LIGNJA NA METI

Vraćate li u more nedorasle lignje? A jeste li znali da lignja živi samo tri godine?

Boris Bulić

Budući da se u prvoj godini života nedorasle lignje zadržavaju u plićem moru, profesionalni ih ribari masovno izlovljavaju alatima koji su zapravo na granici zakona i razuma. Migavice počiste i pometu doslovno sve što im se nađe na putu, a mlađ koja pritom bude povučena, nepovratno je uništena...



Lignja nije ugrožena samo od strane ribara. Progoni je skoro sva riba i morski sisavci. Ukusan je i slasan zalogaj što joj ne ostavlja baš previše vremena za predah. Jedino u što se može pouzdati je vlastita brzina i crnilo koje ištrcava u slučaju opasnosti. Iako naizgled krhka i vrlo nježna lignja može postići brzinu od 40 kilometara na sat.


Naravno da je takav sprint kratkog moguć samo na kratke staze i ako uz to ne uspije crnilom zakamuflirati svoj bijeg, teško da može umaći kakvom iskusnom predatoru. Ipak svoj opstanak u tako surovim uvjetima lignja ostvaruje i bogatom reprodukcijom.


U vrijeme mrijesta mužjak ‘oblijeće’ ženku prilazeći joj koso odozdo dotičući i obavijajući je kracima u blizini glave. Preko hektokotilusa, modificiranog četvrtog kraka, mužjak prenosi spermatofore u tijelo ženke koja ih ‘skladišti’ u prstenastoj membrani oko glave gdje čekaju prolaz jajašaca. Iako predigra traje dosta dugo, sam trenutak oplodnje je zapravo jako kratak.




Odmah po oplodnji ženka jaja odmah odlaže na čvrste predmete na dnu – alge, kamenje, koralje… Jaja su grupirana u sluzave grozdove sastavljene od mutno bijelih resastih vrećica. A nakon što odloži jaja, ženka ih trajno napušta.


Ovakve kapitalke ipak nisu toliko čest ulov


Iako je u gospodarskom pogledu lignja najvažniji glavonožac Jadrana, podataka o godišnjim ulovima nemamo što je zapravo samo još jedan pokazatelj lošeg gospodarstva.


Budući da se u prvoj godini života nedorasle lignje zadržavaju u plićem moru, profesionalni ih ribari masovno izlovljavaju alatima koji su zapravo na granici zakona i razuma. Migavice počiste i pometu doslovno sve što im se nađe na putu, a mlađ koja pritom bude povučena, nepovratno je uništena.


S druge pak strane, lignja ulovljena skosavicom ili peškafondom vrlo lako preživljava puštanje u more ukoliko do njega uopće dođe. Kada bi sportski i rekreativni ribolovci bar svaku drugu nedoraslu lignju vratili u more, iduće bi godine prosječna veličina liganja ulovljenih sportskoribolovnim artima nedvojbeno bila veća i to barem od 20 – 50 posto.


A lignja ne živi dugo. U svom životnom vijeku, koji traje oko tri godine, dosegne duljinu od jednog metra i težinu od tri kilograma.