RIBLJE VRSTE

Jeste li znali da fratar može težiti do 1,30 kilograma? Evo još nekoliko zanimljivosti

Boris Bulić

Fratar je česta riba duž cijelog obalnog pojasa, bez obzira na vrstu dna. Zbog prehrane pripada životnoj zajednici bentosa. Ne izbjegava ni vode nižeg saliniteta, tako da ga možemo sresti i u riječnim ušćima.



Fratar (Diplodus vulgaris, Geoffroy st.Hillaire, 1817) je tipična riba iz obitelji ljuskavki (Sparidae). Pomalo zdepasto građen, ima visoko, ovalno, bočno spljošteno tijelo i malu glavu. Peraje su mu dobro razvijene, posebno repna. Ima krupne ljuske, a bočna crta je izražena i vidljiva cijelom dužinom. Boje je tamnosivo-metalnomodre sa zlatastim odsjajem, koja prema trbuhu prelazi u svjetliju nijansu. Uzduž tijela se protežu prugice zlatne boje. Osim toga je ukrašen s poput sedla crnom mrljom na vratu, koja se spušta do sredine škržnog zaklopca i s crnim prstenom oko korijena repne peraje. Te dvije mrlje su bile inspiracija za većinu ostalih izvedenih narodnih naziva – crnoguz, crnosip, šaroperac, sedlaš, konj, špijun…



Iako se često govori o ulovima fratara težih od dva kilograma, službeno ova vrsta naraste do 40 centimetara dužine i 1,30 kilograma težine. Prosječna lovna težina je ipak svega 0,06 kilograma.




Fratar je česta riba duž cijelog obalnog pojasa, bez obzira na vrstu dna. Zbog prehrane pripada životnoj zajednici bentosa. Ne izbjegava ni vode nižeg saliniteta, tako da ga možemo sresti i u riječnim ušćima. Mladi primjerci borave u plićim, zatvorenim vodama, često u manjim jatima prateći trlje, ovčice i drugu ribu koja ruje po morskom dnu, povremeno uspijevajući ugrabiti netom otkriven obrok. Zato se odrasli primjerci osamljuju, zavlače se u škrape i skrovišta tražeći dublja, skrovitija mjesta. Puno su oprezniji i nepovjerljiviji, plahi i divlji. Zadržavaju se na dubini od 5 do 20 metara nad hridinastim i škrapavim dnom, ali znaju poći i dublje. Ipak, dublje od 100 metara ih nema. Hrane se sitnim beskralježnjacima bentosa, a ponekad i pasu alge. Kad je gladan, fratar zna razbiti i ježa da bi se pogostio.



Spolno je zreo s dvadesetak centimetara dužine. Mrijesti se početkom zime i tada mu glava postaje čeličnoplavkaste boje, posebno između očiju. Dobro podnosi sužanjstvo, no u akvariju ga treba držati zasebno, jer će napasti svaku, i najmanje ozlijeđenu ribu.


Najpoznatija staništa fratra su oko svih vanjskih otoka te na zapadnoj obali Istre.


DCIM101GOPROGOPR1121.