DAMIR KLINČIĆ

Postupak za pohvalu. Parangalskom maestrom izvukao ugroženu školjku pa je vratio u more

Boris Bulić

Lovio sam parangalima s južne strane Šolte i podižući parangal sa 90 metra dubine izvukao sam malu perisku. Bila je nekim slučajem zapletena u trainu, ali na sreću očito neozlijeđena i neoštećene ljušture. Odmah sam je vratio u more…



O ugroženosti periske i naporima koji poduzimaju svi kojima podmorje nešto znači, od institucija poput Instituta do odgovornih pojedinaca, pisano je puno i malotko nije barem djelomično informiran o tom problemu.


Raduje činjenica da je sve više dojava o nalazima živih jedinki na raznim dijelovima Jadrana što jasno govori o oporavku ove ugrožene školjke.


A nedavno nam se javio i Damir Klinčić koji je loveći ribu s južne strane Šolte na površinu izvukao upravo perisku. Evo što nam je Damir rekao o tom svom rijetkom ulovu:




– Ma nema tu neke velike priče. Lovio sam s južne strane Šolte i podižući parangal sa 90 metara dubine izvukao sam malu perisku. Bila je nekim slučajem zapletena u trainu, ali na sreću očito neozlijeđena i neoštećene ljušture.


Na brzinu sam je slikao i za uspomenu, ali i da ustanovim o kojoj je vrsti riječ jer mi se malo razlikovala od obične periske. Naravno, odmah sam je vratio u more.


Iskreno se nadam da je preživjela i da je promjena tlaka nije ugrozila – rekao nam je Damir Klinčić.


A Damir je dobro zapazio da periska koju je izvukao nije plemenita periska (Pinna nobilis, Linnaeus, 1758).


Periska koju je Damir izvukao je dubinska periska znanstvenog naziva Atrina fragilis (Pennant, 1777), vrsta koja živi najčešće od 25 do 50 metara dubine s tim da je najveća dubina na kojoj je pronađena ova vrsta bila oko 250 metara.


I ova je periska, jednako kao i plemenita periska, zakonom zaštićena vrsta.


Malo zbunjuje činjenica da je ta vrsta zaštićena jer je zapravo, osim koćara koji je naravno, ne love ciljano, nitko drugi ne ugrožava.


Dodatnu zbunjenost u cijelu priču unosi i zaštita još dvije vrste periski Atrina pectinata (Linnaeus, 1758) i Pinna rudis (Linnaeus, 1758) od kojih prva nastanjuje Indijski ocean, a druga zapadni Mediteran pri čemu prisustvo nijedne od njih nikada nije potvrđeno u Jadranskom moru.


No bez obzira na sve to, pohvalno je što je Damir školjku vratio u more.


Kao i Damir, i mi se nadamo da je preživjela i da će njegov postupak pomoći očuvanju i održanju ove vrste u našem moru.