Oporba ujedinjena

Hoće li se o smjeni Grlića Radmana odlučivati već za ljetne saborske stanke? Odluka je ovaj put na – Milanoviću

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Uopće nije nevažno kada će se odlučivati o Grliću Radmanu jer u svemu će tome ulogu imati i predsjednik Milanović



ZAGREB – Hrvatski suverenisti uspjet će prikupiti potpise za prijedlog opoziva ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana, a onda će na predsjedniku Zoranu Milanoviću biti odluka hoće li se zastupnici o tome izjasniti na izvanrednoj sjednici Sabora, tijekom ljetne stanke.


Premda parlament nije zasjedao prošli tjedan, suverenistima se dosad potpisalo već 28 zastupnika i ta tri koja im još manjkaju sigurno im neće predstavljati problem.


Primjerice, u Klubu zastupnika SDP-a, koji se danas sastaje, rekli su nam da će oni, ako to bude potrebno, osigurati potpise koji nedostaju za glasovanje o nepovjerenju Grliću Radmanu.




On je, dakle, ujedinio u Saboru protiv sebe oporbenu ljevicu i desnicu, koje u posljednje vrijeme nisu baš djelovale sinkronizirano.


Ministri vanjskih poslova vrlo su rijetko politička meta opozicije, pa je i Grlić Radman bio s te strane uglavnom miran u tri godine obnašanja svog mandata. Osim što ga je Most napadao zbog odnosa prema djelatniku MVEP-a Damiru Sabljaku, koji tvrdi da raspolaže dokazima o korupciji u ovom resoru. No, Hrvatski suverenisti su zaključili da Grlić Radman mora otići iz Vlade, a među kolegama iz oporbe pronašli su dovoljno istomišljenika da bi mogli zatražiti njegov opoziv.


Toliko gafova


– Jasno je da je u pitanju trećerazredni diplomat, koji je jednostavno nedorastao ministarskoj dužnosti. Naš zahtjev nema veze s ideologijom, nego isključivo s činjenicom da Grlić Radman ne radi dobro svoj posao. Napravio je toliko gafova da doista čudi kako premijer Andrej Plenković nije već sam reagirao i smijenio ga, rekao nam je Marijan Pavliček, predsjednik Hrvatskih suverenista.


Od konkretnih stvari Grliću Radmanu zamjera što nisu riješeni granični sporovi ni sa Slovenijom ni sa Srbijom ni s BiH, što se ne popravlja status hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, zaštitu veleposlanika u Beogradu Hidajeta Biščevića, koji je opstruirao čelnika te manjine Tomislava Žigmanova, otkaz Sabljaku… Prijedlog da se ministru zbog toga izglasa nepovjerenje uputit će u saborsku proceduru ovaj ili najkasnije idući tjedan.


I tu dolazimo do možda još i zanimljivijeg aspekta ove inicijative. Ona sigurno neće proći u parlamentu, neovisno o tome kada će se o njoj glasovati. Vladajuća koalicija je čvrsta. Ali, uopće nije nevažno kada će se odlučivati o Grliću Radmanu jer u svemu će tome ulogu imati i predsjednik Milanović. Naime, HDZ-ova većina je u srpnju 2019., kroz mišljenje Odbora za Ustav, zauzela stav da rok od 30 dana, unutar kojeg se mora glasovati o opozivu, ne teče dok traje ustavna stanka u radu Sabora, znači od 15. srpnja do 15. rujna.


Povod je tada bio oporbeni zahtjev za smjenu ministra Milana Kujundžića. Opozicija je tvrdila da se Poslovnik ne može tumačiti na način da dani dvomjesečne ljetne stanke ne ulaze u spomenuti rok, a Odbor za Ustav je, na upit predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, usvojio suprotno stajalište.


Međutim, velika je razlika u odnosu na situaciju od prije tri godine to što na Pantovčaku više nije Kolinda Grabar-Kitarović. Ona je odbila iskoristiti ustavnu ovlast predsjednika Republike da može sazvati izvanrednu sjednicu Sabora. Most joj se obratio otvorenim pismom, pozivajući je da vrati zastupnike s godišnjeg odmora kako bi se raspravljalo o Kujundžiću, ali Kolinda Grabar-Kitarović čekala je očitovanje Ustavnog suda jesu li se stekli ustavni uvjeti da Jandroković sazove izvanrednu sjednicu.


Ustavni sud nije se želio miješati u to, a onda ni predsjednica nije ništa učinila.


Rok za glasovanje


Milanović, naravno, nema nikakvih obveza prema HDZ-u, kao što je to bilo u slučaju njegove prethodnice, koja je bila njihova predsjednička kandidatkinja. Nadalje, iz svega što je i nedavno govorio o ministru vanjskih poslova, proizlazi da se predsjednik Republike slaže da Grlića Radmana treba opozvati. Kazao je, recimo, za njega da je »glup i teško se izražava«.


Stoga ne bi bilo iznenađenje ako bi Milanović prihvatio oporbeni zahtjev da, krajem srpnja ili početkom kolovoza, svakako u okviru navedenog roka od 30 dana, sukladno članku 79. Ustava sazove izvanrednu sjednicu Sabora, a kako bi se ministar što prije suočio s političkim protivnicima.


No, Milanović je kao kandidat za predsjednika u ljeto 2019., u jeku predizborne kampanje, imao određene rezerve prema argumentaciji opozicije koja je zbog Kujundžića tražila izvanrednu sjednicu Sabora. Izjavio je, doduše, tada da će javnost doznati što bi on napravio kada bude na mjestu Kolinde Grabar-Kitarović, ali je rekao i da »predsjednik ne smije biti aktivan ni za koga, ne spletkariti oko smjene ili postavljanja ministara, ucjenjivati Vladu«.


Ocijenio je također i da je rok za glasovanje o nepovjerenju od 30 dana neprijeporan, ali je upozorio da bi izvanredna sjednica bila presedan, pa bi »svako sljedeće ljeto i zimu opozicija s 31 glasom izazivala izvanredno zasjedanje Sabora«.


Kako god, intrigira hoće li se Milanović sada solidarizirati s oporbom ili će, pak, biti na strani Plenkovićeve vlade.