Ultra visoka rezolucija

NASA laserom emitirala video mačke u duboki Svemir, dosta je zabavan

Portal Novi list

Foto NASA/JPL-Caltech

Foto NASA/JPL-Caltech

Snimka narančaste mačke prešla je 30 milijuna kilometara - oko 80 puta više od udaljenosti od Zemlje do Mjeseca



NASA je emitirala video ultra visoke rezolucije mačke u duboki Svemir. Isječak mačka Tatersa od 15 sekundi poslan je laserom – i prikladno prikazuje macu kako lovi lasersku zraku.


Snimka narančaste mačke prešla je 30 milijuna kilometara – oko 80 puta više od udaljenosti od Zemlje do Mjeseca.



NASA se nada, javlja BBC, da će laserska tehnologija koju je testirala na kraju poboljšati komunikaciju s udaljenijim dijelovima Sunčevog sustava.




Taters, čije su šape ostale čvrsto na Zemlji, ljubimac je zaposlenika NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon (JPL) u Kaliforniji.


Brže od širokopojasnog interneta


Video je postavljen na svemirsku letjelicu lansiranu SpaceX-ovom raketom Falcon Heavy iz svemirskog centra Kennedy na Floridi 13. listopada, a streaman je 11. prosinca.


“Unatoč prijenosu na milijune kilometara udaljenosti, bili smo u mogućnosti poslati video brže od većine širokopojasnih internetskih veza”, rekao je čelni čovjek JPL-a za elektroniku Ryan Rogalin.


Video je primio teleskop Hale na zvjezdarnici Palomar, odakle je i preuzet. Odatle se prenosio u JPL i tamo puštao u stvarnom vremenu.


G. Rogalin je rekao da je veza preko koje je video poslan iz zvjezdarnice Palomar u bazu JPL-a bila zapravo sporija od signala koji prenosi snimak iz svemira.


“JPL-ov DesignLab napravio je nevjerojatan posao pomažući nam da predstavimo ovu tehnologiju. Svi vole Tatersa”, dodao je.


Nezaboravni Taters


Bill Klipstein, voditelj demonstracijskog projekta u JPL-u, rekao je da je video – prekriven grafikom koja prikazuje tehničke informacije o misiji kao i Tatersovu pasminu, otkucaje srca i dob – osmišljen kako bi “ovaj značajan događaj učinio nezaboravnijim”.


Video je dostupan za gledanje na YouTubeu.


NASA-in test bio je dio misije Deep Space Optical Communications (DSOC) – prvi takav projeket svemirske agencije koji proučava komunikaciju koja doseže dalje od Zemlje i Mjeseca.


Misija DSOC istražuje koje vrste tehnologija mogu isporučiti sadržaj veće propusnosti iz samih dubina svemira na Zemlju dok se radijske frekvencije bore s količinom podataka potrebnih za prijenos veće količine visokokvalitetnih slika i videa na velike udaljenosti.


“Ovo postignuće naglašava našu predanost unaprjeđenju optičkih komunikacija kao ključnog elementa za ispunjavanje naših budućih potreba za prijenosom podataka”, rekla je zamjenica upravitelja NASA-e Pam Melroy.


“Povećanje naše propusnosti ključno je za postizanje naših budućih istraživačkih i znanstvenih ciljeva i veselimo se kontinuiranom napretku ove tehnologije i transformaciji načina na koji komuniciramo tijekom budućih međuplanetarnih misija.”