NATJECANJA

VIDEO Val oborio ribolovca u more, pogledajte što se dogodilo

Boris Bulić

U zadnjem vikendu veljače je u Igalu održano jubilarno, dvadeset i peto natjecanje u sportskom ribolovu, Mimoza kup 2024. Nastupila su 54 natjecatelja iz 18 klubova iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore.



I ove je godine u organizaciji Saveza za sportski ribolov na moru Crne Gore i domaćinstvu KSR Igalo – Igalo, a u okviru praznika Mimoze, od 22. do 25. veljače održano tradicionalno međunarodno sportskoribolovno natjecanje, jubilarni, dvadeset i peti Kup mimoze.


Natjecanje je počelo u četvrtak, u Igalu u hotelu Talia okupljanjem i verifikacijom 54 natjecatelja iz 18 klubova iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore.





Premda su u okviru natjecanja bila predviđena tri lova, lov rukom iz barke, lov štapom iz barke i obalni, takozvani ekološki ribolov, vremenski uvjeti nisu bili naklonjeni ni domaćinima ni natjecateljima.


Jugo u najavi s masnim i teškim oblacima su na muku stavili organizacijski odbor koji je do zadnjeg trenutka vagao što napraviti.


Tako je na kapitenskom sastanku koji je održan u četvrtak uvečer, odlučeno da se lov rukom iz barke neće održati, uz pitanje hoće li se uopće održati i lov štapom iz barke.


Naime, Igalo je potpuno otvoreno jugu tako da se vjetar bez ikakvih prepreka obrušava direktno na obalu, a što nipošto nije zanemariva stavka kada je u pitanju ribolov.


Upravo zbog toga najveći dio ribolovaca svoje barke drži na vezu u Sutorini, rječici koja u more uvire na sjeverozapadnoj strani uvale i koja je jedini sigurni zaklon brodovima.


Inače su propozicije natjecanja bile jednostavne što ovaj kup između ostaloga i čini toliko zanimljivim i posjećenim.


Na snazi su bile odredbe Pravilnika za natjecanje FIPS-M-a, tako da su se bodovale sve vrste ribe duže 15 centimetara, osim zakonom zaštićenih vrsta.


A u ekološkom se ribolovu lovilo s obale s tim da je u tom ribolovu mogao loviti samo jedan član ekipe. U ovom lovu nije bilo ograničenja po veličini ribe, ali se zato riba bodovala po kategorijama.


Tako su svaki ulovljeni zubatac, pagar, orada i brancin natjecatelju donosili 12 bodova. Ovčica, zubatac krunaš, šarag i kovač su vrijedili deset bodova, pic, fratar, arbun, okan i trlja osam bodova, ugor, jegulja, murina sedam, drozd, vrana, kantar, batoglavac šarun, list i špar četiri, kanjac, pirga, kokot, pauk, škripina i škrpun tri boda, dok su sve ostale vrste donosile tek jedan bod.


Plava riba kao i vučići se u ovom lovu uopće nisu bodovali.


Kako bi se u svemu ispoštovala pravila ekološkog ribolova (ulovi – izmjeri – boduj – vrati u more), natjecatelj je bio dužan ulov do dolaska suca držati u kanti s morskom vodom, a nakon bodovanja ulov odmah vratiti u more.


Za lovnu je zonu određen akvatorij neposredno ispred Meljina, čime je natjecateljima osigurana poprilična zaštita od vjetra.


Ipak, unatoč svim mjerama opreza neposredno prije lova se dogodio incident.


Dolazeći barkom na natjecanje iz pravca Tivta, Miloš Dašić je upao u more.



Barkom je naišao na jači val koji ga je doslovno katapultirao u more dok je barka zahvaljujući okretnom momentu propele nastavila kružiti, a što je zapravo i alarmiralo dva najbliža broda, ali i sve ostale natjecatelje i organizatore koji su pažljivo pratili dolazak svake barke i odmah u pomoć poslali interventnu brodicu.


