Promicanje tolerancije

Riječanima Borni Papu i Filipu Emanuelu Babiću nagrada “Luka Ritz”

Ljerka Bratonja Martinović

Borna Pap i Emanuel Filip Babić s ministrom Fuchsom / Foto Davor Kovačević

Borna Pap i Emanuel Filip Babić s ministrom Fuchsom / Foto Davor Kovačević

Filip, učenik 8. razreda OŠ »Nikola Tesla«, pružio je podršku vršnjacima izbjeglim iz Ukrajine, a Borna, učenik 2. razreda Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, ističe se kao volonter i sudionik brojnih humanitarnih aktivnosti



 


Dva mlada Riječana, Filip Emanuel Babić i Borna Pap, dobitnici su Godišnje nagrade »Luka Ritz« za promicanje tolerancije i škola bez nasilja u školskoj godini 2022/2023., koja se ove godine dodjeljuje po 15. put. Obojica su svoje nagrade zaslužila predanim radom na dobrobit zajednice u kojoj žive – Filip je, kao učenik 8. razreda riječke Osnovne škole »Nikola Tesla« pružio podršku svojim vršnjacima izbjeglim iz Ukrajine, a Borna Pap, učenik 2. razreda Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka, već se dulje vremena ističe kao volonter i sudionik brojnih humanitarnih aktivnosti koji svojim primjerom pridonosi tolerantnijem i otvorenijem društvu. Nagrade im je danas u Ministarstvu znanosti i obrazovanja svečano uručio ministar Radovan Fuchs, a uz njih dvojicu, posebna su priznanja dodijeljena Ivoni Švajda, učenici 6. razreda OŠ Stjepana Radića Čaglin te Ani Tomašek, učenici 3. razreda Gimnazije Sesvete.

Foto galerija: Dodjela nagrada Luka Ritz Foto: Davor Kovačević



Kad je počeo rat u Ukrajini, u razred Filipa Emanuela Babića došla su dva Ukrajinca, a on im je, zahvaljujući poznavanju jezika i vlastitom altruizmu, priskočio u pomoć i olakšao sporazumijevanje s predmetnim nastavnicima i ostalim učenicima u razredu. Nije ga na to ponukalo samo znanje jezika, nego i pomisao kako bi se sam osjećao u njihovoj koži, a uz to i nespremnost okoline da prihvati pridošlice.


Snimio Davor Kovačević


Kontra razredu




– Budući da znam ruski jezik, pomagao sam im, prevodio i družio se s njima, jer nitko se drugi s njima nije htio družiti. Iz nekog razloga, čim su ušli u razred, drugi učenici odmah su ih počeli osuđivati. Meni se to nije svidjelo, počeo sam ih braniti, pričati s njima i pomagati im, rekao nam je Filip. Svojim ponašanjem nije promijenio stavove razrednih kolega. Počeli su ga, kaže, smatrati »izdajnikom razreda koji je prešao na drugu stranu«.


– To me malo pokolebalo, ali ne u pomoći mojim prijateljima, jer shvatio sam da su mi oni sigurno puno bolji prijatelji nego ostali u razredu. S njima se družim puno više, bliži su mi duhom, otkriva Filip kojemu smeta što su dječaci iz Ukrajine, uza sve druge nevolje, doživjeli i odbacivanje hrvatskih vršnjaka.


– U mom se razredu uvijek žele svađati oko nečega, vole razdor. Valjda se osjećaju bolje kad se smiju drugome, a on ih ne razumije. Nažalost nisam promijenio puno, ali pomogao sam svojim prijateljima da se donekle uklope. Djeca su počela s njima razgovarati, doduše podrugljivo, ali ipak, rekao nam je Filip.


– Drago mi je da mogu dići svoj glas protiv nasilja i netolerancije. Nisam napravio nešto što svi vi ovdje ne biste mogli. Svi to možete, ako imate ljubav u srcu, ruke koje žele nešto napraviti i ako za svoju pomoć ne tražite ništa zauzvrat. Svijet možemo promijeniti jedino zajedno, poručio je okupljenima.


Borna Pap je, prema obrazloženju nagrade, pozitivan mladi čovjek koji pokazuje inspirativnu nesebičnost i humanost. Samozatajan je, skroman, sa snažnim osjećajem za pravdu, prihvaćanje različitosti i nenasilno rješavanje sukoba. Izrazito je prihvaćen i omiljen među učenicima u razredu i školi te nastoji kreirati prijateljsko ozračje i riješiti nesporazume među učenicima i nastavnicima. Borna je volontirao u akcijama za slijepu djecu, za djecu s Downovim sindromom, u humanitarnoj akciji za igraonicu i čekaonicu Zavoda za hematologiju i onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka te u mnogim drugim akcijama.


Priznanje školi


– Hvala svima koji su mi pomogli na putu da postanem bolji čovjek i pomažem drugima. Svatko od nas bi trebao pomagati drugima u svakoj prilici, na nasilje ne treba odgovarati nasiljem, i ne treba ga tolerirati, ne samo kad se događa nama ili nama bližnjima, nego bilo kome, poručio je Borna koji skromno kaže da nagradu nije očekivao jer dobra djela nije radio radi nagrade, nego radi sebe. Njega je na humanitarni rad, kako kaže, potaknula starija sestra na koju se ugledao.


– Zbog nje je sve krenulo. Pomagala je dečku iz njene škole koji je imao cerebralnu paralizu, ugledao sam se na nju i počeo sam i ja pomagati drugima, rekao nam je o svojim motivima za volontiranje. S vršnjačkim nasiljem se, kaže, nije osobno susretao jer je u njegovom razredu i školi, ističe, atmosfera sasvim normalna. Na pitanje planira li neke nove aktivnosti, Borna odgovara da će tijekom ljeta biti slobodniji, pa će sigurno biti i novih akcija.


Godišnja nagrada »Luka Ritz« dobitnicima donosi jednogodišnju stipendiju u iznosu od 132,72 eura mjesečno, a posebno priznanje dobiva i njihova škola. Problem nasilja, istaknuo je ministar Fuchs, aktualniji je nego ikad prije nakon događaja u susjednoj Srbiji. Kako se nasilje u školama ne bi prelijevalo i na škole u Hrvatskoj, Ministarstvo obrazovanja u suradnji s djelatnicima škola čini sve da to budu mjesta nenasilja, istaknuo je ministar.


– Nismo sretni što je jedan mladi život ugašen bez ikakvog povoda, ali smo na neki način zadovoljni da će ova nagrada ostati simbol promicanja tolerancije i uvažavanja drugih i drukčijih, kako bi se u školu išlo s osmijehom na licu, bez straha od vršnjačkog nasilja. Škole moraju biti sigurna mjesta, kazao je Fuchs.