Napokon

Zimski lovostaj primiče se kraju uz malo zbunjujuće obavijesti. No sitnu plavu ribu u ribarnicama svakako očekujte već od srijede

Branko Šuljić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Ove zime lovostaj traje od 1. siječnja do 15. veljače. Kraće nego prijašnjih godina, kada je trajao po dva mjeseca, ponekad dva i pol. U stvarnosti, međutim, i ovaj lovostaj traje skoro dva mjeseca



Pažljivijim čitateljima zacijelo sam dosadan. Ni sam više ne znam koliko puta sam pisao o lovostaju male plave ribe, i od kada o tome pišem.


Tema se naprosto ponavlja, više puta u toku godine. Možda ne bih ni trebao svaki put o tome pisati, ali procjenjujem da zanima mnoge čitatelje, potrošače plave ribe. Dovoljno je bilo u proteklom razdoblju zaviriti u neku od naših ribarnica, a riječka je najkarakterističnija na širem području. Bez plave ribe ponuda je siromašna, kupaca neusporedivo manje. Plava riba najviše se traži, našim je ljudima najdostupnija. Konačno se vraća.


Zimski lovostaj primiče se kraju! U utorak u predvečerje, 16. ovog mjeseca, brodovi plivaričari isplovit će na more i svijetliti. Ako vremenske prilike dopuste. U srijedu prijepodne plava riba mogla bi se nuditi u ribarnicama. Ponovimo za one koji manje čitaju, ili zaboravljaju – ove zime lovostaj traje od 1. siječnja do 15. veljače. Kraće nego prijašnjih godina, kada je trajao po dva mjeseca, ponekad dva i pol. U stvarnosti, međutim, i ovaj lovostaj traje skoro dva mjeseca, budući da su u blagdanskim danima rijetki ribari koristili mogućnost produžetka rada do kraja prosinca.


Zamjena iz zamrzivača




Radno razdoblje ribarima neće dugo trajati. Svijetlit će šest, sedam, eventualno osam noći, ovisno kako odluči zapovjednik i kako se bude lovilo, pa opet na čvrsti vez. U subotu, 27. veljače, pun je mjesec, noći su svijetle, brodovi plivaričari ne mogu raditi.


Narod se zaželio plave ribe. To je činjenica. Dugo je nije bilo. Istina je, neki trgovci imali su u ponudi dubokosmrznute srdele. Jadranske, to su posebno isticali! Vjerujem, imale su kupaca. Naši ljudi u marketima često kupuju filete smrznutih atlantskih oslića i vijetnamskog soma, pa zašto ne kupovati smrznutu jadransku srdelu. Tko se razumije u ribe, složit će se da je ona kvalitetnija od svojih srodnika iz ostalih mora.


Osobno, nisam ljubitelj smrznute ribe, nadasve ne plave. Uvijek ću prije odabrati srdelu iz konzerve, nego iz zamrzivača. Ali kad nema friške ribe. dobra je i smrznuta. Poštujem takva razmišljanja. Uostalom, u istim marketima često kupujemo i meso, nevažno da li junetinu, svinjetinu ili nešto od peradi. Kupujemo svježe i smrznuto, a pritom ne zapitkujemo odakle to meso dolazi, koliko je vremena provelo u zamrzivaču, koliko puta je iz njega vađeno i vraćano. Prema ribi smo neusporedivo kritičniji nego prema mesu. To je u redu, jer riba je znatno osjetljivija, podložna bržem kvarenju.


Ograničenje ukupnog ulova


Takvim dilemama, kada je plava riba u pitanju, bliži se kraj! Ribari se pripremaju za nastavak poslovanja, moglo bi se reći početak ovogodišnje ribolovne sezone. Zimsku pauzu mnogi su iskoristili za rad na brodovima i alatima, za redovni remont. Kad počnu raditi, za takve zahvate nema vremena, tada se obavlja samo ono neophodno


Zanimljivo je spomenuti da je zakonodavac propisao količinu ribe koju svaki brod smije uloviti do kraja veljače. U obavijesti Uprave ribarstva resornog Ministarstva poljoprivrede stoji: »U razdoblju od 16. veljače u 12:00 sati do kraja veljače na snazi je ograničenje ukupnog ulova svih vrsta po plovilu koje iznosi 40 tona.« Teško da će nekome od brodova to uspjeti. U zimskim mjesecima ulovi su skromniji, a uz to malo je radnih dana. Neka se još uplete i nevrijeme, što je lako moguće, limit uistinu postaje bespredmetan.


Zbunjujuće obavijesti


Službene obavijesti ponekad djeluju zbunjujuće. Na stranici Uprave ribarstva pročitali smo informaciju što glasi: »Do 15. veljače u 24.00 na snazi je razdoblje privremene obustave ribolova okružujućom mrežom plivaricom – srdelarom.« To bi trebalo značiti da u ponedjeljak, 15. veljače brodovi mogu svijetliti. Jer s mrežom plivaricom – srdelarom radit će tek u utorak, u svitanje, a to je 16. veljače. Potom slijedi druga točka kojom se »od 16. veljače u 12.00 sati« do kraja mjeseca ulov ograničava na 40 tona.


Kada će prvi put isploviti, pitali smo ribare? Prvi sugovornik rekao je da još nije odlučio, da čeka razvoj vremenskih prilika, ali da ponedjeljak 15. veljače smatra logičnim terminom nastavka rada. U toku noći ne radi se s mrežom, dodaje on. Drugi je bio decidiran: početak ribolova je u utorak, 16. veljače!


Tune kao prilov


Za veljaču brodovima plivaričarima ulov je ograničen na 40 tona. Od ožujka dalje također je limitiran. Svaki brod mjesečno smije uloviti 100 tona, bez obzira na vrste lovine. U jednom drugom propisu nalazi se odredba kojom je u ulovu dozvoljena tuna kao prilov. Ali, ne baš u neograničenoj količini. I za tune je određena kvota, i to stroga! Odjednom se smije iskrcati najviše tri primjerka tuna, njihova težina ne smije biti veća od »5 posto mase ukupnog ulova«. Ukupan prilov za ovu godinu iznosi 10,57 tona. Za sve brodove! Kad je ta kvota ispunjena, tunama više nema mjesta među malom plavom ribom.