RIBLJE VRSTE

Lampuga se smatra jednom od najbržih migratorskih pučinskih riba. Evo još nekoliko zanimljivosti o ovoj neobičnoj ribi

Boris Bulić

Lampuga izuzetno brzo raste, prema nekim istraživanjima čak najbrže od svih riba. Životni vijek joj je 4 godine. Na otvorenom moru su joj glavna hrana pučinska sitna plava riba poput srdela, inčuna i iglica, a u uzobalnom dijelu cipli, koje izuzetno temperamentno i vrlo uspješno proganja…



Lampuga (Coryphaena hippurus, Linnaeus, 1758) je u našem moru jedini predstavnik iz porodice lampuga (Coryphaenidae).


Iako u svjetskim morima lampuga može narasti do 2,1 metar dužine i pritom težiti 40 kilograma, u Jadranu lovljene lampuge rijetko kada prelaze dvadeset kilograma.


Vrlo je karakteristično građena. Ima dugo i bočno spljošteno tijelo s razvijenim perajama od kojih je repna posebno jaka. Čeljust je velika i snažna, što odaje pravog predatora.




S leđne strane je modrikasto–zlatasto–zelenkasta, a s trbušne strane srebrna, pri čemu se sve ove boje skladno i blještavo prelijevaju, što je čini jednom od najljepše obojenih riba Jadrana.


Odrasli mužjaci imaju karakterističnu izraslinu na čelu, okomito profiliranu ‘krestu’ koje kod mladih jedinki i ženki ili nema ili je pak vrlo mala i zaobljena. Odrasle jedinke znaju imati i niz crnih točkica po trbušnoj strani. Nakon uginuća sve se boje vrlo brzo gase i u najvećem dijelu nestaju.



Zbog izuzetno velikih razlika u obojenosti i općem fizičkom izgledu lampuge u različitim životnim stadijima, znanstvenici su svojedobno smatrali da postoji čak 19 različitih vrsta lampuga.


Lampuga je tipična pelagička vrsta otvorenog Jadrana, no ponekad zađe i u unutrašnje kanale. Brojnija je na južnom i srednjem Jadranu, dok je na sjevernom mnogim ribarima gotovo potpuno nepoznata vrsta. Zadržava se gotovo isključivo u gornjem sloju mora, ali zna uroniti i do 85 metara.


U potrazi za hranom i toplim morem, lampuga prevaljuje izuzetno velike udaljenosti, često pri brzini većoj od 50 čvorova, zbog čega se smatra jednom od najbržih migratorskih pučinskih riba. Najbrojnija je u toplijem dijelu godine, dok se zimi gotovo uopće ne viđa.


Na otvorenom moru su joj glavna hrana pučinska sitna plava riba poput srdela, inčuna i iglica, a u uzobalnom dijelu cipli, koje izuzetno temperamentno i vrlo uspješno proganja, katkad zalazeći za njima duboko u luke i marine.


Mrijesti se u proljeće kada se približava vrlo blizu obali, a spolnu zrelost postiže već nakon 4-5 mjeseci života, odnosno sa 65 centimetara dužine.


Lampuga izuzetno brzo raste, prema nekim istraživanjima čak najbrže od svih riba. Životni vijek joj je 4 godine.



Lampuga se najuspješnije lovi u toplijem dijelu godine i najčešće panulom brzinom od 5 do 7, ponekad i do 10 milja, i to ne više od trideset do pedeset metara za brodom. Suvremeni sportski ribolovci je love spinningom i poppingom.


Iznimno rijetko, i u principu slučajno, lampuge se katkad ulove driftingom ili vertical jiggingom, kao i kančenicom prilikom izvlačenja ili spuštanja sistema.


Ostali hrvatski, danas nešto manje poznati nazivi za ovu ribu su lanča, lančeska, leburda i trabakul.