PLOVAK NA MORU

Koristite li plovke u ribolovu? A kako birate oblik plovka? Evo par detalja

Boris Bulić

Štapićasti su plovci našli primjenu u ribolovu izrazito plahih vrsta. Bez obzira na materijal (plastika, pero ili drvo) uvijek su male nosivosti, pa ne prave veliku buku prilikom pada na površinu. U radnom su položaju najčešće i više od 4/5 pod vodom…



Najčešće korišteni plovci su bačvasti plovci koji su uglavnom izrađeni od stiropora, okipora ili pluta, rjeđe balze, s fiksnom ili kliznom antenom. Linija gaza kod ovih plovaka je najčešće na 4/5, što znači da je najveći dio plovka potopljen. Bačvasti plovci su najpogodniji za ribolov po valovitom moru, jer su konstrukcijski teže potopivi od ostalih modela, pri čemu ne gube na kvaliteti detekcije griza. Jedina im je mana smanjena aerodinamičnost u odnosu na ostale plovke zbog čega su im domet i preciznost pri zabačaju nešto manji.



Mrkvasti i kruškasti modeli su zapravo samo varijacije bačvastog oblika, a razlikuju se prvenstveno po aerodinamičnim i hidrodinamičnim svojstvima koja ih čine nosivijima ili lakše zabacivima.




Štapićasti su plovci našli primjenu u ribolovu izrazito plahih vrsta. Bez obzira na materijal (plastika, pero ili drvo) uvijek su male nosivosti, pa ne prave veliku buku prilikom pada na površinu. U radnom su položaju najčešće i više od 4/5 pod vodom.



A listasti plovci koji su ponajprije namijenjeni ribolovu u brzim vodama, na moru primjenu nalaze samo u kanalima i prolazima s izraženim strujanjima. Izgledaju poput sprešanog bačvastog plovka, pa ubačeni u kurenat zauzimaju položaj koji pruža najmanji otpor, pri čemu su prema ribolovcu okrenuti svojom najširom i najvidljivijom stranom. Ovi su plovci po brzini prolaza u protoku najsporiji od svih plovaka.



Najnovija generacija ovih plovaka je izrađena od materijala koji imaju isti koeficijent loma svjetlosti kao i more, pa su praktički ribljem oku potpuno nevidljivi. Jedino im je sami vrh antene obojan uočljivim bojama.