RIBOLOVNI PRIBOR – ŠTAPOVI

Lovite li feeder štapovima? Lako mogu izaći na kraj i s najborbenijim ribama

Boris Bulić

Izvlačenje lovine feederom je izuzetan doživljaj. Svaki drhtaj zakačene ribe jasno se osjeća. U izvlačenju većih primjeraka mekani i podatni, ali izuzetno žilavi blank savija se poput šibe zamarajući ribu na najkvalitetniji način. Opružne sile ovog štapa su dostatne da i najborbeniju podlanicu za kratko vrijeme primire i dovedu u podmetač.



Feeder štapovi imaju izrazito osjetljive vrhove koji su u stanju indicirati i najmanji pomak na drugom kraju strune. Po zabacivanju valja napeti strunu, štap postaviti vrhom prema gore i pratiti sami vrh. Svako povlačenje naješkane udice na vrhu će se vidjeti kao titranje ili savijanje. Čak i oni manje vješti, već nakon nekoliko zabačaja lako ocjene pravovremeni trenutak za kontru. Naravno, taj trenutak ovisi i o vrsti korištene ješke. Tako će kontra s dagnjom biti brža, ako ne i trenutna jer dagnja na udici relativno kratko traje. Ukoliko se za ješku koriste komadi velikog crva, tada možemo malo i čekati i kontrirati tek na ozbiljnije savijanje vrha.



Vrsta lovine jednako tako utječe na trenutak kontre. Ukoliko su na dnu manule, tada će odmah po zabacivanju doći do sitnog i nervoznog čupkanja na koje treba odgovarati kratkim, ali odlučnim kontrama. Budući da su manule ribe jata tada se u kontri često kače za škrge ili tijelo. Ukoliko se lovina sastoji od špara ili knezova, grizevi će biti snažni i odlučni, a naša će kontra zapravo biti tek potvrda ostvarenog kačenja.




Ako nam je struna najlonski monofil, tad treba kontrirati na svako ozbiljnije zatezanje strune i savijanje vrha jer je najlonski monofil istezljiv. Savijanje vrha znači da je istezljivost najlona savladana i da riba sigurno ima udicu u ustima te da je pokušava odvući. U radu s upredenicama spomenute istezljivosti nema tako da će svaki pomak udice osjetljivi feeder vrh registrirati. Nakon malo prakse lako se ustanovi što je lažni a što pravi potez. A budući da je feeder jako elastičan štap valja paziti da se upredenica pri kontriranju ne ovije oko vrha jer bi ga vrlo lako mogla slomiti.


Feederi nisu brzi poput surf ili beach ledgering štapova zbog čega i ješka na udici mora biti takva da omogući samoubadanje u što je moguće većem postotku kačenja.


Samo izvlačenje lovine feederom je izuzetan doživljaj. Svaki drhtaj zakačene ribe jasno se osjeća. U izvlačenju većih primjeraka mekani i podatni, ali izuzetno žilavi blank savija se poput šibe zamarajući ribu na najkvalitetniji način. Opružne sile ovog štapa su dostatne da i najborbeniju podlanicu za kratko vrijeme primire i dovedu u podmetač. Jedina ozbiljnija mana feeder štapova je u nemogućnosti trenutnog okretanja i zaustavljanja ribe. Dok surf štap zbog svoje krutosti može u mjestu okrenuti i najborbeniju podlanicu, feeder to u većini slučajeva ne može. Stoga je vrlo nepogodan na terenima na kojim postoje prepreke poput konopa u mandračima koja su podlanicama upravo omiljena staništa.



No zato će na golom terenu, unatoč naizgled osjetljivoj i krhkoj konstrukciji, zamaranje odraditi neusporedivo kvalitetnije od svih ostalih modela.


Osim toga, u situacijama kada ferme šute, a udice u kontrolnim izvlačenjima nalazite ogoljene, teško da postoji bolji izbor od feedera. Naješkajte udice i feederom zabacite sistem na poziciju na kojoj ste do maloprije imali zabačene ferme, podignite vrh štapa prema gore i počnite vaditi ribu za ribom.