POMIRLJIVI TONOVI

Cerić o susretu Plenkovića i Izetbegovića: “Ne treba zaboraviti potporu Hrvatske u borbi za slobodu”

Zlatko Crnčec

Prijateljsko ozračje s dubrovačkog susreta Plenkovića i Izetbegovića se odmah reflektiralo u pomirljivim tonovima Izetbegovića i Čovića o potrebi »otopljavanja« odnosa Bošnjaka i Hrvata. Nije bilo ni razloga za »zahlađivanje« bosansko-hrvatskih državnih odnosa, ističe reis Mustafa Cerić.



ZAGREB – Premijer Andrej Plenković jučer nije želio šire komentirati odlazak predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca u Banju Luku na obljetnicu 30. godišnjice osnivanja Republike Srpske na kojoj se Hrvatsku i BiH optuživalo za ustaštvo, prijetilo odcjepljenjem, a vlasti u Sarajevu nazivalo »džamahirijom«.


– On je išao tamo u svojstvu predsjednika Srpskog narodnog vijeća (SNV), ne kao predstavnik parlamentarne većine – kamoli ove konfabulacije da je išao kao nekakav član Vlade – niti kao saborski zastupnik. To je ono što je činjenica. Prema tome njegov odlazak tamo rastumačio je sam SNV. Je ne trebam i neću nikome biti prevoditelj, pa ni javnosti u vezi te teme, rekao je Plenković ….
Dodao je da »bi volio da je ovakvo graktanje bilo na Milanovićevu ljubav prema Dodiku«.


«Graktanje stranaka«


– Ne mislim na novinare nego na graktanje političkih stranaka. To nisam vidio prije nekoliko tjedana. Naprotiv. Kada tu ne bude dvostrukih kriterija u reakcijama, onda možemo dalje razgovarati, rekao je Plenković. Predsjednik Republike Zoran Milanović dva je puta u zadnjih godinu i pol zvao u Zagreb na radni sastanak srpskog člana predsjedništva BiH Milorada Dodika te je u javnosti pozitivno govorio o njemu nazivajući ga »dobronamjernim« i osobom koja nije najveći politički problem u BiH.




Plenković je jučer više puta ponovio da on nije »odvjetnik niti prevoditelj« te da se Pupovčev odlazak u Banju Luku ne može usporediti sa situacijom otprije tri godine, kada je na konzultacije bio povučen hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Del Vechio, zbog toga jer je na dan proslave Dana Republike Srpske bio u Banjoj Luci. Del Vechio se tada bio branio na način da nije prisustvovao ni svečanoj akademiji ni kasnijem mimohodu, već da je samo održao radni sastanak s Dodikom.


– Gospodin Pupovac nije veleposlanik Hrvatske u BiH, rekao je jučer Plenković. Ponovio je da je Pupovac u Banju Luku išao »u svojstvu predsjednika SNV-a, a ne člana parlamentarne većine«.


– Ja ni riječi više o tome neću reći, pitajte njega, stvar je što se mene tiče apsolvirana, rekao je Plenković.
On se u ponedjeljak susreo u Dubrovniku s predsjednikom Stranke demokratske akcije (SDA) Bakirom Izetbegovićem na kojem je istaknuta potreba za poboljšanjem odnosa Hrvata i Bošnjaka, ali i Hrvatske i BiH.


Taj je ishod jučer pozdravio i nekadašnji prvi čovjek Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić ocijenivši ga ohrabrujućim.
– Iako nam nisu poznati detalji s tog susreta, važna poruka hrvatskog premijera Plenkovića da je za Hrvatsku blokada bosanskih državnih institucija neprihvatljiva. Prijateljsko ozračje s dubrovačkog susreta se odmah reflektiralo u pomirljivim tonovima Izetbegovića i Čovića o potrebi »otopljavanja« odnosa Bošnjaka i Hrvata. Nije bilo ni razloga za »zahlađivanje« bosansko-hrvatskih državnih odnosa, kao ni odnosa između Hrvata i Bošnjaka.


Možda je kasno, ali nije prekasno da se obnovi prirodno i povijesno bosansko-hrvatsko savezništvo, kako na državnoj tako i na etničkoj razini, posebno u BiH, smatra Cerić. Dodao je da »ne treba zaboraviti da hrvatsko-bosansko savezništvo ima povijesnu važnost u činjenici da su Bošnjaci i Hrvati uvijek bili na istoj strani u kriznim situacijama, posebno u situaciji raspada bivše Jugoslavije«.


Savezništvo nužnost


– Zajedno su izašli na referendum za nezavisnost i suverenitet bosanske države, što ih obavezuje da tu povijesnu tradiciju njeguju i razvijaju savjesno i odgovorno u korist mira i stabilnosti bosanske države pred obnovljenim naletom velikosrpske politike. Nadalje, Vatikan je izuzetno bio i ostao na pravednoj bosanskoj strani, što je dodatna obaveza bosanskih katolika i muslimana u BiH da budu na istoj liniji obrane od srpsko-hrišćanskog iredentizma i secesionizma.


Bošnjaci/Bosanci ne smiju nikad zaboraviti da im je Hrvatska bila glavna potpora u njihovoj borbi za slobodu i nezavisnost od srpsko-crnogorske agresije na bosansku državu. Pa čak i onda kada je došlo do nesretnog i nepotrebnog sukoba između hrvatske i bosanske armije, Hrvatska nije zatvarala svoja vrata, koja su za Bošnjake u to doba bila jedini prolaz u svijet, istaknuo je Cerić. Dodao je da je »pokojni kardinal Franjo Kuharić primio u Zagrebu rahmetli predsjednika Aliju Izetbegovića zbog čega je bio žestoko kritiziran od strane Mate Bobana«.


– Ne bih sugerirao Hrvatima zašto ih Bošnjaci obavezuju na principijelno bosansko-hrvatsko savezništvo u obrani od velikosrpske hegemonije. Ostavljam to Hrvatima da se sami sjete i o tome progovore. No ono što je u ovom trenutku prevažno da se naglasi jeste da hrvatska i bosanska država shvate, ali i Bošnjaci i Hrvati da prihvate, da im je danas savezništvo potrebnije više nego ikada, rekao je Cerić.