PRAVI TRENUTAK ZA KONTRU

Znate li koja vam riba odvlači ješku kad struna počne silaziti s kalema?

Boris Bulić

Neke ribe nemaju običaj odvlačiti ješku, već je konzumiraju tamo gdje je nađu. Mačke i ugori tako primjerice progutaju ješku zajedno s udicom bez puno oklijevanja, nakon čega ih odaje napuštanje trpeze. Te ribe ne pokušavaju odvući ješku, već naprosto nakon gutanja nastavljaju svoj uobičajeni put, a nama ostaje samo da ih izvučemo na suho.



U klasičnom ribolovu na fermu, u najvećem broju slučajeva, podlanica je prva na meti. U takvom ribolovu nema puno dvojbu oko pravog trenutka za kontru. Čeka se odvlačenje, pa zastoj i kad ponovi krene povlačenje tada se kontrira.


No u moru postoje i druge vrste, a u rock fishingu, pogotovo kada se lovi s vanjskih stijena rubnog otočnog niza, podlanica i nije tako česta lovina.


Arbun će tako primjerice naješkanu udicu najčešće pokupiti i ponijeti bez zadrške. Slično će postupiti i fratar i šarag, dok će pic postupiti jednako, samo za nijansu brže. Zajedničko ovim vrstama je da će udicu najčešće usisati dovoljno duboko, tako da je kontriranje samo potvrda već ostvarenog ulova.





Naravno, i ovdje moraju biti zadovoljeni neki preduvjeti. Udica mora biti veličine primjerene lovini, a ješka tako montirana da je riba može u jednom potezu usisati.


Teren i dubina također moraju biti jednako tako pogođeni, pa bez otezanja treba odmah pristupiti izvlačenju lovine, da ne bi dozvolili ribi zavlačenje u škrape i procjepe gdje je lako možemo izgubiti.


Neke ribe pak nemaju običaj odvlačiti ješku, već je konzumiraju tamo gdje je nađu. Mačke i ugori tako primjerice progutaju ješku zajedno s udicom bez puno oklijevanja, nakon čega ih odaje napuštanje trpeze. Te ribe ne pokušavaju odvući ješku, već naprosto nakon gutanja nastavljaju svoj uobičajeni put, a nama ostaje samo da ih izvučemo na suho.


Murina je po tom pitanju još čudnija. Kad u svom noćnom pohodu naiđe na ješku, proguta je i ostane u mjestu pokušavajući se, valjda ‘kašljucanjem’, riješiti čelične napasti. Na štapovima se to očituje tek blagim povijanjem vrha ili sporim napinjanjem i opuštanjem strune.


U ovom posljednjem slučaju kontru možete dati u bilo kojem trenutku, jer tu promašaja nema.


No zato je dnevni rock fishing, pogotovo u toplijem dijelu godine, prepun aktivnosti. Vrhovi se štapova neprestano nervozno savijaju, a strune još nervoznije poskakuju, što naravno samo odaje prisustvo sitne ribe. Pravi se trenutak očituje potezom koji bez zaustavljanja izvlači strunu s kalema.


E tada kontru treba udariti čim prije.