I unatoč gotovo trenutnoj reakciji Miloš je ipak proveo desetak minuta u moru, srećom bez ikakvih posljedica. Izvučen je iz mora, osušen i presvučen, a barka je ‘ulovljena’ i obuzdana, tako da je Miloš odlučio nastaviti natjecanje.


Jedinu ozbiljniju štetu je pretrpjela njegova ribolovna oprema koja je završila na dnu mora tako da je Miloš na kraju lovio posuđenim priborom.


Ostatak natjecanja je prošao bez problema uz povremenu sitniju kišu, ali bez jačih valova, barem u lovnoj zoni.



A ulovi su bili bogati što se vidjelo već po predaji ulova, a onda i malo kasnije na vagi koja je uz pomoć glavnog suca Željka Kostića odredila i pobjednike ovog lova.


Najviše je bilo arbuna, batoglavaca i bugava, a našao se tu i pokoji pauk, fratar i šarag.



Kao i uvijek najbolji su se probili u prve redove tako da je nakon vaganja treće mjesto u pojedinačnom poretku s 3716 bodova pripalo Danilu Maslovariću (KSR Jugole Grakalić- Herceg Novi). Drugo mjesto sa 6256 bodova je osvojio Ljubinko Vrbnjak (KSR Sabljarka – Meljine) dok je prvo mjesto s 8060 bodova pripalo Aleksandru Milosavljeviću (SRK Igalo – Igalo).



Ekipno je treće mjesto, s 37 plasmanskih bodova, zauzela ekipa KSR Igalo – Igalo, drugo s 34 plasmanska boda KSR Ama – Kostanjica, a prvo, s 32 plasmanska boda KSR Ribar – Baošići.


I kao da je znalo da je natjecanje završeno, to veče se nebo otvorilo i gusta kiša je preplavila i zemlju more.


I premda je jutro osvanulo jednako neugodno, kada je došao trenutak za početak eko-lova, i nebo i more su se umirili.



Vjetar je utihnuo, a kiša je stala tako da je od 18 klubova tek deset najhrabrijih izašlo na rivu u Meljinama pa su odradili svoj ekološki lov bez ikakvih teškoća.


Jedini problem su im stvarali povremeni grizevi, a onda i gubici krupnijih riba kojima fini pribor unatoč svoj vještini ribolovaca ipak nije mogao parirati.



I kad je lov završen, opet se nebo otvorilo i kiša nije stala sve do idućeg jutra.



A u tom je lovu, koji je pojedinačno bodovan i nagrađen, treće mjesto osvojio Nikola Goleš (SRD Gof – Rogoznica), drugo Vaso Terzić (KSR Bokeška jedra – 1 Đenovići), dok je zlatnu medalju osvojio Ernes Senadović (KSR Grand Prix – Kotor).



Najuspješniji domaći natjecatelj na ovogodišnjem kupu Mimoze je bio Aleksandar Milosavljević (SRK Igalo – Igalo) koji je nagrađen ribolovnom opremom po svom izboru u ribomaterijalu Sipa, dok je najuspješniji strani natjecatelj bio Luka Karabatić (ŠRD Gof Rogoznica) koji je nagrađen sa sedam dana gostovanja za dvije osobe u hotelu Talija.



Nagrađena je i najteža riba, teška 570 grama, koju je ulovio Predrag Stanišić (KSR Bokeška Jedra – Đenovići).


A nakon dodjele priznanja prošlogodišnjim najboljim natjecateljima uslijedilo je i svečano proglašenje i dodjela priznanja pobjednicima Kupa Mimoze, dodjela prigodnih nagrada gostima i stranim natjecateljima te svečana večera začinjena kao i uvijek, posebno ugodnim glazbenim doživljajem.


Tako su uz ugodno druženje ispunjeno dogovorima za neke buduće ribolove pala i brojna nova obećanja od kojih je jedno sigurno najizglednije, a to je da se dogodine obavezno ponovo vidimo na istom mjestu i u još većem broju.