"Nada"

Prva arapska svemirska misija za Mars istraživat će atmosferu crvenog planeta

Hina

REUTERS

REUTERS

Raketa sa sondom bez posade "Al-Amal" lansirana je iz svemirskog centra Tanegašima na jugu Japana.



– Lansiranje rakete označilo je u ponedjeljak početak prve arapske svemirske misije za Mars, nakon što je zbog vremenskih nepogoda nekoliko puta otkazano polijetanje sonde nazvane “Nada” s poligona u Japanu.


Raketa sa sondom bez posade “Al-Amal” lansirana je iz svemirskog centra Tanegašima na jugu Japana.


“Lansirali smo H-IIA F42 rekatu na kojoj je svemirska letjelica “Nada” misije na Mars Emirata (EMM)… u 6:58:14 po japanskom standardnom vremenu”, objavio je proizvođač rakete Mitsubishi Heavy Industries u kratkom priopćenju nakon polijetanja.




Pet minuta nakon polijetanja raketa sa sondom bila je na putanji i provela je prvu fazu odvajanja.


Projekt Emirata jedan je od tri za Mars, među kojima su “Tianven-1” iz Kine i “Mars 2020” iz SAD-a koji žele iskoristiti razdoblje kad je Mars nabliži Zemlji.


U listopadu Mars će biti, prema američkoj svemirskoj agenciji NASA-i, udaljen od Zemlje ‘samo’ 62,07 milijuna kilometara.


“Nada” bi trebala dosegnuti orbitu Marsa u veljači 2021. i tako označiti 50. godišnjicu ujedinjenja Ujedinjenih Arapskih Emirata, saveza sedam emirata.


Za razliku od druge dvije misije na Mars planirane za ovu godinu, ova se neće spustiti na površinu cvenog planeta nego će provesti u orbiti čitavu marsovsku godinu odnosno 687 dana.


Iako je cilj misije na Mars sveobuhvatna slika atomsferske dinamike crvenog planeta, sonda postavlja temelj za mnogo veći cilj – gradnju ljudskog staništa na Marsu u idućih sto godina.


UAE želi da taj projekt bude izvor inspiracije za mlado arapsko stanovništvo u regiji koja je stalno razarana sektaškim sukobima i ekonomskim krizama.


Odvajanje “Nade” od lansirne rakete je predviđeno oko sat vremena nakon lansiranja.


To je trenutak u kojemu počinje uzbuđenje, kazala je za Afp zamjenica projektnog menadžera misije na MARS Emirata Sarah al-Amiri, ujedno i ministrica za napredne znanosti.


“U prva 24 sata od odvajanja vidjet ćemo rezultate našeg rada”, kazala je Amiri.


“Tada dobivamo prve signale, tada znamo da svaki dio svemirske letjelice radi, da su solarni paneli raspoređeni, da smo na putanji prema Marsu”, kazala je.


Nekoliko desetaka sondi je od 1960-ih lansirano prema Marsu, najvećim dijelom američkih i mnoge nikad nisu do tamo došle, a neke se nisu spustile.


Omran Sharaf, projektni upravitelj misije, kazao je da će sonda “Nada” pružiti posebnu perspektivu crvenog planeta.


“Ono što je jedinstveno u pogledu misije je da će prvi puta znanstvena zajednica širom svijeta imati uvid u atmosferu Marsa u različito vrijeme u različitim sezonama”, kazao je Sharaf prije lansiranja.


“Imamo strategiju doprinosa globalnim naporima u razvoju tehnologija i znanstvenog rada koji će pomoći ako jednog dana ljudi odluče krenuti na Mars”.