RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da pauk mrkulj može biti težak i do 1,5 kilograma? Evo još nekoliko zanimljivosti o ovoj opasnoj lovini

Boris Bulić

Pauk mrkulj se lovi uglavnom kao usputna lovina u ribolovu parangalima ili kančenicama. U ribolovu kančenicom se najčešće ulovi na pramu montiranu ispod olovnice. Optimalna širina luka udice je od 10 do 15 milimetara.



Pauk mrkulj (Trachinus radiatus, Cuvier, 1829) je riba iz porodice paukovki (Trachinidae). Pauk mrkulj može narasti do 40 centimetara u dužinu i težiti 1,50 kilograma.


Ima izduljeno i bočno stisnuto tijelo. Oči su smještene na gornjoj strani krupne glave, a na nadočnom svodu ima i par bodlji. Usta su velika i istezljiva, ozubljena sitnim zubima. Sve su peraje dobro razvijene, posebno repna.


Prva leđna peraja je poduprta koštanim šipčicama koje su, kao i bodlje na vrlo velikim i pokretnim škržnim zaklopcima, otrovne i po život opasne.





S leđne je strane svijetlosmeđe do žućkaste boje s nepravilnim tamnosmeđim do crnim mrljama koje su prema srebrnkasto-žućkastom trbuhu sve sitnije.


Prisutan je na cijelom Jadranu od 5 do 150 metara dubine. Tipična je bentoska vrsta. Preferira pjeskovita i ljušturasto-koraljna dna. Nešto je brojniji u otvorenim vodama u blizini brakova. Kao i ostali pauci, često se ukopava tako da mu vire samo oči i otrovna leđna peraja.


Spolnu zrelost postiže s 29 centimetara dužine, a mrijesti se krajem jeseni i početkom zime.


Pauk mrkulj se lovi uglavnom kao usputna lovina u ribolovu parangalima ili kančenicama.


U ribolovu kančenicom se najčešće ulovi na pramu montiranu ispod olovnice. Optimalna širina luka udice je od 10 do 15 milimetara.



Iako se u lovu mogu koristiti sve animalne ješke, pauk se najradije baca na riblji filet. Često se ulovi u pola mora tijekom izvlačenja pribora, pogotovo ako je na udici kakva sitna riba.


Budući vrlo proždrljiv, bez oklijevanja se zalijeće i na panulu, bez obzira na veličinu ješke i debljinu predveza. Također se može uloviti i sabikijem, kaburom, kao i vertical jiggingom, no samo kao usputna i ne ciljana lovina.


A griz pauka je uvijek iznenadan. Kao predator, svaki svoj plijen, pa tako i naješkane udice, nastoji uvijek čim prije progutati, tako da je kačenje u najvećem broju slučajeva kvalitetno. Na udici pruža snažan i zamjetan otpor, pa se u pravilu stiče dojam veće lovine nego što to uistinu jeste. Prilikom izvlačenja se neprestano batrga pokušavajući plivati u stranu. Prihvat je najpraktičnije obaviti podmetačem.