RADIOFREKVENTNA ABLACIJA

U riječkoj bolnici od lipnja se provodi nova metoda s kojom kronična bol u križima nestaje na barem dvije godine

Barbara Čalušić

Stručni tim - Silvana Grubišić, dr. Vlasta Orlić Karbić, dr. Rade Štampalija i Snježana Veronica Snimio: MATEO LEVAK

Stručni tim - Silvana Grubišić, dr. Vlasta Orlić Karbić, dr. Rade Štampalija i Snježana Veronica Snimio: MATEO LEVAK

Većinu čine bolesnici s bolestima mišićno-koštanog sustava, među kojima je većina s bolovima u kralježnici i reumatoidnim artritisom, a nova metoda bol uklanja na duži vremenski period, čak do dvije godine.



RIJEKA – U Ambulanti za palijativnu medicinu i liječenje boli Kliničkog bolničkog centra Rijeka kronična bol se odnedavno liječi primjenom radiofrekventne ablacije, metodom koja se trenutno u Hrvatskoj izvodi još samo u Osijeku i Splitu. Prema riječima voditeljice riječke Ambulante za bol, doc. dr. Vlaste Orlić Karbić uvođenje tehnike minimalno invazivnog liječenja boli i radiofrekventne ablacije rezultat su kontinuirane edukacije liječnika koji rade u Ambulanti za palijativnu medicinu i liječenje boli u Hrvatskoj i inozemstvu.


– U lipnju smo započeli s primjenom radiofrekventne ablacije u liječenju boli. Istovremeno smo organizirali i tečaj iz primjene ove metode u liječenju kronične boli pod mentorstvom prof. dr. Ivana Radoša. Uvođenje ove metode u liječenju boli i sam tečaj rezultat su suradnje sa Zavodom za liječenje boli KBC-a Osijek, koji je Referentni centar Ministarstva zdravstva za interventno liječenje boli i neuromodulaciju, a ujedno je Regionalni centar za edukaciju iz interventnog liječenja boli. Križobolja je najčešća indikacija za primjenu ove metode, kao i kronična bol u velikim zglobovima, kao što su koljena ili kukovi, kazala je Orlić Karbić.


Duga povijest


– Čak 85 do 90 posto svih križobolja opisuju se kao nespecifične, što znači da nemaju poznatog uzroka. Većina bolesnika s križoboljom uspješno se liječi u primarnoj zdravstvenoj skrbi, ali do 15 posto bolesnika će razviti dugotrajne simptome koji ponekad traju duže od tri mjeseca. Kronična križobolja može se javiti u bilo kojem dijelu leđa u kojem se nalaze živci koji mogu prenijeti bolne signale. Ta tkiva uključuju diskove koji se nalaze između kralježaka, kralješke, sakroilijačne zglobove, fasetne zglobove, mišiće, ligamente i druga tkiva. Mogući izvor križobolje identificira se davanjem živčanih blokada. Na taj način se umrtve spinalni živci korištenjem injekcija anestetika, te se procjenjuje ublažuju li se simptomi križobolje.


Dr. sc. Vlasta Orlić Karbić
Snimio: MATEO LEVAK




Ako se značajno ublaži bol, sljedeći postupak koji se može pokušati da se kroz duže vrijeme ublaži bol jest zagrijavanje spinalnih živaca radiofrekventnim valovima pod kontrolom rendgena ili ultrazvuka u blagoj sedaciji kako bi se osiguralo da se bolni signal ne prenosi živcima. Taj invazivni postupak naziva se radiofrekventna denervacija kojom se bolesniku uklanja bol na duži vremenski period. Ova se metoda posljednjih nekoliko godina izvodi u KBC-u Osijek, a od svibnja je dostupna i u Općoj bolnici Pula, objašnjava Orlić Karbić.


