RIBOLOVNE DILEME

Kako znate da je u obalnom ribolovu nakon zabačaja ješka na pravom mjestu, na pravoj poziciji? Evo svih detalja

Boris Bulić

Jedan od jasnih i nedvojbeno pouzdanih pokazatelja da je ješka pala na dobru poziciju i da je ribama vidljiva, povremena su sitna poskakivanja strune koja nam govore da je sitna riba pronašla našu udicu i da je razvlači. Upravo zbog toga, ješka korištena u ovakvom ribolovu mora biti dovoljno žilava…



Da li ješku nakon zabačaja u ribolovu na fermu treba pomicati? Na to pitanje nije nimalo lako odgovoriti, jer je možda baš u prvom zabačaju ješka pala na idealno mjesto, tako da bi je pomicanje lako moglo dovesti upravo u situaciju u kojoj će postati nevidljiva.


Od velike pomoći može biti sondiranje dna pomoću olovnice, čime možemo dobiti uvid u raspored prepreka na dnu, nakon čega se preciznim zabačajem ješka može plasirati upravo na željeno mjesto.


Jedan od jasnih i nedvojbeno pouzdanih pokazatelja da je ješka pala na dobru poziciju i da je ribama vidljiva, povremena su sitna poskakivanja strune koja nam govore da je sitna riba pronašla našu udicu i da je razvlači.




Upravo zbog toga, ješka korištena u ovakvom ribolovu mora biti dovoljno žilava ili barem dobro uvezana da bi mogla dočekati konkretan potez.



Onima koji se zadovoljavaju sitnijim ulovom, uvijek ostaje plovak, kojim se bez zadjeva udica može plasirati tako da ostane vidljiva neposredno iznad dna. Naravno, uz takav pristup treba biti spreman i na to da će sistemi korišteni u ribolovu plovkom u rijetkim situacijama ostati na mjestu jer će ih kurenat i vjetar u 90 posto slučajeva konstantno nositi što naravno ima i svojih prednosti.


A s obzirom na doba dana, dnevni je lov, zbog relativno male dubine i izloženosti dnevnim vjetrovima, najmanje izgledan za ulov kvalitetnije lovine. Najbolji se rezultati na plitko položenim terenima mogu ostvariti u zoru i sumrak, kada je riba u svojim dnevno-noćnim migracijama, kao i tijekom noći kada se vjetar smiri, a more zabonaca.