RIBLJI MENI

Kakvu ješku koristite? Imate li neku univerzalnu ili ciljano ješkate svoje udice pažljivo biranim mamcima?

Boris Bulić

Veliki broj riba je podložan vanjskim utjecajima koji određuju koliko i što će u određenom periodu jesti. Temperatura mora, doba dana i godine, tlak zraka, faza mjeseca, salinitet, stanje vegetacije i prisutnost ostalih vrsta su tek neki čimbenici presudni za odabir dnevnog menija. Stoga je potrebno biti prilagodljiv i uvijek imati više različitih vrsta mamaca u ponudi, uz nadu da ribe toga dana nisu na dijeti…



Što ponuditi kojoj ribi, pitanje je koje oduvijek muči sve ribolovce, jer upravo o tome ovisi hoćemo li ribu nasukati ili ne.


Baš kao i naš ljudski, tako i riblji svijet ima svoje gladnjake, probirljivce, vegetarijance i neodlučne. No bez obzira kolikim se intenzitetom hranile, i koliko zadovoljstvo pri tome osjećale, baš sve ribe jedu. Ta činjenica, nama sportskim ribolovcima, znatno olakšava stvar.


Ribe se u svom prirodnom okolišu u pravilu hrane onim što im je dostupno. Teško će neka tuna pokupiti grmalja ili golub cipla tako da samo poznavanje prehrambenih navika može pomoći u pravilnom izboru ješke.





Dagnja, riblji filet ili bilo koji crv će uspješno prevariti većinu ribljih vrsta svih slojeva mora. Takvi se mamci najčešće rabe u ribolovu plovkom ili kančenicom, a zahtijevaju čestu provjeru stanja na udicama.


Veliki crv, komadi glavonožaca ili volci, pogodni su za ribolov postavom na dnu kada se zabačeni sistemi ostavljaju duže vremena bez izvlačenja. Takvi mamci su otporniji na grickanje sitne ribe i namijenjeni su uglavnom krupnijim primjercima.


Žive ribe zakačene pod kožu sa jednom ili dvije udice namijenjene su prvenstveno zubacu, ali i ugoru i svim bentoskim grabežljivcima. Jedino ako se postave u gornjem ili srednjem sloju mora pomoću primjerice, waggler plovka, mogu prevariti gofa, licu, palamidu ili strijelku.



Nažalost, ne postoji konstanta pomoću koje možemo reći da je neki mamac 100 posto učinkovit u ribolovu neke određene riblje vrste.


Veliki broj riba je podložan vanjskim utjecajima koji određuju koliko i što će u određenom periodu jesti.


Temperatura mora, doba dana i godine, tlak zraka, faza mjeseca, salinitet, stanje vegetacije i prisutnost ostalih vrsta su tek neki čimbenici presudni za odabir dnevnog menija. Stoga je potrebno biti prilagodljiv i uvijek imati više različitih vrsta mamaca u ponudi, uz nadu da ribe toga dana nisu na dijeti.