Svađa oko državnih stanova

Benčić: ’30 godina se gradi kasta u kojoj je jedna stranka povlaštena’. HDZ-ovac Habijan: ‘Nije lijepo da nas zovete klikom’

P. N.

Foto Vjeran Zganec Rogulja / Patrik Macek PIXSELL

Foto Vjeran Zganec Rogulja / Patrik Macek PIXSELL

HDZ 30 godina pisao zakone i stvarao mrežu koja će njima i njihovima dati sve privilegije koje nitko drugi u zemlji nema, kaže Benčić



Krši li Zvonimir Frka Petešić zakon s korištenjem državnog stana, kako to tvrdi predsjednik Zoran Milanović? Kako se upravlja državnim nekretninama?


“Kada gledamo pozitivne propise i Zakon o upravljanju državnom imovinom, posve je jasno da gospodin Frka koristi stan sukladno postojećim pozitivnim propisima. Simptomatično je da se nakon 30 godina otvara ovo pitanje, radi se o pozitivnim propisima koji nisu na snazi od jučer. To nije donijela ova Vlada. Gospodin Frka ovdje boravi i ovdje obavlja svoj posao. Prebivalište mora negdje mora prijaviti, prijavio je gdje je bilo moguće, na nekretnini, koja nije u njegovom vlasništvu, već u vlasništvu njegove obitelji”, rekao je HDZ-ov Damir Habijan u Otvorenom.


Sandra Benčić iz Možemo kaže da je najveći problem u tome što premijer, a niti sam Habijan, u tome ne vide nikakav problem.




“Spominjete uredbu, jasno piše, da pravo na taj stan, ako nemaju stan u vlasništvu ili u najmu. Po tome, ne bi imao to pravo. To nije najsporniji moment. Umjesto da se prizna greška i da se prizna da se 30 godina gradi kasta u kojoj je jedna stranka povlaštena i u kojoj je klijentelistička povezana, da dobiva i poslove, ne samo nekretnine, i kaže se problem je i moramo ići u reviziju, govori nam da se to nije problem. To građane ove zemlje smeta, udaljava ih iz ove zemlje i zbog toga odlaze”, kaže Benčić.


Habijana smeta korištenje riječi “klika”.


“Dajte malo razmislite o rječniku. Ja bih volio da konstruktivno razgovaramo, vi ste opet optužili čovjeka, a ja ne vidim u čemu je problem. Gdje je prekršen Zakon? Čovjek nema niti jedan useljiv stan niti u vlasništvu niti jednu nekretninu u RH. Ima prema Uredbi ima pravo dobiti državni stan”, uzvratio je, a Benčić napomenula da je “problem u tome što je HDZ 30 godina pisao zakone i stvarao mrežu koja će njima i njihovima dati sve privilegije koje nitko drugi u zemlji nema”.


Stjepanu Čuraju, predsjedniku HNS-a, država sufinancira 6.700 kuna za stan.


“Ja imam svoj stan, u svojem vlasništvu, u svojem gradu Osijeku i dolaskom na ovu novu dužnost, s obzirom na to da nemam pravo na službeno vozilo niti na naknadu putnih troškova od Osijeka do Zagreba, bilo je gotovo nemoguće niti financijski, ali niti životno živjeti i raditi posao na ovakav način. Je li u redu da zastupnici koji nisu iz Zagreba imaju tu neku beneficiju da mogu imati stan, ili dobiti sufinancirani stan kada dolaze u Zagreb, ili ne? Ili su u nekoj nepravednijoj poziciji u odnosu na zastupnike koji dolaze iz Zagreba i nemaju pravo niti troškova, u odnose na one koji dolaze iz Zagreba. Sabor je u Zagrebu, nije u Osijeku, da je u Osijeku bi bilo super, ne bi morao odlaziti niti jedan dan”, kaže Čuraj.


Daniel Spajić iz Domovinskog pokreta kaže da se može zaključiti da nitko od kolega nije radio u realnom sektoru i da ne znaju što pričaju.


“U Hrvatskoj se ne upravlja državnom imovinom. Država uprihoduje 2,4 milijarde kuna od državne imovine, 1,5% proračunskih sredstava, to je sramota. Garantiram da nitko tu ne zna što postoji od državnih nekretnina i koja je njihova vrijednost”, istaknuo je.


Bilo je govora i o tvrdnjama zviždačice Marije Đerek oko Državnih nekretnina, za koju je ministar Mario Banožić poručio da ona nije zviždačica već “zviždaljka interesnih skupina”.


“Gospođa Đerek, ako pogledamo “modus operandi”, način na koji ona izlazi u javnost, vidljiva je fina nit sa saborskim zastupnicima koji su na sličan način započeli političku karijeru. Gospođa Đerek, u Saboru smo imali raspravu, gospođa Benčić joj je čuvala leđa… Interesantno je da dolaze s vaše opcije, postavlja se pitanje, ako je tako kvalitetna i stručna, zašto nije prošla na natječaju Pročelnika za upravljanje imovinom u gradu Zagrebu. Potpuno je sve jasno, možemo slušati demagogiju koju slušamo, ali sve je jasno, nije dobro da se uvijek u negativnom svjetlu spominje državna imovina. Volio bih da se napravi emisija, da se vidi što se napravilo zadnje tri, četiri godine, upravo s upravljanjem državnom imovinom”, rekao je Habijan, piše HRT.