Život bez boli temeljno pravo

U listopadu se već tradicionalno obilježava Svjetski dan borbe protiv boli, a kako kaže doc. dr. Orlić Karbić, bolesti mišićno-koštanog sustava vodeća su tegoba od koje danas boluje radno aktivna populacija u suvremenom svijetu. Čak 80 posto odrasle populacije je barem jednom tijekom života imalo bol u leđima različitog uzroka, a značajno se povećao broj oboljelih od malignih bolesti koji trpe bol.
– Teško je izdvojiti jednu metodu koja je suverena nad drugima i u liječenju je boli potreban multidisciplinarni pristup koji u konačnici čini zadovoljnog bolesnika. Dugotrajna kronična bol nepotrebno iscrpljuje bolesnika koji je trpi svakodnevno i nerijetko trajno mijenja njegov način života. Neliječena kronična bol dovodi do nastanka tzv. totalne boli koja dodatno izolira bolesnika iz društva. Anksioznost, depresija i strah povećavaju osjetljivost na bol i osjećaj bespomoćnosti, dok porast samopouzdanja i spremnost prihvaćanja problema smanjuju bol. Prisutan je i strah za egzistenciju, jer se nerijetko radi o radno aktivnoj populaciji, tako da je potrebna i pomoć psihologa, psihijatra i radnog terapeuta. Zbog produljenja životnog vijeka i promijenjenog načina svakodnevnog života bol je, nažalost, često neizostavni pratitelj u životu suvremenog čovjeka. Zato svakom bolesniku treba pružiti priliku i predložiti najprikladniju metodu za adekvatno liječenje bolnog entiteta jer je život bez boli temeljno ljudsko pravo, poručuje voditeljica Ambulante za palijativnu medicinu i liječenje boli KBC-a Rijeka.

KBC Rijeka ima dugu povijest liječenja boli koja je započela 1988. godine osnivanjem Ambulante za bol u kojoj su se u početku liječili bolesnici s karcinomskom boli. Danas Ambulanta djeluje na dva bolnička lokaliteta i u njoj radi petero liječnika, anesteziologa-algologa koji su završili predviđenu edukaciju propisanu programom Hrvatskog društva za liječenje boli.
Kako kaže Orlić Karbić broj bolesnika povećava se iz godine u godinu, a samo tijekom prošle godine kroz ambulante je prošlo pet tisuća bolesnika.


Individualni pristup


– Većinu čine bolesnici s bolestima mišićno-koštanog sustava, među kojima je većina s bolovima u kralježnici, reumatoidnim artritisom i kroničnim degenerativnim promjenama zglobova. Posljednjih je godina u sve većem postotku zastupljena radno aktivna populacija, čija odsutnost s posla ima dalekosežne socijalne i ekonomske posljedice. Nadalje, u Ambulanti se liječe i bolesnici s glavoboljama, karcinomskom boli i različitim entitetima uslijed kojih dolazi do pojave neuropatske boli. Nažalost, u porastu je i broj bolesnika s karcinomskom boli. Bolesnici s kroničnom boli u ovu ambulantu dolaze nakon višemjesečne patnje, nerijetko pri prvom kontaktu sumnjičavi prema mogućnosti da im se pomogne, ali i prema lijekovima koji se propisuju.


Ideja je da inicijalno analgetsku terapiju propisuje izabrani liječnik obiteljske medicine. Međutim, ako propisana terapija nije učinkovita deset dana bolesnik je tada kandidat za pregled u Ambulanti za palijativnu medicinu i liječenje boli i određivanje analgetski učinkovite terapije, ističe voditeljica riječke Ambulante za bol. Smanjenje intenziteta boli i tegoba koje bolesnik osjeća, ili smanjenje doze analgetika za 50 posto smatra se zadovoljavajućim odgovorom izvedene metode, a Orlić Karbić ističe kako se u riječkom KBC-u svakom bolesniku pristupa individualno. Prije odluke o vrsti postupka detaljno se uzima status bolesnika uz neophodnu analizu nalaza magnetske rezonancije, a svaki bolesnik ispunjava upitnik kojim se pobliže procjenjuje intenzitet tegoba i ograničenja u svakodnevnim aktivnostima.


– Uspješnost primijenjene procedure procjenjuje se na kontrolnom pregledu nakon deset dana, a potom nakon tri ili šest mjeseci ovisno o primijenjenom postupku. Zadovoljavajuća analgezija traje oko šest mjeseci, a ponekad i duže, dok se postupkom radiofrekvencije postiže analgezija koja traje do dvije godine. Tijekom prvih šest mjeseci ove godine kod 129 bolesnika učinjen je neki od minimalno invazivnih postupaka, a tijekom posljednje dvije godine kod ukupno 250 bolesnika. Nakon izvedene procedure smanjuje se i doza analgetika koju bolesnik koristi. Štoviše, bolesnik se nakon zahvata nerijetko može vratiti uobičajenim fizičkim aktivnostima, naglašava Orlić Karbić.