Online cenzura

Pakistanska vlada blokirala Wikipediju nakon isteka ultimatuma da ukloni navodno bogohulni sadržaj

T.I.

Otvorenu enciklopedija, nikako ne savršena, ali ona koja uglavnom nudi objektivno znanje, samo je dodana na dugu listu stranica koje su blokirane privremeno ili trajno u Pakistanu zbog bogohuljenja i vrijeđanja osjećaja muslimana



Kako je izvijestilo tamošnje državno medijsko regulatorno tijelo Pakistanska uprava za telekomunikacije, Pakistan je blokirao online enciklopediju Wikipediju za svoje građane. Učinjeno je to nakon ultimatuma pakistanskih nadležnih tijela Wikipediji prošli tjedan da u roku od 48 sati uklone navodno bogohulni sadržaj sa svojih stranica koji vrijeđa osjećaje muslimana.


Nije specificirano o kakvom se bogohulnom sadržaju radi, ali nije bilo ni potrebno, vjerojatno na tisuće stranica u bespuću interneta, od onih pornografskih do društvenih mreža sadrže nešto što vrijeđa osjećaje muslimana po strogim kriterijima ultrakonzervativne i religijski striktne države kao što je Pakistan.


Tako je Wikipedia, otvorenu enciklopedija, nikako ne savršena, ali ona koja uglavnom nudi objektivno znanje, samo dodana na dugu listu stranica koje su blokirane privremeno ili trajno zbog bogohuljenja i vrijeđanja osjećaja muslimana. Krenulo je još s YouTubeom 2008. godine, nastavljeno s Twitterom, TikTokom, Redditom…




Navodno štiteći vjeru, Pakistan prakticira zakone koji izgledaju nevjerojatno sa stanovišta zapadnih demokracija, pa se bogohuljenje, odnosno vrijeđanje islama na bilo koji način može biti osuđen na smrt.


Prema informacijama AP-a, pakistanske vlasti su i nakon ultimatuma koji očito nije ispunjen u pregovorima s dužnosnicima Wikipedije i ističu da bi blokada mogla biti ukinuta ako platforma potpuno ukloni antiislamski sadržaj.


Iz Wikipedije, odnosno Wikimedija Fondacije koja stoji iza nje potvrdili su blokiranje njihove stranice.


“Nadamo se da će nam se pakistanska vlada pridružiti u predanosti znanju kao ljudskom pravu i odmah vratiti pristup Wikipediji i Wikimedijinim projektima, tako da narod Pakistana može nastaviti primati i podijeliti znanje sa svijetom.”