoku gledanost.


Prosječni udio u gledanosti (SHR) prve sezone iznosio je visokih 25,7 posto, što znači da je HRT-ovu Superpotjeru gledala četvrtina svih onih koji su u tom terminu bili pred svojim malim ekranima.


Lovačka maksima




Snimanje Superpotjere započelo je početkom mjeseca, a danas ćemo vidjeti kako izgledaju prve klape nove sezone. Zvjezdana lovačka ekipe i ove sezone igra u sastavu Marcelić, Zibar, Sučević Međeral, Vukorepa te Kotiga, dok u voditeljskoj ulozi ostaje Joško Lokas.


Nova sezona Superpotjere spremna je za emitiranje. Taj kviz je u prvoj sezone donio mnogo televizijskih uzbuđenja, stoga što je toliko super u Superpotjeri?


– U Superpotjeri sve je super! Počevši od autora pitanja, preko publike, natjecatelja i lovaca, pa sve do našeg nezamjenjivog voditelja Joška Lokasa. Rekao bih i to da je Superpotjera kviz zasnovan na svojevrsnom paradoksu – to je, naime, kviz znanja u kojem te previše razmišljanja može koštati.


U odnosu na regularnu Potjeru Superpotjera se snima pred velikim auditorijem, u studiju koji sliči kakvoj areni, a u kvizu sudjeluju svi lovci Potjere. Koliko je drukčiji pristup snimanju i kandidatima u Potjeri i Superpotjeri? Kakve razlike u pristupu uočavate prilikom proizvodnje oba televizijska sadržaja?


– Za razliku od Superpotjere, natjecatelji u Potjeri uvijek se mogu osloniti na nekog od suigrača. U Superpotjeri natjecatelji igraju samostalno pa moraju “biti pravi” u tih petnaestak minuta koliko u prosjeku traje jedan nastup. Ne treba zaboraviti ni lovačku maksimu: “Griješiti je ljudski, no opraštati pogreške nije u opisu lovačkoga posla.”



Postavili visoke standarde


Ususret novoj sezoni, koliko se kandidata prijavilo da bude dio Superpotjere, a koliko ih je na koncu izabrano? Je li zanimanje za Superpotjeru veliko?


– Za Superpotjeru ima jako puno prijava, ali opet manje nego za Potjeru. Mislim da naši natjecatelji dobro procjenjuju svoje mogućnosti pa znaju da u “roller coasteru” Superpotjere “preživljavaju” samo najspremniji.


Isto možemo pitati i za Potjeru. Bilježite li dostatan broj prijava i kada započinje snimanje proljetnih nastavaka Potjere?


– S obzirom na to da smo u eteru od 2013. godine i da smo emitirali više od 1.500 emisija, zapravo je nevjerojatno da ni dandanas ne oskudijevamo s prijavama. Potjera je jednostavnim rječnikom rečeno: “Mes Que Un Club”.


U tom je smislu posebno zanimljivo pratiti način na koji se urednici za pitanja Andrea Jukić, Igor Gabor i Domagoj Jović “poigravaju” pitanjima u eteru. Iznenađuje li vas važnost Potjere u svakodnevnom životu i činjenica da se ona emitira toliko dugo?


– Potjera je odgojila nove generacije koje više nego ikad odlaze na pub-kvizove, a posljedično i na Potjeru. Rezultat Potjere rezultat je mukotrpnog rada cijele ekipe Potjere koja je svaku emisiju odradila koncentrirano i predano. Ta je ekipa postavila standarde koje će morati slijediti svatko tko se ozbiljnije želi baviti kvizovima.



U nedjelju – u šetnji


Nastavno na to, dugo radite televizijske kvizove. Možete li stoga reći kakav je odnos naše nacije prema televizijskim kvizovima? Je li ekspanzija scene pub-kvizova poboljšala kvalitetu igrača televizijskih kvizova, a posljedično i samih kvizova u cjelini?


– Spoj zabave i natjecanja na pub-kvizu sličan je situaciji koja se očekuje na TV-kvizu pa može poslužiti kao dobra priprema. Velik broj dobrih igrača dolazi iz raznoraznih ekipa koje svoje znanje bruse na večernjim druženjima.


I za kraj jedno kvizaško pitanje. Što ćete gledati u nedjelju 17. ožujka na prvom programu HRT-a i zašto bismo to svi trebali gledati?


– Tu večer neću biti uz TV. Prošetat ću se.