Uvala Čikat

Na lošinjskom rtu Anuncijata otkrivena skulptura “Addio”, stilizirani kip žene pomorca koja pozdravlja muža

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Skulptura bi trebala biti trajni podsjetnik na dirljive trenutke oproštaja



Brončana skulptura »Addio«, stilizirani kip žene lošinjskog pomorca koja pozdravlja muža kojega vjerojatno godinama neće vidjeti, a koji jedrenjakom odlazi na dalek i neizvjestan put, postavljena je i svečano predstavljena na rtu Anuncijata na »ulaznim vratima« lošinjske uvale Čikat.


Ovo mjesto ima posebnu ulogu u (pomorskoj) povijesti Lošinja jer su ovdje na odlasku prema jugu i dalekim morima brodovima prolazili pomorci na brodovima netom izašlih iz luke Malog Lošinja, a žene pomoraca dolazile bi ovdje poželjeti im sreću i potom u tuzi odlazile prema gradu, gdje su na njih padale sve obaveze vođenja domaćinstva i podizanja djece.


Teško breme žena pomoraca


Skulptura je rad kiparice Zvonimire Obad, a iako apstraktna, zadržava prepoznatljivost oblika i poruke koju šalje. Prilikom svečanog predstavljanja, predsjednik Hrvatskog vijeća za kulturna dobra Miljenko Domijan istaknuo je da to što kroz kip »puše vjetar« dočarava teško breme koje je žena nekadašnjeg pomorca morala podnositi.




Iako je ovo spomenik svim ženama pomoraca, inicijali M. S. na maramici kojom otpozdravlja odabrani su u čast Mariji Stuparić, supruzi jednog od najslavnijih kapetana iz lošinjske pomorske povijesti, Aldebranda Petrine, čiji su pothvati na jedrenjacima početkom XX. stoljeća pridonijeli slavi trgovačke mornarice ondašnje Austro-Ugarske.


Foto Bojan Purić


Uz autoricu, svečano je spomenik otkrila Aldina Burić, korijenima iz poznate lošinjske pomorske obitelji Stuparić, profesorica pomorskih predmeta u današnjoj Srednjoj školi Ambroza Haračića i u slobodno vrijeme autorica slika starih lošinjskih jedrenjaka, čime se nadovezala na opus svojega oca Ivana (Đaneta) Stuparića.


Ona je i jedna od najzaslužnijih za očuvanje poznatog, zavjetnim slikama brodova opremljenog interijera, obližnje crkvice Navještenja Marijina.


Simbolično mahanje prema pučini


Na otvaranju su govorili još i ravnateljica Lošinjskog muzeja Zrinka Ettinger Starčić i direktor Turističke zajednice Dalibor Cvitković, predstavljajući dvije organizacije koje su razvile i ostvarile ideju o spomeniku.


Zaplesala su dva folklora Manfrina, svoj je blagoslov uputio malološinjski župnik Robert Zubović, a simbolično su prema pučini maramicama mahala djeca lošinjske osnovne škole.


Zbog nepovoljnih vremena ipak se nije pred rtom Anuncijata pojavio jedrenjak »Nerezinac«, svojevrsni ploveći muzej pomorske baštine, koji je prema scenariju trebao odigrati ulogu nekadašnjih lošinjskih jedrenjaka na putu prema dalekim morima.


U suvremenosti, nekad mjesto »natopljeno« tugom i sjetom postaje turistička atrakcija i jedna od točaka na kojima sadašnji Mali Lošinj gradi i čuva svoj identitet.