ILIJA ČABARKAPA

Spinnerski uspjesi ne moraju biti slučajnost. Evo što morate napraviti da biste ulovili strijelku

Boris Bulić

U situacijama kad je riba lijena i teško se odlučuje za napad, ja preferiram 3 - 5 twich poteza štapom, ali vrlo laganih da prezentacija bude što prirodnija. Nakon tih par trzaja ide pauza od 2 do 3 sekunde gdje se varalica umiri i pretežno u tom trenutku dobijem silovit udarac…



Iz Herceg Novog nam se javio Ilija Čabarkapa, ribolovac kojem je strast spinning. A ako može birati lovinu tada bira atraktivne strijelke koje na jugu nazivaju zubaticama. Evo kako to Ilija radi:


– Spinning zubatice je za mene iznimno atraktivan. Preferiram top water tehnike, dakle lov površinskim varalicama, ponajprije imitacijama iglica ručne izrade i popperima.


Obično koristim iglice dužine 15, 21 ili 23 centimetra. Naime, u većini slučajeva je presudna veličina varalice kombinirana s brzinom vođenja – priča nam Ilija.





– Ako se riba drži u srednjem sloju vode tada su uspješniji wobbleri većih dimenzija i što plićeg zarona. U lovu pravim kontrast između wobblera tako da uvijek probam dvije suprotne varalice, npr. Twich tonući od 8 – 9 centimetara i jednu dužu varalicu od 15-17 centimetara. Koristim što je moguće lakšu opremu da bi se moglo loviti i po nekoliko sati bez većih poteškoća – nastavlja Ilija svoju priču.


– Trenutno koristim štap Shimano Dialuna dužine 2,75 metara, akcije 6 – 32 grama koji je jako oštar i s kojim bez problema bacam varalice od tridesetak grama.


Mašinica je Shimano Stradic 3000 na kojoj je konac Varivas Max Power Seabass PE1 što znači da je promjera 0,12 – 0,13 milimetara.


Predvez je obavezno fluorokarbonski od Seaguara, FXR promjera 0.26 milimetara s kopčom Daiwa Tournament Snap na kraju.


Čvorovi kojima spajam osnovu i predvez su FG i Chain Knot – nastavlja Ilija objašnjavati.



– Ovo je više oprema za lov brancina, ali meni pokriva sve situacije i kao komplet je zapravo vrlo univerzalan.


Zubatica kada je u lovu neće gledati da li je fluorokarbon promjera 0,40 ili 0,26 milimetara, ona će jednostavno uzeti varalicu.


Najbitnije je pogoditi termin kada se hrani i ulov je tada vrlo vjerojatan. Kada uzima lijeno, tada se mora ugoditi brzina vođenja.


U tim situacijama ja preferiram 3 – 5 twich poteza štapom, ali vrlo laganih da prezentacija bude što prirodnija.


Nakon tih par trzaja ide pauza od 2 do 3 sekunde gdje se varalica umiri i pretežno u tom trenutku dobijem silovit udarac.



Lovim najčešće u zoru sa dokova Bokokotorskog zaliva. Događa se da riba proguta cijelu varalicu i zubima otkine fluorokarbon. U takvim je situacijama jasno da debljina ne igra nikakvu ulogu jer će ga njeni oštri zubi sigurno prekinuti. No to je sve dio borbe sa zubaticom koji moramo očekivati.


Borba je u principu uvijek neizvjesna do samog kraja, sve dok riba ne bude u meredovu i to ponajprije zbog njenih poznatih skokova iznad površine u kojima se vrlo često uspješno oslobodi varalice – ispričao nam je Ilija Čabarkapa.