Nije trajno

Znanstvenici ustanovili da bi dijabetes kojeg razviju neki oboljeli od covida, srećom, trebao biti samo privremen

Hina

Foto iStock

Foto iStock

"Rezultati našeg istraživanja ukazuju na to da pojava manjka inzulina, ako do nje uopće dođe, nije trajna", rekla je Cromer



Prema novim podacima, dijabetes koji razviju pacijenti s teškim oblikom bolesti covid-19 tijekom hospitalizacije mogao bi biti samo privremen, a razina šećera u njihovoj krvi mogla bi se po ozdravljenju vratiti u normalu.


Znanstvenici su proveli istraživanje na 594 pacijenta koji su pokazivali znakove dijabetesa nakon što su hospitalizirani zbog covida, od čega 78 ispitanika ranije nije imalo dijagnozu dijabetesa.


U mnogih pacijenata kojima je dijabetes dijagnosticiran tijekom hospitalizacije uočeni su blaži problemi s razinom šećera u krvi, ali teži oblik covida, u usporedbi s pacijentima koji su otprije bolovali od dijabetesa.




Znanstvenici su u časopisu Journal of Diabetes and Its Complications objavili da se u 40 posto pacijenata kojima je dijabetes dijagnosticiran tijekom hospitalizacije, godinu dana kasnije razina šećera u krvi spustila ispod granice za dijagnozu.


“Ovi rezultati ukazuju na to da bi novodijagnosticirani dijabetes mogao biti prijelazno stanje povezano s akutnim stresom uzrokovanim zarazom koronavirusom”, izjavila je dr. Sara Cromer iz opće bolnice Massachusetts u Bostonu.


“Rezultati našeg istraživanja ukazuju na to da pojava manjka inzulina, ako do nje uopće dođe, nije trajna”, rekla je Cromer.


“Ovim su pacijentima inzulin i drugi lijekovi potrebni samo kraće vrijeme, zbog čega je iznimno važno da liječnici pomno prate tijek bolesti kako bi ustanovili hoće li im se stanje poboljšati i u kojem trenutku.”