Marićev nasljednik

Tko je Marko Primorac? Predstavljamo novog ministra financija

Tihana Tomičić

Marko Primorac / Foto Josip Regovic/PIXSELL

Marko Primorac / Foto Josip Regovic/PIXSELL

Sa suprugom Iskrom, koja se također cijepila preko reda, ima stan vrijedan 855.000 kuna, oranicu vrijednu 525.000 kuna, BMW 520D vrijedan 200.000 kuna te štednju od 35.000 eura, 16.000 švicarskih franaka, 600.000 kuna i 14.000 dolara



Novi, budući ministar financija, koji će naslijediti Zdravka Marića i o kojemu će se u Saboru glasati upravo na kraju ljetnog zasjedanja, 15. srpnja, dr. Marko Primorac jučer se nije uspio predstaviti članovima Vlade i koalicijskim partnerima jer trenutačno ima koronu, ali javnost je ipak mogla već u prvom danu po objavi njegova imena saznati niz detalja o njegovoj biografiji i referencama.


Rođen je 1984. godine i docent je na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu gdje radi kao izvanredni profesor, a u razdoblju od 2018. do 2020. godine bio je i ekonomski savjetnik tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.


S obzirom na to da je njegova supruga Iskra Primorac ravnateljica REGOS-a – Središnjeg registra osiguranika državna dužnosnica, a ujedno i predsjednica Upravnog vijeća KBC-a Zagreb, bila je dužna ispuniti imovinsku karticu, pa je stoga i imovina Marka Primorca odmah bila vidljiva javnosti.




Primorac kao izvanredni profesor na fakultetu zarađuje neto 16.941 kunu mjesečno, a ima i drugih primitaka – od samostalne djelatnosti, drugog dohotka na godišnjoj razini zaradi 287.309 kuna, a od drugog dohotka godišnje oko 132.000 kuna.


Izvor štednje


Vlasnik je obrta za poslovne usluge Economica te tvrtke Economica Consulting.


Bračni par je digao i jedan kredit od 50 tisuća eura, i to 2008. godine uz kamatnu stopu od 1,13 posto. Od nekretnina imaju naveden stan u Zagrebu od 60 četvornih metara vrijedan 855.000 kuna, te oranicu od tisuću kvadrata u Odri vrijednosti 525.000 kuna.


Od pokretnina navode osobni automobil BMW 520D iz 2017. u vrijednosti od 200.000 kuna, potom štednju od 35.000 eura, 16.000 švicarskih franaka, 600.000 kuna i 14.000 dolara.


Kao izvor štednje u imovinskoj kartici se navodi: »od primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada, od drugih izvora dohotka, od imovine i imovinskih prava, te pokloni za rođenje djeteta i slično.«


Primorac i njegova supruga bili su na meti medija nedavno, kad su prošle godine cijepljeni preko reda, ali sada je Primorca korona na kraju ipak stigla, i to u trenutku kad treba preuzeti najteži posao u Vladi, uz premijera.


Primorac je završio XV. Gimnaziju, a tijekom studija na Ekonomskom fakultetu dobio je nekoliko dekanovih nagrada za izvrstan uspjeh i postignute rezultate.


Diplomirao je 2007. godine, a 2009. završio poslijediplomski specijalistički studij »Upravljanje financijskim institucijama« obranivši rad »Analiza kreditne sposobnosti lokalnih jedinica u Republici Hrvatskoj« za koji je dobio i nagradu Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika.


U 2013. je obranio doktorsku disertaciju pod naslovom: »Fiskalna decentralizacija i ublažavanje lokalnih nejednakosti u zemljama Europske unije i Republici Hrvatskoj« za koju je nagrađen nagradom »Dr. Pero Jurković«.


Na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu zaposlio se 2007. kao asistent na Katedri za financije, a od ožujka 2016. godine je docent. Izvodi nastavu iz kolegija »Javne financije«, »Lokalne financije«, »Porezni sustav Republike Hrvatske« i »Upravljanje javnim dugom« na hrvatskom te »Public Finance« na engleskom jeziku. Angažiran je i na kolegiju »Porezni sustavi« na Fakultetu organizacije i informatike iz Varaždina, a gostujući je predavač i na Pravnom fakultetu u Zagrebu.


Radne skupine


Bio je koordinator Vijeća za gospodarska pitanja na Pantovčaku te je vodio i sudjelovao u nekoliko radnih skupina bivše predsjednice Republike, među ostalim i radnu skupinu za izradu smjernica za daljnju fiskalnu decentralizaciju i regionalni razvoj Republike Hrvatske, te radnu skupinu za ostvarivanje preduvjeta za potpisivanje ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD-om.


Od 2016. je član Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, od 2017. do 2018. bio je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske elektroprivrede d.d., a od 2018. je zamjenik predsjednika Revizijskog odbora Hrvatske lutrije d.o.o.


Od 2021. je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije te predsjednik Revizijskog odbora. Od 2021. je vanjski član Odbora za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora.


Kao istraživač, sudjelovao je u većem broju projekata kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu. Konzultant je i vanjski suradnik Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda te drugih renomiranih domaćih i međunarodnih institucija.


Kao autor ili koautor objavio je četiri sveučilišna udžbenika, te više od 70 znanstvenih i stručnih te publicističkih radova. Usavršavao se na National University of Singapore, Università Bocconi – Milano, American Institute on Political and Economic Systems, Hochschule für Wirtschaft und Recht – Berlin.


U 2009. je bio gostujući istraživač na Glasgow Caledonian University, a u 2015. na CESifo (Center for Economic Studies i Ifo Institute) u Münchenu gdje postaje članom CESifo istraživačke mreže.


Primorac se u ranijim istupima zalagao za rast plaća, dakle i neoporezivnog dijela dohotka, što jest politika Plenkovićeve Vlade.


»Mislim da bi u sljedećim koracima i krugovima porezne reforme trebalo staviti veći naglasak na rasterećenje plaće kako bi trošak rada za poslodavce bio niži, a neto plaća za posloprimce veća.


To sam rekao i ministru Mariću«, rekao je Primorac krajem siječnja 2019. u jednom od intervjua.


Šimović: On se neće ustručavati zadržati red u javnim financijama


Primorčev kolega, prof. Hrvoje Šimović s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu koji se također bavi javnim financijama, o Primorcu govori sve najbolje u stručnom, ali i ljudskom smislu.


– Kolega Primorac uvijek je bio kritičan i analitičan, to se vidi i iz njegovih ranijih istupa, i on sigurno ima sve reference za ovu dužnost.


Uža specijalnost mu je upravo upravljanje javnim dugom i fiskalna politika na razini samouprave, tako da je on već sad maksimalno u tome, kaže prof. Šimović.


Na pitanje o tome koji će biti najveći izazovi za Primorca, kaže da je to svakako balansiranje proračuna, pogotovo u situaciji kad je on većinom zadan, a samo oko pet posto budžeta čini »kreativa«, a uz to je socijalna država u Hrvatskoj izuzetno velika i nitko se ne želi odricati svojih prava.


– Sigurno je nezahvalno ući sada u cipele jednog ministra poput Zdravka Marića koji je bio i uspješan i popularan. Ali nema u Hrvatskoj na lageru deset Zdravka Marića ni deset Marka Primoraca, i ovo je prilika da se on realizira i u praksi.


Zato sam siguran da će kolega Marko biti uspješan jer je izuzetno predan poslu, i sigurno neće biti tih ako druge ministre bude trebalo upozoriti da ne mogu trošiti preko granica onoga čime budžet raspolaže.


On se sigurno neće ustručavati zadržati red u javnim financijama, kaže prof. Šimović.