javno klevetanje republike

Talijanska policija istražuje britansku rock zvijezdu jer je talijansku premijerku nazvao rasistom i fašistom

T.I.

Foto: Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

U Italiji postoji zakon (nije ga donijela premijerka Meloni), koji propisuje kazne za „javno klevetanje republike“ što je uobičajeno i u drugim dijelovima svijeta, jedino što se proteže i na vladu, parlament, sudove i vojsku



Iako postoji priličan broj razloga da je nazvati talijansku premijerku Giorgiju Meloni „fašistom“ i „rasistom“ prije dosta točan opis njene političke pozicije negoli kleveta, upravo zbog ovih javno izgovorenih riječi Brian Molko iz poznate britanske indie rock skupine Placebo našao se na udaru istrage talijanske policije.


Ove dvije riječi uz „vaffanc…“ psovku na kraju, britanska indie rock zvijezda izgovorila je na talijanskom jeziku na Sonic Park festivalu neposrednoj blizini Torina pred desetak tisuća posjetitelja prije tjedan dana.


Torinska policija otvorila je u međuvremenu istragu protiv Molka zbog izgovorenih uvredljivih riječi za talijansku premijerku, koja ističe da je smeta što je se povezuje s talijanskom fašističkom prošlošću. Ona pak sama, dugi niz godina izjavama, branjenjem fašističkih političara od Mussolinija do Giorgija Almirantea, upotrebom simbola koje neodoljivo podsjećaju na fašističku ikonografiju iz fašističkog doba,  sama sebe povezuje s talijanskom fašističkom prošlošću. Neki njeni prethodnici poput Berlusconija bili su desni populisti, ali mnogo umjereniji, postoji konsenzus da sa svojom politikom prema migrantima, manjinama, istospolnim brakovima, stavu prema talijanskoj prošlosti, vodi najdesniju talijansku vladu od 2. svjetskog rata naovamo. Usput, Meloni gaji i osvjedočenu antipatiju prema Hrvatskoj, bila je protivnik ulaska Hrvatske u EU i 2014. objavila na Facebooku da se zalaže za povratak imovine koju su Talijani izgubili na istočnoj strani Jadrana, ali i povratak Istre i Dalmacije Italiji.




U Italiji postoji zakon (nije ga donijela premijerka Meloni), koji propisuje kazne za „javno klevetanje republike“ što je uobičajeno i u drugim dijelovima svijeta, jedino što se proteže i na vladu, parlament, sudove i vojsku. Drugim riječima, ako javno uvrijedite premijerku, uvrijedili ste Republiku.


U svakom slučaju, što god policija u Torinu zaključila, neće preko Interpola tražiti izručenje britanske rock zvijezde kako bi ga strpala u talijanski zatvor. Naime, kazne za „javno klevetanje republike“ iznose od tisuću do 5 tisuća eura.