RIBOLOVNI TRIKOVI

Znate li što napraviti kada su ušate prisutne ali ne grizu? Evo par trikova koji mogu biti od pomoći

Boris Bulić

Lov klasičnim povrazom, s tri prame na čijem se kraju nalazi najmanja olovnica, u pola mora moguć je ukoliko se ušate drže uz samu obalu, što se može dogoditi uz pontone ili ravno zidane podlokane obale. Posebno je zanimljiv i atraktivan lov ušata varaličarenjem



Na mjestima s izraženim kurentom ušate se mogu loviti zanimljivom tehnikom u kojoj se komad kruha s korom, približnih dimenzija 50X50x20 milimetara, gumicom za kosu fiksira neposredno iznad zogulina, dok se udice ješkaju s pahuljom kruha.


Takav se sistem zabacuje ‘uzvodno’ od mjesta na kojem lovimo, te se uz povremeno štopanje pušta 20 do 30 metara niz kurenat. Fiksirani komad kruha će se polako raspadati otpuštajući mrvice kruha u kurenat, a mirisni trag će vrlo brzo razdražiti ušate slabeći njihov oprez. Strunu pritom treba držati napetom zbog pravovremene kontre.





Ušate se mogu loviti i plovkom, no tada treba odabrati model na koji se može montirati starleta.


Sam predvez je isti kao i kod ribolova propadanjem, s tim da težinu olovnog opterećenja valja prilagoditi nosivosti plovka koja ne bi trebala biti iznad deset grama.


Lov klasičnim povrazom, s tri prame na čijem se kraju nalazi najmanja olovnica, u pola mora moguć je ukoliko se ušate drže uz samu obalu, što se može dogoditi uz pontone ili ravno zidane podlokane obale.



Posebno je zanimljiv i atraktivan lov ušata varaličarenjem.


Ušata će napasti većinu wobblera manjih od pet centimetara, no prava su joj poslastica realistični silikonci do sedam centimetara dužine oblika gavuna.


Varaličariti ih se može na svim osvijetljenim dijelovima obale s izraženim kurentom.


Silikonce valja izbacivati uz kurenat, te ih pratiti uz povremenu animaciju.