BIOLOGIJA GLAVONOŽACA

Znate li zašto lignje ugibaju u bazenima za živu ješku?

Boris Bulić

Glavni razlog brzog ugibanja liganja u zatvorenom prostoru bez intenzivne izmjene mora je trovanje upravo vlastitim urinom, odnosno amonijakom. To znači da zračne pumpice, tzv. aeratori sami po sebi, bez pumpe poja će neprekidno dolivati svježe more, nisu dovoljni za održavanje liganja na životu…



Lignje dišu pomoću para škrga koje imaju 20 do 80 resica na svakoj strani. Dok lignja diše, škrge također kontrahiraju pomažući optok krvi. Frekvencija disanja u mirovanju je 20 do 30 pokreta u minuti, tijekom sporog plivanja 120 do 180, da bi u brzom plivanju narasla na čak 300 do 350 pokreta u minuti!


Unutrašnjost plašta krije još jedan, za lignje vrlo važan organ – vrećicu s crnilom. Crnilo je produkt žljezdanih stanica u obliku granula pigmenta melanina otopljenog u bezbojnoj tekućini koje lignja skladišti u vrećici s crnilom. Ta je vrećica anatomski, ali ne i funkcionalno povezana s probavnim traktom preko dužeg kanala s dva sfinktera. Iz tog kanala crnilo ulazi u crijevo te se po potrebi izbacuje kroz anus.


Crnilom se lignje služe prvenstveno za zbunjivanje neprijatelja tijekom bijega. Neposredno nakon što izbaci crnilo, lignja problijedi i tako kamuflažno zaklonjena trenutno mijenja smjer kretanja. No mutni oblak crnila ne pruža lignji samo fizički zaklon. Crnilo je bogato tirozinazom, enzimom koji iritira oči i privremeno paralizira njušni organ, tako da se lignja u svom bijegu, premda nesvjesno, ipak vrlo uspješno brani i kemizmom.





Mnogi ribolovci u malim jacerama, pa i običnim sićevima, pokušavaju ulovljene lignje sačuvati kao živu ješku za panulu.


No budući da lignje tijekom ekskrecije u okružujuću vodu otpuštaju i urin čiji je glavni sastojak amonijak, odnosno amonijev ion NH­­4+, glavni razlog brzog ugibanja liganja u zatvorenom prostoru bez intenzivne izmjene mora je trovanje upravo vlastitim urinom, odnosno amonijakom.


Kada se tome doda i crnilo koje u takvim uvjetima često izbacuju, bez konstantnog priliva svježeg mora lignje je u zatočeništvu jako teško održati živima.


To znači da zračne pumpice, tzv. aeratori sami po sebi, bez pumpe poja će neprekidno dolivati svježe more, nisu dovoljni za održavanje liganja na životu.