Politička korektnost

Grammy u kategoriji Best World Music Album mijenja riječ „world“ u „global“ da se odmakne „od kolonijalizma“

Tihomir Ivka

Foto: Grammy

Foto: Grammy

Nakon konzultacije s izvođačima, etnomuzikolozima i jezikoslovcima širom svijeta utvrdili su da postoji prostora da se naziv kategorije svjetske glazbe ažurira na način da se upotrijebi „relevantniji, moderniji i uključiviji pojam“



Dok se svijetom šire sve radikalnije političke ideje, dok zemlje Europe vode populisti u kojima mnogi politički analitičari vide tragove puzajućeg fašizma, dok Ameriku vodi predsjednik koji potpiruje teorije zavjera, uspostavlja koncept „alternativnih“ istina kao politički program i podgrijava socijalne i rasne podjele, svijet zabave postaje sve uviđavniji i politički korektniji. Pokret Mee Too suočio je prije svega Hollywood s njegovom mačističkom stranom u tolikoj mjeri da je pitanje seksualnog uznemiravanja postalo ne samo društveno pitanje već i pravno s obzirom da su neki od predatora iz vrha filmske industrije stali pred lice pravde zbog svojih nedjela na koje se nekad gledalo kao dio posla.


Svijet industrije se u tom smislu mijenja i na simboličkoj razini. Primjerice, od 1956. godine natjecateljska kategorija za najbolji film na neengleskom zvala se „Najbolji strani film“. U vrijeme nove političke korektnosti taj naziv zvuči previše isključivo, pa je Akademija ove godine preimenovala tu kategoriju u „Najbolji internacionalni film“.


Koracima filmske akademije sada kreće i Grammy, koji se smatra glazbenim ekvivalentom filmskih Oscara. Kako javlja Billboard, Nacionalna akademija diskografskih umjetnosti i znanosti (NARAS), jučer je odlučila će od ove godine kategorija „Best World Music Album“ nositi ime „Best Global Music Album“ kako bi se odmakla „od konotacija kolonijalizma“.




Nakon konzultacije s izvođačima, etnomuzikolozima i jezikoslovcima širom svijeta utvrdili su da postoji prostora da se naziv kategorije svjetske glazbe ažurira na način da se upotrijebi „relevantniji, moderniji i uključiviji pojam“.


„Kako nastavljamo prihvaćati istinski globalni način razmišljanja, ažuriramo svoj jezik prema  prikladnijoj kategorizaciji kojom želimo uključiti i dati počast glazbi iz cijelog svijeta“ –  stoji u priopćenju Akademije diskografskih umjetnosti. Inače, ove godine Grammy za najbolji album globalne glazbe je osvojila Angélique Kidjo iz zapadnoafričke države Benin za svoje djelo „Celia“.


Akademija je ove godine već korigirala nazive kategorija svojih nagrada. Više nema The Best Urban Contemporary Albuma jer na neki način getoizira glazbu Afro-američkih izvođača, pa  je promijenjen u Best Progressive R&B Album.