BIOLOGIJA MORA

Lovite li nad livadama posidonije? Mogu biti izvrsna lovišta u noćnom ribolovu

Boris Bulić

Većina ribolovaca izbjegava lov nad posidonijom ponajprije stoga jer se na takvim terenima rijetko kad ostvaruju kapitalni ulovi. No činjenica je da su livade posidonije pravi mali eko sustavi u kojima mnoge vrste prolaze svoje juvenilarno razdoblje, zbog čega su takva staništa mnogim predatorima vrlo atraktivna lovišta.



Posidonija (Posidonia oceanica, (Linnaeus) Delile,1813) je naša najveća morska cvjetnica čije livade, unatoč činjenici da godišnje može narasti tek jedan centimetar u duljinu, ponekad prekrivaju prava mala prostranstva.


Važno je znati da posidonija ne raste preko trideset metara dubine, što je bitan podatak, pogotovo kada se lovi iz barke koja nema elektroničku podršku.


Inače posidoniju nije teško otkriti. U plićem se moru golim okom vidi kao naglo zatamnjenje, dok se u dubljem moru može vidjeti na sonderu kao deblja linija mutnih rubova ili se pak u spuštanju pribora osjeti kada olovnica dosegne dno.


Rubovi livada posidonije se često jasno mogu vidjeti i s površine




Većina ribolovaca izbjegava lov nad posidonijom ponajprije stoga jer se na takvim terenima rijetko kad ostvaruju kapitalni ulovi.


No činjenica je da su livade posidonije pravi mali eko sustavi u kojima mnoge vrste prolaze svoje juvenilarno razdoblje, zbog čega su takva staništa mnogim predatorima vrlo atraktivna lovišta.


Rubovi takvih livada su noću omiljena lovna područja ugora, mačaka i murina koje tu pronalaze bogate obroke. Šteta je propustiti priliku i ne ponuditi im noćni obrok u koji ćemo sakriti dobru kovanu udicu, pogotovo ako je barka u nekoj plićoj uvali na sidru, a ribolovci u odmoru do zore.


Ipak, najčešći ulovi koji se mogu ostvariti nad posidonijom su ulovi sitne ribe, u prvom redu girovki, sitnih usnača, bugava, špara, te malih kantara i ostale nedorasle ribe.


Budući da posidoniju ne nalazimo dublje od 30 metara, u lovu je praktično koristiti crvene i crvenobijele olovnice koje uspješno privlače ribu.


Također, da bi povećali šanse za kvalitetnijim ulovom treba birati ili spomenuta rubna područja ili pak ogoljele dijelove dna okružene posidonijom gdje je znatno lakše kvalitetno prezentirati ješku.


Ukoliko se pak lovi usred polja posidonije, tada je poželjno na kraj predveza dodati ekstenziju, upredenicu u dužini do 70 centimetara na čijem se kraju nalazi olovnica. Na taj se jednostavan način postiže da udice budu iznad posidonije potpuno vidljive, pri čemu će u slučaju zaplitanja donjeg dijela predveza i olovnice, upredenica s lakoćom presjeći vlati u koje se zaplela.