Traženi poput nogometnih zvijezda

Petsto talijanskih medicinara “bježi” u arapske zemlje: Tamo ih čeka do 20 tisuća eura mjesečno

P. N.

Foto DarkoStojanovic / Pixabay

Foto DarkoStojanovic / Pixabay

To je fenomen koji pratimo već osam godina i koji će nažalost povećati problem nedostatka zdravstvenih radnika u Italiji, kaže predsjednik Udruge stranih liječnika u Italiji



 


Već su postali poput nogometnih zvijezda; toliko su traženi da mogu izabrati “momčad” odnosno zemlju u koju se žele preseliti radi posla. Riječ je o talijanskim liječnicima, medicinskim sestrama i fizioterapeutima, kojima se nakon što su privukli interes Velike Britanije, Njemačke, Francuske, Španjolske “udvaraju” zaljevske zemlje. Traženi su u zemljama kao što su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, Oman, Bahrein i Kuvajt, piše Il Corriere della Sera. Do 2030. godine u Saudijskoj Arabiji bit će potrebno 44.000 liječnika i 88.000 medicinskih sestara, nakon tamošnjeg porasta broja stanovnika i starenja stanovništva pa je započela tzv. “šoping kampanja”. Rezultat je: 500 talijanskih zdravstvenih djelatnika i 50 iz ostatka Europe (250 specijalista, 200 medicinskih sestara, 100 liječnika opće prakse, fizioterapeuta, farmaceuta, podologa…) u posljednja tri mjeseca odlučilo se preseliti na drugi kraj svijeta, piše Il Corriere della Sera.



Bogata ponuda


Kontingent uključuje 100 liječnika, medicinskih sestara i fizioterapeuta koji su donedavno radili u regiji Veneto, a 85% ih je bilo zaposleno u javnom zdravstvu. Priopćio je to Foad Aodi, predsjednik Udruge stranih liječnika u Italiji (AMSI) i član uprave federacije liječnika FNOMCEOA: “To je fenomen koji pratimo već osam godina i koji će nažalost povećati problem nedostatka zdravstvenih radnika u Italiji. Regije koje bilježe veći bijeg medicinskih radnika u inozemstvo su Lombardija, Veneto i Emilia Romagna. Razloge je lako objasniti: u zaljevskim zemljama plaće liječnika variraju između 14 tisuća i 20 tisuća eura mjesečno, a plaće medicinskih sestara između tri tisuće i šest tisuća, ovisno o specijalizaciji i stečenom iskustvu. Traže se najmanje dvije godine radnog iskustva za medicinske sestre i druge zdravstvene djelatnike i pet godina radnog iskustva za liječnike. Osim toga, plaćen im je smještaj, osigurane usluge, upis djece u školu, porezne olakšice, a birokracija je tamo brza i djelotvorna.


Ne samo novac


Teško je odbiti takvu ponudu. “99% odbjeglih talijanskih zdravstvenih radnika prihvatilo je ponudu prije svega zbog velikog umora nakupljenog tijekom godina rada u bolnici, a rasporedi i radna opterećenja sada su nepodnošljivi”, naglašava Aodi. “Stanje je dodatno pogoršano pandemijom Covid-19. A tu je i ekonomski faktor, nude im se dvostruke ili trostruke plaće u usporedbi s onima primljenima u Italiji. I na kraju, odluci pridonosi i želja za stjecanjem iskustva u inozemstvu, barem naredne četiri godine”, kaže Aodi. Najtraženiji su dermatolozi, opći kirurzi, ortopedi, gastroenterolozi, ginekolozi, pedijatri, oftalmolozi, plastični kirurzi i otorinolaringolozi te liječnici s iskustvom u hitnoj medicini. Predsjednik udruženja AMSI, međutim, zabrinut je s jedne strane zbog posrednika u zapošljavanju i oglašavanja (uključujući društvene mreže), koje nije uvijek pošteno ni transparentno, a s druge strane zabrinjava ga stabilnost talijanskog javnog zdravstvenog sustava.  “Odlazak liječnika u inozemstvo dodatno naglašava nedostatak zdravstvenih djelatnika, posebno u javnom zdravstvu u Italiji”, naglašava.


Povratak na jug


U Venetu je u četiri godine broj bolničkih liječnika pao s 11.000 na 8.362, a broj medicinskih sestara s 30.000 na 26.146.


I to nije sve: u tijeku je i unutarnji “bijeg” zdravstvenih djelatnika. Prema sindikatu medicinskih sestara Nursing Up, tisuće medicinskih sestara daju otkaze u bolnicama u sjevernoj Italiji kako bi se vratile na jug, odakle potječu. “Tijekom 2022. godine 1530 zdravstvenih radnika otišlo je iz bolnica u regijama Friuli Venezia Giulia, Piemonte i Veneto, a riječ je većinom o medicinskim sestrama – otkriva predsjednik sindikata Antonio De Palma. “Samo mali dio njih otišao je u planiranu mirovinu, a u više od 50 posto slučajeva riječ je o dobrovoljnim otkazima. Suočeni su s neadekvatnom plaćom, s napornim smjenama, odgodom godišnjih odmora. Štoviše, sa 1.400 eura mjesečno na sjeveru više ne mogu uzdržavati obitelj”, pojašnjava.


Foto Marijan Susenj/PIXSELL

20.09.2013., Koprivnica – Oko 200 lijecnika i medicinskih sestara Opce bolnice Dr. Tomislav Bardek u strajku izasli su u pet minuta do 12 sati ispred bolnice da se vidi koliko ih je i time prekinu manipulaciju brojkama medicinskih djelatnika strajkasa. rPhoto: Marijan Susenj/PIXSELL


Dobrovoljni otkazi


Istraživanje koje je provela regionalna vlast i tvrtka Azienda Zero otkriva da je u Venetu broj dobrovoljnih otkaza medicinskih sestara porastao s 449 u 2016. godini, od ukupno 833 odlazaka (ostali slučajevi su umirovljenja),  na 1,040 u 2022. godini (od 1,562). U 2022. dobrovoljni otkazi bili su dvostruko brojniji (66,6%) od odlazaka radi umirovljenja (33,4%). “Najamnine i računi za struju i plin vrtoglavo rastu, teško je uzdržavati obitelj na sjeveru s našom plaćom – slaže se Andrea Bottega iz sindikata medicinskih setara Nursind. “Problem se odnosi i na domove umirovljenika, koji i dalje gube osoblje. Jedino rješenje bila bi odgovarajuća plaća, ali u ovom trenutku institucije o tome ne razmišljaju”, kaže Bottega.